Cappella Mariana s belgickým Goeyvaerts Triem propojí starou a soudobou hudbu

Tisková zpráva ZDE

Cappella Mariana v rámci cyklu Stará hudba FOK letos představí program, ve kterém zazní díla Josquina Desprez, Johannesa Ockeghema, Guillaume de Machauta a Magistra Perotina, ale i díla soudobých autorů, jako je Arvo Pärt nebo Martin Smolka. Ke koncertu, který se uskuteční 20. února v kostele sv. Šimona a Judy, si přizvala soubor Goeyvaerts Trio z Belgie a hráčku na organetto Catalinu Vicens.

„Koncert je věnován památce Lenky Hlávkové, která tragicky zahynula při střelbě na Filozofické fakultě UK. V dnešní pohnuté době zažíváme momenty bolesti a beznaděje. Krutou realitu nemůžeme jen tak vymazat z naší paměti, ale musíme se jí postavit čelem. Časová posloupnost událostí nám dala možnost prožít tento večer ještě intenzivněji a rozjímat nad tím, z čeho dnešní vyspělá a kulturní evropská společnost vyrostla a jejíž hodnoty by měly přemoci vše zlé. Poselství, které je obsaženo v hudbě starých mistrů, nás může znovu ‚postavit na nohy‘ a velmi silným zážitkem, i pro nás, samotné interprety, bude prožití časového a stylového oblouku od počátků evropské monodie až po hudbu současnosti, která z ní vyrůstá a čerpá inspiraci. Skladba Guillaume de Machauta ‚Ma fin est mon commencement‘ nejlépe vystihuje charakter programu: Můj konec je mým počátkem a počátek mým koncem…“ uvedl Vojtěch Semerád, umělecký vedoucí souboru Capella Mariana.

Capella Mariana nazvala tento projekt ‚Alfa a Omega‘ s podtitulem ‚Pláč nad smrtí a zpěv o míru‘. Program lze číst jako cestu ke kořenům polyfonie a začíná gregoriánským chorálem, sekvencí ‚Alle caeleste nec non‘. Tato takzvaná matka sekvencí je mimořádně stará a byla rozšířena v Anglii, Itálii, Španělsku a Čechách. Tématem je narození Panny Marie na základě apokryfního evangelia.

Pro tento výjimečný projekt napsal český skladatel Martin Smolka novou skladbu s názvem ‚Maria je‘, která dodá projektu nadčasový rozměr. Skladatel ji představuje jako „velmi osobní modlitbu k Marii, složenou z původního textu, pouze úvodní verš ‚Maria je křišťálová‘ je převzat z antického textu“.

Goeyvaerts String Trio bylo založeno s cílem předvádět repertoár dvacátého a jednadvacátého století. Trio je pojmenováno po belgickém skladateli Karlu Goeyvaertsovi, který sehrál důležitou roli ve vývoji evropské nové hudby. Soubor nejen provádí současná díla, ale aktivně zadává nové skladby pro smyčcové trio. Jejich CD Stabat Mater bylo zařazeno časopisem Gramophone mezi 10 absolutně nejlepších nahrávek díla Arvo Pärta.

Celým programem bude provázet středověké organetto Cataliny Vicens, hudebnice, která pochází z Chile a je specialistkou na řadu dobových klávesových nástrojů. Svým podmanivým zvukem bude posluchače vtahovat do příběhu života Panny Marie.

 

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„V únoru 2024 kromě věčného setkávání sv. Šimona s Judou dojde ke spojení staré a nové hudby. Aneb český vokální soubor Cappella Mariana bude hudebně rozmlouvat s belgickým Goeyvaerts String Trio. Cappella přichází od úsvitu času, Trio zase z jeho žhavé současnosti, přece během onoho postního večera dojdeme společně k tomu, jak jsou si díla například renesančních mistrů Josquina Desprez či Johannesa Ockeghema a současných autorů Arvo Pärta a Martina Smolky podobná. Záleží jen na hloubce prožitku a poctivé touze o jeho předání druhému člověku!“

Program

 

CAPPELLA MARIANA

20. února 2024 od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy

 

ALFA A OMEGA Pláč nad smrtí a zpěv o míru

 

Sequentia: Alle caeleste nec non

MAGISTER PEROTINUS Alleluia: Pascha nostrum immolatus       

GUILLAUME DE MACHAUT Ma fin est mon commencement

JOHANNES OCKEGHEM Mort, tu as navré

JOSQUIN DESPREZ Proch Dolor

ARVO PÄRT Da Pacem

MARTIN SMOLKA Maria je

ARVO PÄRT Stabat Mater

 

GOEYVAERTS STRING TRIO

Fedra COPPENS | housle

Vincent HEPP| viola

Pieter STAS | violoncello

 

CAPPELLA MARIANA

Lina López SÁNCHEZ| soprán

Filip DÁMEC | kontratenor

Vojtěch SEMERÁD, Tomáš LAJTKEP | tenor

Jaromír NOSEK | bas

 

Catalina VICENS | organetto

 

Koncert se koná s podporou Vlámské vlády.

 

 

 

Foto

https://we.tl/t-oqtTFshq5i

Zajímavé odkazy

Vstupenky a anglická anotace koncertu

https://www.fok.cz/en/cappella-mariana

Capella Mariana

https://www.cappellamariana.com/

Událost na Facebooku

https://www.facebook.com/events/1280375039285207

16. února 2024
16. února 2024