Ve dnech 26. – 29.4.2024 se uskuteční již tradiční City Nature Challenge

V letošním roce se do této výzvy přihlásilo 5 českých měst a to Praha, Brno, České Budějovice, Uherské hradiště a Ostrava – Veselsko.  Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit. 

  • 1 minuta čtení
CNCH2024_slider1229px

Do tohoto jedinečného projektu se může zapojit skutečně každý. Výzva je pro všechny, které baví pozorování přírody a baví je občanská věda. Jednotlivá města soutěží, které z nich za celé období výzvy nasbírá největší počet pozorování.

Stačí si zdarma stáhnout aplikaci do mobilního telefonu, mobilem vyfotit živočicha či rostlinu na území Prahy a mobilní aplikace iNaturalist tomuto pozorování sama přidělí údaje GPS. Pak už je potřeba jen daný druh určit, což může uživatel učinit sám, nebo si nechat napovědět od aplikace samotné či od ostatních uživatelů. Pokud alespoň 2 ze 3 uživatelů souhlasí s názvem, dostává toto pozorování tzv. výzkumný stupeň a je tedy plně platné. Kromě zábavy v rámci zapojení do projektu slouží materiály nasbírané veřejností dále i k vědeckým účelům.

V rámci City Nature Challenge vyhlašuje Národní muzeum soutěž o nejlepší pozorovatele, resp. pozorovatele s největším počtem pozorování a to ve 2 kategoriích: individuální pozorovatelé a školní kolektivy. Po skončení letošního ročníku Národní muzeum také uspořádá výstavu nejlepších fotografií, které účastníci výzvy do aplikace iNaturalist během City Nature Challenge uložili.

O víkendu 27.–28. 4. navíc proběhne Víkend otevřených dveří v Kroužkovací stanici, běžně veřejnosti nepřístupném areálu Národního muzea v Praze-Hostivaři. V běžně nepřístupném areálu pro ně bude v rámci víkendu otevřených dveří připravena ornitologická exkurze včetně ukázek kroužkování a další aktivity spojené s pražskou přírodou, které si užijí jak dospělí, tak děti.

Více informací najdete na stránkách: https://www.citynaturechallenge.cz/praha/

28. března 2024
2. května 2024