TISKOVÁ ZPRÁVA: Primátor Bém oslavil 100. výročí narození Jaroslava Ježka
Sté výročí narození Jaroslava Ježka
Sté výročí narození Jaroslava Ježka, skvělého muzikanta, zakladatele moderní české taneční a jazzové hudby a dvorního skladatele dvojice Voskovec & Werich, si dnes večer připomněl i pražský primátor Pavel Bém. Ve své rezidenci přivítal profesory i studenty Konzervatoře Jaroslava Ježka, kteří přednesli Ježkovy nejznámější skladby, a světoznámého hudebníka a obdivovatele Ježkova díla, Ivana Krále.
„Když se dívám na tu stovku, na to kulaté výročí narození Jaroslava Ježka, byť jen z pohledu amatérského obdivovatele a příležitostného hráče některých jeho skladeb, říkám si, co by se bylo stalo, kdyby se byl býval sta let dožil. Jaký objem a jak mimořádně kvalitní práce by po něm zůstal,“ řekl ve svém uvítání primátor Pavel Bém. Společně s Ivanem Králem pak naslouchali např. Bugatti Stepu v podání studenta klavíru Konzervatoře Jaroslava Ježka Víta Křišťana nebo skladbě Nebe na zemi, kterou přednesl Tomáš Savka, který na téže konzervatoři studuje zpěv u profesorky Magdy Novotné.
Jaroslav Ježek, český hudební skladatel, klavírista, dramaturg a dirigent orchestru pražského Osvobozeného divadla, dvorní skladatel dvojice Voskovec a Werich a zakladatelská osobnosti moderní české taneční a jazzové hudby, přišel na svět 25. září roku 1906. Bohužel trpěl šedým zákalem očním, po nezdařené operaci pak na jedno oko oslepl docela, na druhé viděl jen velmi slabě, po onemocnění spálou trpěl navíc silnou nedoslýchavostí. Několik let pak stráví v dětském slepeckém ústavu. Hudební vzdělání získal Ježek nejprve ve slepeckém ústavu, v roce 1924 pak začal studovat na pražské konzervatoři - studia skladby u K. B. Jiráka Ježek ukončil v roce 1927. V roce 1927, ještě během studií, se pak Ježek, díky podpoře mecenáše, dostává na roční pobyt do Paříže, kde se setkává s jazzem a soudobou vážnou hudbou.
V roce 1928 došlo v Ježkově životě v zásadnímu střetnutí - Ježek poznává dvojici divadelníků a komiků J. Voskovce a J. Wericha, v jejichž Osvobozeném divadle pak po příštích deset let působil jako skladatel, dirigent a dramaturg.
Pro jejich divadelní hry Ježek skládal scénickou hudbu a písně, které tvoří základ české moderní taneční a jazzové hudby - ve spojení s Werichovými a Voskovcovými texty pak tyto písně žijí i dnes: jen namátkou, Ježek je autorem písní „Tmavomodrý svět“, „Hej rup“, „Nebe na zemi“, „Píseň strašlivá o Golemovi“, „Šaty dělaj člověka“, „Klobouk ve křoví“, „Život je jen náhoda“ či „Babička Mary“..., velmi známá je i Ježkova skladba „Bugatti step“ z V&W hry „Don Juan and comp.“.
Kromě divadla skládal Jaroslav Ježek hudbu i pro film, a to opět především pro filmy dvojice Voskovec-Werich: „Hej rup“, „Svět patří nám“, „Pudr a benzín“, „Peníze anebo život“ či „U nás v Kocourkově“.
Ježkova hvězdná kariéra byla ale náhle přerušena v roce 1938 - po podepsání mnichovské dohody a postoupení československého pohraničí nacistickému Německu, bylo Osvobozené divadlo uzavřeno, v lednu roku následujícího pak Ježek, společně s Voskovcem a Werichem, s nimiž ho pojí kromě uměleckého souznění i protifašistické postoje, odešel do emigrace do Spojených států amerických.
Ve Spojených státech Ježek působil jako sbormistr amatérského smíšeného pěveckého sboru (Československý pěvecký sbor), kromě toho vyučoval hudbě. Ve Spojených státech se pak Ježek seznámil se svou manželkou Francis, vzal si ji krátce před smrtí. Ta jej dostihla na počátku roku 1942 - 1. ledna Jaroslav Ježek podlehl v New Yorku chronické chorobě ledvin. Jeho ostatky jsou uloženy v Praze na Olšanských hřbitovech, kam byly přeneseny po skončení druhé světové války.
V Praze 25. 9. 2006
___________________________________________________________________________
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem