ZUličníci se dočkali pokračování. Poutavý příběh ukazuje dětem, jak se Ne!chovat v přírodě

ZUličníci, 2. díl, titulka

V roce 2016 děti i dospělé po celém Česku uchvátila originální fotopohádka ZUličníci o rodině dobrosrdečných chlupatých tvorečků. Nyní na ni její autor fotograf Matěj Dereck Hard naváže druhým dílem, který (nejen) dětem poutavou formou ukáže, jak se Ne!chovat v přírodě. Na fotografiích se v něm vedle roztomilých postaviček hlavních hrdinů objeví také herec a hudebník Adam Mišík či rapperka Sharlota. Pohádkovou knížku ZUličníci 2 vydává Hlavní město Praha, konkrétně Odbor ochrany prostředí MHMP, v limitovaném nákladu. Projekt bude mít dobročinný přesah, sto výtisků totiž doputuje do dětských domovů jako symbolický dárek ke Dnu dětí. Poté bude knížka dostupná pro všechny zdarma také v online podobě.

  • 3 minuty čtení

Ústřední téma druhého dílu ZUličníků s podtitulem Toulky noční přírodou vychází z osvětové kampaně Ne! v přírodě, která upozorňuje na nevhodné chování některých lidí v přírodě. „Touto knihou navazuji hned na dva své předešlé projekty. Jedná se o pokračování mé autorské fotografické pohádky ZUličníci a zároveň také plynně navazuji na osvětovou kampaň "Ne! v přírodě", jež vznikla v roce 2021 pro Hlavní město Praha. Pro Prahu vznikl i druhý díl ZUličníků, který si klade za cíl dětem přitažlivou formou ukázat, jak se chovat a nechovat v přírodě. Za mě ideální spojení, moc rád totiž tvořím pro nejmenší a zároveň mi velmi záleží na přírodě a životním prostředí,“ popisuje fotograf a art direktor Matěj Dereck Hard.

První díl pohádky ZUličníci, určené především předškolákům, vyšel v roce 2016 a jednalo se o čistě autorskou práci. Matěj Dereck Hard stál kromě fotografií také za příběhem pohádky. Stejně tak tomu je i u druhého dílu, jehož vzniku předcházely dlouhé měsíce příprav. Hlavními hrdiny jsou opět malincí a dobrosrdeční chlupatí tvorečkové, kteří běžně žijí ve všech městech po celém světě. Druhý díl mapuje další osudy rodiny Píkových, jež se v předchozí knize rozhodla odstěhovat z města do lesa. Příběh není nikterak úsměvný, ale jak už to v pohádkách bývá, bude mít šťastný konec.

Na přípravě knihy se kromě autora a jeho realizačního týmu podíleli také herec a zpěvák Adam Mišík se zpěvačkou a rapperkou Sharlotou, kteří společně ztvárnili mladý pár tropící v lese neplechu. Postavičky ZUličníků vytvořil v roce 2016 Jiří Propílek podle návrhů Matěje Rejla. Kniha vychází v limitovaném nákladu 500 kusů. Pro charitativní účely je vyhrazeno sto kusů, které zástupci Fondu ohrožených dětí Klokánek rozdělí do dětských domovů. Zbytek výtisků bude sloužit jako odměna na různé akce Odboru ochrany prostředí MHMP, kde bude k dostání zcela zdarma. Na Portálu životního prostředí je od 1. června pro všechny zdarma pdf verze ZUličníků 2 k prohlížení.


Autor konceptu / fotografií / textu:

Matěj Dereck Hard – absolvent magisterského oboru tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě / vítěz ceny Grant Prahy na Czech Press Photo 2017 a Junior award na Czech Press Photo 2010 / vítěz prestižních mezinárodních ocenění (např. International Photo Awards – New York, MIFA Moskva či PX3 v Paříži, ND Awards v USA, držitel prestižní zlaté medaile od Photography Society of America) / vydavatel unikátních fotografických knih / kompletní bio www.dereckhard.com/bio

30. května 2022
30. května 2022