TISKOVÁ ZPRÁVA: Karel IV. – císař z Boží milosti. Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků

Výstava Karel IV. – císař z Boží milosti. Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků shromažďuje poprvé v novodobé historii vrcholně středověké památky českého původu z doby vlády Karla IV. a jeho synů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského, které jsou roztroušeny po celé Evropě a USA. Zpřístupňuje zcela mimořádný soubor uměleckých děl – na výstavě je k vidění 216 exponátů zapůjčených z 96 galerií, muzeí a soukromých sbírek z 11 zemí světa. Tento velkolepý příběh z evropské kulturní historie představuje unikátní společný projekt Správy Pražského hradu a Metropolitního muzea v New Yorku. Výstava již pod názvem Prague – The crown of Bohemia proběhla od 20. září 2005 do 3. ledna 2006 v New Yorku, kde se setkala s mimořádným zájmem publika. Za tři měsíce tuto výstavu navštívilo okolo 170 tisíc diváků.

 

Osoba Karla IV. Lucemburského je neodmyslitelně spjata nejen s Pražským hradem a historií českých zemí, ale i s historií celé Evropy. Jako císař římský byl Karel IV. nejmocnějším politickým představitelem Evropy 14. století. Svými kroky ovlivnil na dlouhou dobu politické a zemské uspořádání Evropy, stejně tak jako uspořádání právní. Praha se stala ve druhé polovině 14. století významným politickým, obchodním a uměleckým centrem tehdejší Evropy. Tradiční sídlo českých králů se prakticky přes noc proměnilo díky velkorysým donátorským aktivitám posledních Lucemburků v živé velkoměsto, v němž se střetávaly nejrůznější kultury a náboženství. Karel IV. vytvořil z Prahy hrdou rezidenci nejmocnějšího křesťanského vladaře na kontinentu – císaře Římské říše, která se svým duchovním bohatstvím vyrovnávala „věčnému městu“ Římu. Na pražském císařském dvoře se setkávali nejlepší malíři, sochaři, zlatníci a architekti, aby ve svých dílech oslavili panovníka a dodali lesku římské Říši a českému Království. Umění císařské Prahy se stalo fenoménem, s jehož ohlasy se bylo možno setkat na řadě panovnických a biskupských dvorů v celé Evropě. Tento vývoj vyvrcholil za vlády Karlových synů Václava IV. a Zikmunda vytvořením jednotného evropského uměleckého stylu – internacionální gotiky.

 

karel iv.

 

Na výstavě Karel IV., císař z Boží milosti se období Lucemburské dynastie, jeden z vrcholů české státnosti, představuje ve svých nejlepších dílech. Mezi nejvzácnější exponáty, které návštěvníci na výstavě uvidí, patří deska Smrti Panny Marie z Košátek z Bostonu, relikviář trnu z Kristovy koruny v Baltimore a objemný rukopis Života sv. Hedviky z J. Paul Getty Muzea, které pocházejí z amerických sbírek, a mnohofigurové Ukřižování Kaufmannovo z Berlína, které se půjčuje na výstavy jen výjimečně. Některé exponáty, které uvidí návštěvníci v Praze, nebylo možné vidět ani na výstavě v New Yorku. Příkladem je krásný rukopis Antifonáře z Vorau, jezdecká podobizna císaře Zikmunda Lucemburského z Coburgu či listina s protestem českých pánů proti odsouzení M. Jana Husa z univerzitní knihovny v Edinburghu, klíčový dokument ke vzniku husitství v Čechách.

 

Výběrem exponátů a jejich uměleckou a historickou hodnotou je tato výstava naprosto jedinečnou událostí v historii českého výstavnictví. Je výjimečnou a životní příležitostí vidět soubor uměleckých předmětů takové ceny pohromadě.

 

V souvislosti s výstavou se ve dnech 9.- 13. května 2006 na Pražském hradě bude konat Mezinárodní vědecké sympozium. Zúčastní se ho na padesát odborníků na vrcholný středověk z osmi zemí, kteří budou přednášet na témata spojená s rolí lucemburské dynastie ve střední Evropě, jejich císařskou reprezentací a uměním.

 

Vedle Obrazárny Pražského hradu, kde je umístěna stěžejní část expozice, bude výstava probíhat i v dalších prostorách Pražského hradu - Císařské konírně, Tereziánském křídle Pražského hradu a v katedrále sv. Víta.

Jedním z hlavních "exponátů" výstavy je samotný Pražský hrad, velkolepé architektonické dílo, k jehož jedinečnosti přispěla značnou měrou právě dynastie Lucemburků, a především sám císař Karel IV.

Po Obrazárně Pražského hradu, kde budou umělecká díla z oblasti deskového malířství, sochařství, textilní výšivky, klenotnictví a knižní iluminace, bude pokračovat cesta návštěvníka do katedrály    sv. Víta, kde se seznámí s významem a účelem této stavby v době vlády posledních Lucemburků prostřednictvím výstavy Středověká katedrála, umístěné v křížení katedrály.

V Tereziánském křídle Starého královského paláce bude instalována výstava Život na dvoře Karla IV. Tato doprovodná výstava o každodennosti lucemburské doby doplní návštěvníkovi Hradu představu o jednotlivých aspektech života středověkého člověka v historickém kontextu a spojí tak umělecká díla s realitou života v lucemburských Čechách. Výstava provází tématy jako jsou - osobnost Karla IV. a jeho synů, ceremonie na lucemburském dvoře, dálkový obchod a cestování, domácnost a zábava.  Poslední z témat zpracovává stavební činnost na Pražském hradě za Lucemburků. Ve spodní části  Tereziánského křídla je připravena hmatová výstava, která přiblíží téma výstavy Karel IV. – císař z Boží milosti také zrakově postiženým. Výstava je připravena ve spolupráci se Občanským sdružením Hapestetika, které projekt odborně zaštiťuje. Budou zde vystaveny méně náročné originály, se kterými se zrakově postižení i vidoucí mohou seznámit přímým dotekem, jako např. reliéfní dlaždice a architektonické prvky. Popisky jsou uvedeny v Brailově písmu.  

    V Císařské konírně poběží bohatý doprovodný program výstavy – dětský program, divadelní představení a další. 

Dalším zastavením bude Stálá expozice gotického umění Národní galerie v Praze v Anežském klášteře.  

 

Výstava Karel IV. – císař z Boží milosti seznamuje s uměleckým odkazem evropské panovnické dynastie, jejíž jméno zůstane navždy neodmyslitelně spojeno s Prahou a Čechami, a rekonstruuje pestrou mozaiku umělecké tvorby lucemburské Prahy. Výstavu doprovází dětský program a zajímavý průvodní program (viz dále, aktuálně na www.karel-iv.cz)

 

  • Doprovodné akce na Pražském hradě (.doc, 53 kB)
    • Koncerty cyklu Hudby Pražského hradu k výstavě Karel IV.- císař z Boží milosti
    • Stavba historického jeřábu na severním dvorku Starého paláce Pražského hradu
    • Dětské centrum v Císařské konírně

 

 

 

 

1. března 2006
1. března 2006