Úvodní slovo primátora hl.m. Prahy MUDr. Pavla Béma ke stránkám Praha cyklistická
Praha, stejně jako ostatní moderní evropské metropole, řeší svoji dopravní obslužnost hlavně pomocí vymožeností, které nabízí začátek 21. století. Využívá k tomu především podzemní dráhy, na tramvajových a autobusových linkách nízkopodlažních vozů, ale také systému dálničních obchvatů, mimoúrovňových křižovatek a tunelů. Ovšem vedle této moderní techniky je zde jeden dopravní prostředek, který je sice jeden z nejstarších, ale právě v této době prožívá velký rozmach. Je to jízdní kolo. |
Praha je bezesporu moderní evropské velkoměsto začátku 21. století. Velkoměsto se vším co k tomuto pojmu patří, s bohatou a světoznámou historií, krásným okolím, s velkým množstvím chráněných území a přírodních výtvorů i se všemi příznaky moderní doby. Fenomén jízdního kola Prahu a její obyvatele provází již více než sto dvacet pět let.
Cestovat po našem městě můžete všemi dopravními prostředky, které doba nabízí. Ke každému z nich pak lze přiřadit i následující charakteristiky: pohodlně, rychle, levně, ekologicky, spolehlivě nebo naopak pomalu, nespolehlivě, draze, nešetrně atd.
Praha má skutečně specifické podmínky, které nejsou zdánlivě příhodné pro masový rozvoj cyklistiky, především jako dopravního prostředku. Lidé si stěžují na kopcovitý terén, na hustý automobilový provoz, na nedostatek kvalitních a skutečných cyklostezek. S některými pražskými negativy se opravdu nedá nic udělat, ale přesto je v této oblasti ukryt značný potenciál, kterému se ze strany města dostává značné podpory. Jako první krok byla zřízena pracovní cykloskupina, která se snaží koordinovat rozvoj cyklistické dopravy na území Prahy. Od vzniku skupiny v roce 2003 bylo investováno do pražského systému cyklotras a cyklostezek přes 65 miliónů Kč, délka cyklotras dosáhla 250 km a cyklostezek 67 km. Pro někoho malá čísla, ale je potřeba zdůraznit, že Praha neměla velkou cyklistickou tradici a výstavba potřebných tras a komunikací vznikala po roce 1989 vlastně od nuly.
Naštěstí rozmach cyklistiky posledních let, a to ve všech jejich podobách, se odrazil i v Praze. Stále častěji a ve větším počtu můžete potkávat cyklisty, kteří jízdní kolo používají jako dopravní prostředek při cestách do práce, školy, za kulturou či sportem. Nemalou, ale rostoucí skupinou jsou cyklisté, hledající v jízdě na kole stále potřebnější formu relaxace, ať již v podobě potřebného protažení těla nebo v úniku z ruchu velkoměsta a projížďky přírodou.
Pro všechny tyto zájemce a uživatele stále se rozvíjejícího pražského cykloterénu jsou určeny tyto nově zprovozněné webové stránky a doufám, že i tato forma zvýšení informovanosti přinese další rozmach cyklistiky v našem tradičně sice trochu „nekolařském“, ale krásném a cyklistům stále vstřícnějším hlavním městě.
MUDr. Pavel Bém
Primátor hl. města Prahy