Návrh obecně závazné vyhlášky, kterou se mění obecně závazná vyhláška č. 14/2000 Sb. hl. m. Prahy, o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti se žebráním, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 10/2004 Sb. hl. m. Prahy

  • 1 minuta čtení

Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo dne … vydat podle § 44 odst. 3 písm. a) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, tuto obecně závaznou vyhlášku:

Čl. I
Obecně závazná vyhláška č. 14/2000 Sb. hl. m. Prahy, o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti se žebráním, ve znění obecně závazné vyhlášky č. 10/2004 Sb. hl. m. Prahy, se mění takto:
l. Za čl. 2 se vkládá nový čl. 2a, který zní:

„Čl. 2a
Žebrání prováděné za přítomnosti zvířete je zakázáno na celém území hlavního města Prahy.“.

Čl. II
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem ...

Přílohy:

 

Začátek připomínkování: 3. 6. 2024
Konec připomínkování: 3. 7. 2024

Kontaktní osoba: Mgr. Mgr. Ivana Lichá, Odbor živnostenský a občanskosprávní

Připomínkování návrhu právního předpisu

Nesouhlasím se zněním vyhlášky

Anonymní uživatel, modified 1 Měsíc ago.

Nesouhlasím se zněním vyhlášky

Navrhované rozvolnění pravidel pro noční klid jde proti základním zásadám ochrany veřejného zdraví. Hluk v nočních hodinách prokazatelně narušuje kvalitu spánku, což vede ke zvýšenému výskytu kardiovaskulárních, metabolických i psychických onemocnění. V prostředí, jako je Praha, kde je akustické zatížení již nyní výrazné, by měl být primární zájem na jeho snižování, nikoli na jeho dalším rozšiřování.

Proto považuji návrh za neobhajitelný. Jde o opatření, které nahrává spíše zájmovým skupinám než ochraně zdraví obyvatel. Civilizovaná města se snaží hluk aktivně regulovat – nikoliv jej legalizovat pod záminkou kulturních akcí.


Vyhláška by měla nově stanovit nejen limity, ale i mechanismy kontroly a skutečnou vymahatelnost nočního klidu. Ochrana zdraví nesmí být druhořadá.


Ing. Zoran Stehlík, Praha Ohleduplná z.s.