Zápis ze zasedání Sociálního a zdravotního výboru ZHMP, ze dne 19.12. 2005.

Zasedání se uskutečnilo v zasedací místnosti odboru SOC MHMP v Praze 1,
Charvátova 9/145 od 14 hodin.

Přítomni: viz. prezenční listina (příloha)

Program:

1)    Schválení programu jednání a zápisu ze zasedání SZV ZHMP 21.11.2005

2)    Komunitní plánování (informace) – pozván PaeDr. Luczka

3)    Plán činnosti vč. termínů zasedání pro rok 2006 – 1. pololetí

4)    Rozdělení finančních prostředků pro LSPP na rok 2006

5)    Příprava na programové období 2007 – 2013 pro čerpání podpory ze zdrojů EU se zaměřením na investice do lidských zdrojů (Informace) Pozván Mgr. Prokop

6)    Různé:    problematika zdravotně postižených – informace

    bezdomovci – informace

    možnost čerpání finančních prostředků z prostředků Fondu

    národního majetku

 

Zahájení jednání ve 14.05 hod., přítomno 9 členů.

ad 1) Schválení zápisu ze zasedání ZV ZHMP ze dne 21.11.2005 a programu jednání.

Schválení programu:

Po doplnění bodu 5) Příprava na programové období 2007 – 2013 pro čerpání podpory ze zdrojů EU se zaměřením na investice do lidských zdrojů (Informace)

a bodu 6) Různé:      možnost čerpání finančních prostředků z prostředků Fondu národního majetku bez námitek.

Hlasování ve 14.10 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

Schválení zápisu bez námitek

Hlasování ve 14.40 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

ad 2) Komunitní plánování (informace)

Ředitel Městského centra sociálních služeb a prevence dr. Luczka podal členům výboru informaci o konferenci, která se konala 14.12.2005 a zahájila projekt „Vzdělávání účastníků komunitního plánování ve správních obvodech hl. m. Prahy“.

Projekt je koncipován pro 22 městských částí, dosud se do něj zapojilo 14 městských částí, MČ Praha 12 začala s realizací jako první již dříve, a tak k dnešnímu datu je zapojeno 15 městských částí.

Cílem projektu je zavedení modelu komunitního plánování sociálních služeb ve správních obvodech hl. m. Prahy. Od ledna 2006 bude zahájeno vzdělávání a výcvik zástupců komunitních triád, na který pak naváže vlastní komunitní plánování.

Aktuálně je nezbytné vyřešit úlohu HMP ve vztahu ke správním obvodům HMP v oblasti komunitního plánování sociálních služeb:

  1. ustanovit koordinátora komunitního plánování na úrovni HMP, který bude spolupracovat s koordinátory jednotlivých oblastí (tedy i odborem SOC),
  2. zřídit pracovní skupinu na úrovni HMP.

Návrh zákona o sociálních službách, který je ve schvalovacím řízení, s  metodou komunitního plánu počítá.

Vzdělávání je pro jednotlivé MČ zdarma, je hrazeno z prostředků evropského sociálního fondu.

Dr. Bašný se dotázal, proč by koordinátor neměl být z příspěvkové organizace MHMP. Může, ale musí mít mandát hl. m. Prahy.

Dr. Janíková poznamenala, že MCSSP nemůže jako příspěvková organizace zastupovat politické názory HMP.

Pan Ambrož se podivil, že se dosud nepřihlásily velké městské části Praha 1, 4, 5. Doporučuje proto i vznik triády na úrovni HMP.

Dr. Luczka odpověděl, že zástupci MČ, které se dosud nepřihlásily, byli speciálně pozváni a vstup do projektu je stále možný.

Ředitelka odboru SOC MHMP dr. Váňová připomenula, že před 2 lety byla přednesena první informace o nutnosti komunitního plánování a hned jako první zareagovala MČ Praha 12, postupně se hlásí další městské části.

Dr. Bašný považuje za důležitý posun v této oblasti a požádal, aby se informace ke komunitnímu plánování posílaly i Mgr. Janyškové (odbor PRM).

Dr. Polanecký navrhl, aby radní Halová informovala Radu HMP o tom, které MČ se do projektu komunitního plánování nezapojily.

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP bere na vědomí zprávu o stavu komunitního plánování v hl. m. Praze.

Sociální a zdravotní výbor ZHMP požaduje, aby radní Mgr. Halová informovala Radu HMP o městských částech, které se do tohoto projektu nezapojily.

Sociální a zdravotní výbor ZHMP žádá radní Mgr. Halovou, aby předložila v lednu 2006 výboru návrh koordinátora a aby jednala o koordinátorovi za HMP.

Hlasování v 14.27 a 14.40 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

ad 3) Plán činnosti vč. termínů zasedání pro rok 2006 – 1. pololetí

Proběhla diskuse o termínech a čase zahájení jednání, kvůli kolidování s časy jiných jednání se zastupitelé dohodli na posunutí všech začátků zasedání na 15. hodinu.

Předběžně byl stanoven program na 1. čtvrtletí 2006 s tím, že upřesněn bude v lednu.

Navržené termíny:

LEDEN    16.1. 2006    od 15 hodin

ÚNOR     20.2. 2006    od 15 hodin

BŘEZEN    20.3. 2006    od 15 hodin

DUBEN    24.4. 2006    od 15 hodin

KVĚTEN    15.5. 2006    od 15 hodin

ČERVEN    19.6. 2006    od 15 hodin


Program na jednotlivá zasedání:

Leden:    koncepce sociální

    koordinátor pro komunitní plánování

    bezdomovectví

Únor:    Krajský plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením

Březen:

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP souhlasí s termíny konání zasedání 16.1., 20.2., 20.3., 24.4., 15.5., 19.6.2006 a se začátkem v 15 hodin.

Hlasování v 14.45 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

ad 4) Rozdělení finančních prostředků pro LSPP na rok 2006

Informaci podala dr. Brettschneiderová, vedoucí odd. zdravotní péče:

Z jednání zástupců starostů MČ vyplynul požadavek spravedlivěji rozdělit finanční prostředky na provoz LSPP. Odbor SOC MHMP na základě dostupných údajů zpracoval
3 varianty rozdělování. Jednou z variant je kombinace dle počtu obyvatel a počtu ordinačních hodin – je třeba zvážit vzájemný poměr. Tyto návrhy byly dle požadavku radní Mgr. Halové rozeslány starostům jednotlivých MČ (P1 – 22).

Pan Bednář konstatoval, že pro MČ Praha 12 materiál nedošel, a tak problematika bude teprve projednávána radou.

Ing. Pázler vyjádřil názor, že dělení nemůže být nikdy absolutně spravedlivé, a proto je třeba zvolit řešení spravedlivé z celopražského pohledu.

Dr. Polanecký zmínil nutnost sledování podílu občanů Středočeského kraje a i to, že při provozování LSPP ve FNM musí být jasné oddělení složky ambulantní, příjmové a vlastní LSPP. Domnívá se, že by se měla uložit provozovatelům povinnost vést evidenci pacientů dle krajů. Také by bylo možné zvážit nákladovost provozu a možnost provozování LSPP ve vlastních objektech HMP.

Pan Ambrož navrhuje podpořit třetí variantu – rozdělení dle počtu ordinačních hodin a zároveň zvážit možnost obodování hodin a bonifikaci za víkendové a sváteční ordinační hodiny. Dle těchto parametrů pak rozdělit dotaci.

Dr. Polanecký vznesl dotaz na vývoj nákladovosti provozování LSPP.

Pan Bednář konstatoval, že zásadní změny v systému rozdělování dotace nelze dělat až před koncem roku, kdy nelze měnit nasmlouvaného provozovatele a měnit místní dostupnost poskytované péče.

Pan Bílek se domnívá, že MČ se budou cítit poškozeny vždy bez ohledu na zvolenou variantu a navrhuje nutnost řešení systémového.

Primátor Bém zrekapituloval vývoj zabezpečování provozu a financování LSPP – původně zabezpečovaly jednotlivé MČ LSPP samy pro sebe, později se do spolufinancování zapojilo

hl. m. Praha. Dále konstatoval, že situaci momentálně nelze řešit systémově, že jednání se starosty se nezdá vést ke konci. Diametrálně rozdílné jsou i názory jednotlivých radních na řešení dané problematiky – zrušit úplně až po zajistit maximální dostupnost.

Dr. Bašný shrnul, že LSPP není poskytována jako péče potřebné kvality, a proto je postupná redukce oprávněná.

Primátor Bém navrhl variantu řešení, a to příspěvek jednotlivým městským částem ve výši 50% zdokladovaných provozních nákladů v závislosti na místní a časové dostupnosti. Tím se přenese zodpovědnost na místní úroveň a MČ zajistí rozsah provozu LSPP dle své potřeby. Primátor Bém nepředpokládá příliš velký nárůst nákladů.

Pan Bílek poznamenal, že si starostové lépe zmapují potřebu terénu a služba pak bude prováděna racionálněji.

Primátor Bém doporučuje obrátit se s tímto návrhem na starosty jednotlivých městských částí.

 

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP doporučuje přerozdělit finanční prostředky na LSPP do výše 50% skutečných celkových nákladů. Žádá primátora hl. m. Prahy aby o tomto záměru informoval starosty MČ.

Hlasování v 15.25 hod., přítomno 11 členů, pro hlasovalo 11 členů

ad 5) Příprava na programové období 2007 – 2013 pro čerpání podpory ze zdrojů EU se zaměřením na investice do lidských zdrojů

Pracovník odboru OZF MHMP Mgr. Prokop seznámil členy výboru s aktuální situací
v přípravě na čerpání podpory ze zdrojů EU v období  2007 -2013. Zároveň seznámil členy výboru se změnami, ke kterým došlo bezprostředně po jednání summitu na nejvyšší úrovni v Bruselu, konaného ve dnech 15.-17.12.2005. Tyto změny se týkají členských zemí EU, jejichž HDP nedosahovalo 85 % průměru HDP EU v letech 2001 - 2003, tedy i České republiky a jsou následující:

1) míra spolufinancování se zvyšuje z 50 %, resp. 75 % na 85 %;

2) připouští se vedle národního veřejného spolufinancování i spolufinancování privátní (od žadatele);

3) DPH bude uznatelným výdajem (kromě DPH, kterou lze vyžádat zpět);

4) podporu EU bude možné použít i na projekty sociálního bydlení.

Po přednesené informaci byl položen dotaz, jaký podíl z budoucí podpory bude vyčleněn na oblast sociální integrace. Mgr. Prokop předpokládá, že analogicky se současnou situací bude mít oblast sociální integrace jeden z největších rozpočtů; v tomto duchu budou také zástupci HMP vyjednávat. Členové výboru budou aktuálně informováni o možnostech čerpání pro oblast zdravotních a sociálních služeb.

Sociální a zdravotní výbor ZHMP bere informaci na vědomí.

ad 6) Různé

  • problematika zdravotně postižených – informace

Ředitelka odboru dr. Váňová informovala o jednání, které proběhlo u primátora Béma za přítomnosti radní Halové.

  • bezdomovci – informace

Ředitelka odboru dr. Váňová informovala o projednání materiálu o bezdomovectví Zastupitelstvem HMP a stanovení úkolů k rozpracování.

12.12.2005 proběhla v Senátu konference o bezdomovectví.

V průběhu listopadu a prosince probíhala jednání o vhodném objektu pro Naději – objekt Bolzanova bude v pronájmu ještě do 30.5.2006 za nových podmínek, o spolupráci Policie ČR a ZZS HMP při převozu osob – bezdomovců s intoxikací alkoholem, o prostorových možnostech při umisťování těchto osob ve FNB s ředitelem Slámou.

Armáda spásy má podanou žádost o rekonstrukci noclehárny na MPSV.

Dr. Hošek připomněl, že na MPSV jsou vyčleněny peníze pro pomoc k řešení této problematiky, ale Praha dosud nebyla schopna předložit projekty na takové úrovni připravenosti, aby mohla prostředky čerpat.

Dr. Polanecký informuje o možnosti postavit nafukovací haly pro přespávání na Vypichu, kde jsou zabezpečené sítě (dříve stanová vojenská městečka při spartakiádě).

Pan Ambrož doporučuje ustanovení koordinátora pro řešení problémů a pro výběr pozemků ve správě HMP, aby se řešení zjednodušilo. Tento koordinátor bude spolupracovat s koordinátory jednotlivých oblastí (vč. SOC).

Usnesení:

Sociální a zdravotní výbor ZHMP přijal informaci o navrhovaném řešení.

Ukládá radní Mgr. Halové předložit Radě HMP návrh na ustavení koordinátora pro komplexní řešení – cílové i nouzové – problematiky bezdomovectví na území hl. m. Prahy z důvodu zajištění čerpání finančních prostředků z rozpočtu MPSV i EU a vypracování projektů pro možné čerpání.

Hlasování v 16.00 hod., přítomno 9 členů, pro hlasovalo 9 členů

 

  • možnost čerpání finančních prostředků z prostředků Fondu národního majetku

Pan Ambrož informoval členy výboru o možnosti čerpat prostředky pro výstavbu domovů důchodců z Fondu národního majetku, je potřebné předkládat projekty, které je možno ihned realizovat.

Vedoucí odd. sociálního SOC MHMP dr. Mrňková informovala přítomné o připravenosti 2 pozemků – v Praze 17 a Praze 6 (včetně projektové dokumentace) a možnosti rekonstrukce objektu Sulická.

Ing. Pázler poznamenal, že nelze budovat příliš velké celky pro účely zdravotně sociální.

 

Jednání bylo ukončeno v 16.25 hodin.

 

 

 

       

MUDr. Zdeněk Bašný

předseda ZV ZHMP

 

 

....................... ....................... .....................

   PhDr. Monika Janíková       František Bílek

    místopředseda ZV ZHMP    místopředseda ZV ZHMP

 

 

       

MUDr. Alena Váňová

tajemnice ZV ZHMP

3. ledna 2006
3. ledna 2006