Praha mi byla přidělena jako místo mého studia v rámci programu Erasmus. Než jsem sem přijela, nevěděla jsem o Praze nic (neznala jsem kulturu, řeč, ani měnu). Stěhování sem bylo velké dobrodružství! Přijela jsem se čtyřmi dalšími Irkami, takže to nebylo tak hrozné, jako když sem někdo přijede začínat nový život docela sám. Ale tím nemyslím, že bychom (my čtyři) nezažily nic zvláštního. Všechno bylo pro nás docela nové a cizí, nedokázaly jsme si přečíst nápisy, mapu nebo jídelní lístek. Prvních pár týdnů jsme často zabloudily, a tak jsme nakonec s sebou začaly nosit vlastní plán města, hlavně když jsme někam vyrazily večer. Postupně jsme se naučily pár základních slov a zorientovaly jsme se v pláncích v tramvajích. Dnes už se ve městě vyznám natolik, že i moji rodiče užasli, když jsme spolu jeli z letiště do centra metrem autobusem i tramvají. Dokonce prohlásili, že bych mohla dělat průvodkyni cestujícím z letiště. To mě náramně pochválili.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Irskem a Českou republikou?

Největší rozdíl je v jazyce. Zvykala jsem si na něj dost těžko. Studovat češtinu se mi ale líbilo a myslím, že mám pro ni nadání. Snažím se v češtině stále zlepšovat a každý den se pokouším naučit se aspoň jednu novou větu. Další rozdíl je v podnebí. V Irsku nejsme zvyklí na sníh, ale po zimě strávené v Praze už jsem si na něj rozhodně zvykla. Je tu ale sušší počasí než v Irsku a v tom vidím výhodu.

Většinu lidí to možná překvapí, ale na Karlově univerzitě studuji také irštinu. Taky hraji irský (gaelský) fotbal a jsem členkou zdejšího gaelského týmu (The Prague Hibernians). Když jsem bydlela v Irsku, vůbec jsem k tomuhle sportu neinklinovala, což jen potvrzuje staré úsloví o tom, že člověk se musí odstěhovat do ciziny, aby se stal větším vlastencem. Takže možná nakonec ani tolik rozdílů mezi těmihle dvěma zeměmi není.

Je vysoká škola tady jiná než v Irsku?

Ano, je to rozdíl. Myslím, že pedagogické studium je tady praktičtější než u nás. V Irsku jde hlavně o teorii a člověk si musí umět představit, jak to pak bude fungovat ve třídě. Na Karlově univerzitě chodíme každý týden do různých tříd na základních školách a sledujeme, jak se v této zemi vyučují jednotlivé předměty. Bylo moc zajímavé vidět, jak se školy v jiné zemi liší od těch našich. Třídy jsou mnohem menší, takže dětem se od učitele dostává víc pozornosti. Zato ve zdejších školách mají děti o hodně víc volnosti a jsou tím spokojenější. Dostali jsme dokonce i příležitost odučit na české škole čtyři hodiny. Pro nás je důležitá ta zkušenost, že učíme angličtinu jako cizí jazyk, protože Irsko je nyní mnohem multikulturnější a do našich škol chodí hodně dětí, jejichž rodným jazykem není angličtina. Byla to pro mě obrovská zkušenost.

Rozhodně bych komukoli doporučila jet v rámci Erasmu na rok do Prahy!