Kvalita vody

Rok 2014:

Žižkovský hřbet je tvořen velmi odolnými horninami skaleckých křemenců, jeho svahy polohami ordovických šáreckých břidlic. Šárecké břidlice jsou tmavošedé jílovitopísčité slídnaté, relativně odolné vůči zvětrávání, ne však v porovnání se skaleckými křemenci.

Souvrství šáreckých břidlice vytváří kolektor s omezenou puklinovou propustností a s velmi malou vododajností. Zvýšená propustnost je pouze v přípovrchové zóně zvětralina a rozpojení puklin. Drobné průsaky omezeného puklinového kolektoru pronikají do svahových hlinitých uloženin na severním svahu a pronikají na povrch v místech lokálních depresí. Doplňování kolektoru zajišťuje pouze infiltrace srážek ve výše položených partiích na temeni žižkovského hřbetu.  

Podzemní voda je typicky středně až silně mineralizovaná, tvrdá (vysoký obsah Ca a Mg), hydrochemického typu Ca-HCO3, až Ca‑HCO3‑SO4,s neutrální až mírně kyselou reakcí vlivem zvětrávání sulfidů. Zvýšený obsah síranů v podzemní vodě je přirozený. Chemismus podzemní vody vykazuje ovlivnění podpovrchovými podzemními vodami kvartérního pokryvu ovlivněnými antropogenním znečištěním. Typicky zdroji znečištění jsou solení komunikací a úniky z veřejné kanalizace. Podzemní voda tak vykazuje zvýšené obsahy chloridů, dusičnanů a sodíku. Voda nevyhovuje požadavkům na pitnou vodu.

Vydatnost pramene je poměrně malá, pohybuje se zpravidla pod 0,01 l/s a bude kolísat v závislosti na infiltraci srážek.

2. července 2014
2. července 2014