Zpoždění zastupitelů zdržuje soudy

Právo - 26.6.2002
Pražské zastupitelstvo musí ve čtvrtek urychleně schválit jedenáct přísedících do trestních senátů

Pražští zastupitelé včas neschválili přísedící do trestních senátů městského soudu. Bez nich však soudy nemohou vést hlavní líčení a vynášet rozsudky. Tato situace je výhodná pro obžalované ze zvláště závažných trestních činů.

"V současnosti musely být odročeny tři trestní kauzy, protože trestní senáty neměly schválené přísedící. Situace může být vážnější. Městskému soudu pro zajištění plného výkonu chybí čtyřicet přísedících. Obecný nedostatek přísedících snižuje výkonnost soudů," prohlásil v úterý předseda pražského městského soudu Jan Sváček. Potvrdil, že přísedící se mohou svých funkcí ujmout až po schválení pražským zastupitelstvem. To však neprojednalo včas kandidáty, takže v červnu některé trestní senáty nemohly konat. Dokumentaci o kandidátech na přísedící předkládá městské radě a pak zasedání zastupitelstva radní Rudolf Blažek. V úterý přiznal, že se letos pozdržela volba jedenácti přísedících do trestních senátů.

Zajíček: magistrát zpoždění nezavinil

"Dokumentace o přísedících, kterým v červnu skončil mandát, nebyla do zasedání květnového zastupitelstva kompletní. Proto ji projednají zastupitelé až tento týden ve čtvrtek," konstatoval Blažek. Ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček ujistil, že prodlení bude odstraněno. "Nynější situace je naprosto výjimečná, a nebyla zaviněna magistrátem," řekl. Jeho tvrzení podpořil Sváček: "Některé městské části neprovedly převolby přísedících. V únoru a březnu nepřevolené přísedící předložili přímo magistrátu. Magistrát měl velmi malou šanci záležitost stihnout podle našich požadavků, které jsme městským částem adresovali loni v říjnu." Vyzval média, aby soudu napomohly v získávání Pražanů do funkcí přísedících.

Výhoda pro zločince

Pracovníci Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nebyli se stanovisky Sváčka, Blažka a Zajíčka spokojeni. "Nefunkčnost trestních senátů někdo zavinil. Věc je třeba vyšetřovat jako maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti. Vzniklá situace v Praze je výhodná pro obžalované z velmi závažných trestních činů, jakými jsou vraždy a mnohamiliónové podvody. Je to nebezpečný precedens," řekl Právu pracovník NSZ, který nechtěl být jmenován, protože nebyl k odpovědi pověřen nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou. Podle sdělení mluvčího NSZ Pavla Macura se Benešová k situaci pražských trestních senátů nevyjádří. "Nejvyšší státní zastupitelství k tomuto problému nemůže zaujmout žádné stanovisko, neboť toto je plně v kompetenci soudu," sdělil Právu Mazur. Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera otázku včas neschválených přísedících označil za problém pražského městského soudu a pražského zastupitelstva. "S něčím takovým jsem se setkal poprvé v životě. Nevím, že by se kdy hledal viník, ten, kdo takovou situaci způsobil. To je vždy věcí státních zástupců a teprve pak soudu," řekl Právu. Zdůraznil, že by se problémem přísedících a funkčnosti soudů mělo vážně zabývat ministerstvo spravedlnosti. "Bez přísedících soudy nemohou jednat. A změna přísedícího velmi prodlužuje soudní jednání, protože se celé jednání zpravidla musí opakovat," dodal.

Podmínky pro výkon funkce přísedícího

* státní občanství České republiky
* způsobilost k právním úkonům
* stáří nejméně 25 let
* trvalý pobyt v obvodu zastupitelstva, jímž je do funkce volen
* bezúhonnost doložená výpisem z Rejstříku trestů
* souhlas s ustanovením za přísedícího a přidělením k určitému soudu
* další předpoklady podle zvláštních předpisů - lustrační osvědčení a čestné prohlášení, souhlas se shromažďováním a zpracováním osobních údajů podle zákona č. 101/2000 Sbírky
* výše honoráře za jeden den výkonu funkce přísedícího je 150 korun hrubého (apb)

Pavel Blažek

Redakce IN
Pokud někoho zajímají faktické informace k tomuto tématu, doporučujeme záznam z tiskové besedy zveřejněný ve včerejších internetových novinách Prahy. Na rozdíl od článku Práva je tam mimo jiné uvedeno, že změnou zákona se letos přesouvala povinnost volit přísedící ze zastupitelstvem městských částí na zastupitelstvo Prahy, takže někde došlo k prodlení u městských částí z těchto důvodů, že zájem lidí o práci přísedících senátů klesá, takže jde o složitější problém a přísedící chybí především proto, že chybějí dobrovolní zájeci, že jmenované tři soudní případy nejsou vyjímečné, proože ke stejným situacím mohlo ještě donedávna dojít kdykoli i z toho důvodu, že se v průběhu procesu vzdal přísedící funkce (k čemuž je oprávněn) a opakování částí procesního řízení je meožné z tohoto důvodu i dnes, po změně legislativy atd.
26. června 2002
26. června 2002