Praha dokončila 3. kolo tvorby akčního plánu na snížení hluku

Dne 2. 12. 2019 byl Radou HMP projednán materiál ke splnění povinnosti MHMP jako krajského úřadu pořídit AP snižování hluku pro územní aglomeraci Praha (viz usnesení Rady HMP č. 2653 ze dne 2. 12. 2019).

hluková zátěž ve městě, ilustrační obr.

Akční plán snižování hluku aglomerace Praha 2019 byl vytvořen na základě aktuální Strategické hlukové mapy aglomerace Praha zaměřené na komplexní působení hluku ze silniční, tramvajové, železniční a letecké dopravy, včetně průmyslových zdrojů hluku. Vznik strategických hlukových map zajišťovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Akční plán především řeší problém tzv. hotspotů z hlediska množství obyvatel obtěžovaných hlukem a navrhuje pro ně konkrétní opatření na snižování hlukové zátěže.


Evropský systém opatření k postupnému snižování hlukové zátěže obyvatel hlukem

V roce 2002 přijala Evropská unie nařízení zavazující členské státy ke snižování hlukové zátěže. Také Česká republika se k tomuto programu přihlásila jako jedna z prvních, nově přijatých zemí a tuto problematiku promítla i do svého právního řádu. Magistrát hlavního města Prahy je jako krajský úřad povinen v návaznosti na strategické mapování vyhotovit návrh akčního plánu na snížení hluku v celé aglomeraci a zajistit jeho postupné plnění.

Základem pro evropský systém opatření k postupnému snižování hlukové zátěže obyvatel hlukem ze všech zdrojů, zejména z dopravy, je Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku ve venkovním prostředí (Directive 2002/49/EC). Netýká se hluku, který působí osoba sama sobě, hluku vznikajícího v domácnostech, sousedského hluku, hluku na pracovištích, hluku v dopravních prostředcích ani hluku způsobeného vojenskou činností ve vojenských oblastech. Směrnice byla zavedena do české legislativy novelou zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

Cílem směrnice je ve všech členských státech prostřednictvím hlukového mapování a jednotnou metodikou určit expozice hluku ve venkovním prostředí, následně umožnit informovanost široké veřejnosti o hlukové situaci a přijmout akční plány prevence a snižování hluku ve venkovním prostředí.

Strategická hluková mapa je určena pro globální posouzení aktuálního stavu hlukové zátěže obyvatel z různých zdrojů hluku v dané oblasti nebo pro určení předpokládaného vývoje hlukové situace v této oblasti.

Aby byly výsledky jednotlivých členských států porovnatelné, byly zavedeny harmonizované ukazatele hluku (Ldvn pro posouzení celkové míry obtěžování hlukem a Ln pro posouzení míry rušení spánku) a metodiky výpočtu hlukové zátěže z jednotlivých typů zdrojů.

Obsah strategických hlukových map musí být v souladu s obsahem vyhlášky č. 315/2018 Sb., kterou se stanoví mezní hodnoty hlukových ukazatelů, jejich výpočet, požadavky na obsah strategických hlukových map a akčních plánů a podmínky účasti veřejnosti na jejich přípravě (vyhláška o strategickém hlukovém mapování).

10. prosince 2019
10. prosince 2019