ZAŽÍT MĚSTO JINAK

16. 9. 2023 115 míst v Praze, dalších 50 v regionech Ulice celé Prahy oživí třetí zářijovou sobotu sousedský cvrkot. Ochutnejte domácí dobroty, naučte se od sousedů plést, tančit, kaligrafii nebo cizí jazyky a poznejte neznámá zákoutí vaší čtvrti. Seznamte se se sousedy i se spolky a podniky, které ve vašem okolí sídlí. Zažít město jinak pořádá spolek AutoMat spolu se stovkami dobrovolných organizátorů. Program slavností najdete na https://zazitmestojinak.cz/

  • 2 minuty čtení
  • 1 fotografie
ZAŽÍT MĚSTO JINAK

Zažít město jinak slaví plnoletost. V sobotu 16. září hodí Ulice do gala 

Na třetí zářijovou sobotu připadají již tradičně sousedské slavnosti Zažít město jinak. V rámci Evropského týdne mobility je pořádá spolek AutoMat spolu se stovkami dobrovolných organizátorů a organizátorek. Do veřejného prostoru přináší sousedský cvrkot, program pro malé i velké, lokální dobroty i vzájemné porozumění. Komunitní a nekomerční slavnosti promění ulice, dvorky, parky a náměstí v asi 165 lokalitách po celé republice - letos s podtitulem Do gala.

„Přívětivým veřejným prostorem se AutoMat zabývá už 20 let. A Zažít město jinak je akce, která pomohla zapsat náš spolek do povědomí široké veřejnosti. Vzbuzuje u ní zájem o komunitní dění i své okolí. Za 18 let jejího konání se nám podařilo oslovit a zapojit stovky dobrovolných organizátorek a organizátorů a tisíce návštěvníků,” říká Barbora Hradečná, která Zažít město jinak v AutoMatu vede. 

Do gala

Letošní motto (Ulice) do gala odkazuje k oslavám dvou AutoMatích výročí, ale především k možnosti podílet na podobě svého okolí. Ulici si mohou sousedé uklidit nebo vyzdobit nejen 16. září, ale po celý rok,” dodává Anna Kociánová z organizačního týmu Zažít město jinak. Ročníkové téma mohou jednotliví organizátoři uchopit po svém. Např. na pražském Strossmayerově náměstí budou házet do gala svou duši i vztah k těm nejslabším, okolí dnes už převážně turistické Mostecké ulice můžete poznat s pamětníkem a v Kanicích v rámci „Dopoledne v montérkách” osází záhon u školy.

Zažijte s námi ulici jinak

Kompletní program na sobotu 16. září 2023 (i v některých dalších termínech) najdete na webu zazitmestojinak.cz. Vyberte si svou oblíbenou lokalitu a přijďte strávit den bez shonu, bez hustého automobilového provozu, zato plný kultury, domácího občerstvení, představení místních podniků a institucí nebo her pro děti. Aby bylo možné zažít ulici jinak, zařizuje AutoMat pro jednotlivé lokality mj. zábory veřejného prostranství a vyparkování aut.

Akce Zažít město jinak se koná za finanční podpory Magistrátu hl. města Prahy a městských částí Praha 1, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 9 a Praha 10.

Fotogalerie

10. ledna 2024
7. března 2024