Rekonstrukce hrobky rodiny Lannů a Schebků

č. parc. 4317, k. ú. Žižkov, Olšanské hřbitovy, hrobka rodiny Lannů a Schebků, Vinohradská ul., Praha 3

  • 1 minuta čtení
  • 8 fotografií
hrobka rodiny Lannů a Schebků

Popis objektu:
Hrobka rodiny Lannů a Schebků byla postavena podle projektu Antonína Barvitia kolem roku 1870 v neogotickém stylu. Inspirací mu byla rodinná vila. Na výzdobě se podíleli další slavní umělci jako např. sochař J. V. Myslbek. Jedná se o největší hrobku na Olšanských hřbitovech. Vnitřní prostory jsou zdobeny temperovou figurální a ornamentální výmalbou akademického malíře Františka Sequense v silném duchu nazarénismu, dále se zde nachází barevná dlažba se vzorem a obklady z mramoru. Pod hrobkou jsou samotné krypty.
Předmětná hrobka je v památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice, prohlášené vyhláškou hl. m. Prahy č. 10/1993 Sb. hl. m. Prahy, o prohlášení částí území hl. m. Prahy za památkové zóny a o určení podmínek jejich ochrany a nachází se v areálu nemovité kulturní památky Olšanské hřbitovy. Dotčená hrobka tvoří prostředí kulturní památky a předmětem památkové ochrany je v tomto případě funerální architektura včetně řemeslných, uměleckořemeslných prvků a výtvarného řešení.

Úspěchy z hlediska památkové péče:
Na žádost Správy pražských hřbitovů byla provedena celková rekonstrukce předmětné hrobky. Provedenými pracemi na chátrajícím objektu hrobky byl znovu obnoven jeho autentický dobový vzhled, čímž došlo k  estetickému a funkčnímu zhodnocení nejen této hrobky, ale i prostředí kulturní památky.

Fotogalerie

Fotogalerie 2

16. července 2019
16. července 2019