TISKOVÁ ZPRÁVA: Město vybralo firmu, která zrekonstruuje Fűrstenberskou zahradu

Velká Fürstenberská zahrada je pro veřejnost desítky let uzavřena. Praha nyní připravuje její rekonstrukci, která historickou zahradu otevře Pražanům i návštěvníkům města.

 

Velká Fürstenberská zahrada se nachází v zájmovém území Pražského Hradu jako součást Pražské památkové rezervace a systému cenných, památkově chráněných zahrad pod Pražským Hradem, z nichž některé byly již rekostruovány a slouží široké veřejnosti.

Velká Fürstenberská zahrada je majetkem města a skládá se z rovinné a svahové části. Rovinná část je  již opravená a v současnosti ji využívá ambasáda Polské republiky. Svahovou část čeká nyní generální rekonstrukce.

Tato zahrada patřila vždy k nejkrásnějším a rekonstrukce, která začne v červenci, ji má na výsluní vrátit. Potrvá do konce roku 2007 a první návštěvníci mají přijít na jaře následujícího roku. Financována bude částečně z evropských investičních fondů, které přispějí částkou přesahující 75 miliónů korun. Dotace ze státního rozpočtu má být 34 miliónů korun a město přispěje 56 milióny. Celková cena tak bude přes 165 miliónů korun.

 

 

Zahrady pod Pražským hradem

„Těžko bychom v Praze našli území tak krásné, historicky cenné a přitom tak zanedbané a nevyužité,“ říká městský radní Pavel Klega. Viníkem je podle něho stát.

 „Velká Fürstenberská zahrada, stejně jako ostatní zahrady,  měla až  do roku 1989 podobnou historii , poté její nejvíce zdevastovanou  část stát převedl na město, samozřejmě bez jakýchkoli prostředků na její rekonstrukci.

Technický stav zahrady neumožňoval její řádné užívání. V současné době  jsme dosáhli majetkového scelení zahrady, patří nám, a můžeme začít s rekonstrukcí. Finanční prostředky se podařilo získat díky perfektně zpracovanému projektu.

 Je to zásadní zlom a Praha díky tomu získá další kouzelnou zelenou oázu pro veřejnost,“ uvedl Klega. „Evropská unie na takové projekty pamatuje programem revitalizace špatně užívaných ploch, my této možnosti chceme maximálně využít a díky tomu finančně náročnou investici zvládneme“, dodává.  Otevření Fürstenberské zahrady bude podle něho velkou pražskou událostí. „ Bude to turistický atraktivní, protože to bude nejkrásnější pražská zahrada s atraktivní polohou a nádherným výhledem. Rozkládá se mezi Valdštejnskou ulicí a Starými zámeckými schody a odtud, historickou brankou, bude  vstup do zahrady. A velká Fürstenberská zahrada bude propojena i se sousedními palácovými zahradami..“

 

    Historie zahrady je dlouhá.

 

  • Od 13. století do roku 1743 byly v této části města na svazích pod Pražským hradem vinice.
  • Ty zrušil v roce 1743 příslušník dvorské šlechty Václav Kazimír Netolický z Eisenbergu, který založil terasovitou zahradu se schodišti, kašnami a sallou terrenou.
  • Rod Fürstenberků koupil palác se zahradou roku 1822.
  • Od roku 1920 si palác pronajalo Ministerstvo sociální péče.
  • Roku 1945 na základě Benešových dekretů byl palác i se zahradou zkonfiskován do vlastnictví státu. Od roku 1945 až dodnes zde sídlí polské velvyslanectví, které udržuje jen rovinnou část zahrady.

 

 

Rekonstrukce bude probíhat v celé svahové části, která má plochu 6.815m2 s převýšením 35m. V ploše zahrady je umístěno 10 výškových teras jejichž opěrné zdi teras mají délku cca 750m při výšce 3m a pohledové ploše 2.100 m2. Půdorysná délka schodišť s opěrnými zídkami je cca 90 běžných metrů. V současné době je poškozeno zhruba 65% všech terasových zdí a 85% schodišťových konstrukcí. Současný celkový stav zahrady je možno charakterizovat jako havarijní. Veškeré stavební prvky, či jejich zbytky, které jsou v zahradě umístěny, jsou památkově chráněny.

Rekonstrukce zahrady je z hlediska technického rozdělena na dvě etapy:

  • První  obsahuje rekonstrukci stávajícího vyhlídkového pavilonku a přímo souvisejících terasových zdí. V pavilonku vznikne sociální zázemí pro návštěvníky a prostor pro občerstvení.
  • Druhá etapa zahrnuje převážnou část nákladů stavby, generální rekonstrukci opěrných zdí (včetně jejich statického zajištění), výstavbu dvou hospodářských pavilonů pro údržbu zahrady, výstavbu dvou oranžerií (původně byly součástí zahrady), výstavbu areálového vodovodu a kanalizace, osvětlení zahrady, rozsáhlé terénní a sadovnické úpravy.

 

Pro ilustraci rozsahu prací je možno uvést, že na plochu zahrady bude vysazeno 3.445 květin, 8.654 dřevin a 2.150 ks růží.

Při stavbě bude docházet k velkému přesunu hmot, při značném podílu ručních prací. Provádění stavby je ztíženo i profilem zahrady (prudký svah) a obtížnou dopravní dostupností pro techniku potřebnou pro přesuny stavebních hmot.

 

V přípravě na rekonstrukci dnes Praha udělala další zásadní krok, když městská rada projednala výsledky výběrového řízení na firmu, která práce zajistí. A na doporučení výběrové komise rozhodla, že veřejnou zakázku získá společnost Skanska CZ a.s., která při splnění všech formálních náležitostí nabídla ekonomicky, technicky i termínově nejvýhodnější podmínky.

 

V Praze 13. 6. 2006

 

___________________________________________________________________________________

Bc. Pavel Klega – radní hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako manager, působnost v oblasti správy městského majetku, hospodářské politiky a infrastruktury města

14. června 2006
14. června 2006