EUROCITIES
Tři čtvrtiny obyvatel Evropy žijí a pracují ve velkých městech. Ta se proto spojila a v roce 1986 založila neziskovou organizaci EUROCITIES za účelem vzájemného sdílení poznatků a jejich využití v praxi.
Organizace sdružuje města, která mají nad 250 tisíc obyvatel. Kriterium tohoto minimálního počtu se nedodržuje pouze ve výjimečných případech, a to za předpokladu, že menší města jsou výrazným a přirozeným centrem regionu.
EUROCITIES reprezentují zájmy měst u institucí EU a u národních vlád. Snaží se ovlivňovat rozhodování na celoevropské úrovni a tvorbu legislativy tak, aby bylo přihlíženo k zájmům místních samospráv. Lobují za zařazení otázek lokální politiky do programů EU.Zpracovávají tematické dokumenty, odborné a pilotní studie, prohlášení a komentáře k dokumentům vydávaným Evropskou komisí. Svou činností zvyšují povědomí veřejnosti o této oblasti. Kromě toho probíhá pravidelná výměna zkušeností mezi městy, konzultace a přenos informací o aktuálních programech. Výsledky společných projektů jsou využitelné i pro ostatní, nečlenská města. Celkově se organizace snaží zlepšit kvalitu života občanů evropských měst.
V současné době EUROCITIES zahrnují více než 130 měst z 34 zemí. Samotná činnost EUROCITIES je organizovaná v pracovních fórech: kulturní fórum, ekonomické fórum, fórum životního prostřední, fórum znalostní společnosti, fórum mobility a sociální fórum. V rámci jednotlivých fór působí pracovní skupiny.
Praha se stala roku 1993 přidruženým členem, řádným členem roku 2004.