Botanická zahrada v současnosti zalévá své rostliny a dřeviny vodou z běžného řadu, což není zrovna levné. „Ano, z ekonomického hlediska to je velkou zátěží,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy s tím, že v loňském roce se tak celkové náklady vyšplhaly zhruba na 3 200 000 korun.

„Každým rokem ruku v ruce se stoupající cenou vody i rozvojem expozic intenzivně obdělávaných ploch náklady rostou. A právě náklady na vodu byly poslední roky příčinou stagnace rozvoje expozičních celků dle generelu rozvoje botanické zahrady,“ dodává Bohumil Černý.

Voda z řadu je vhodná pro lidi, nikoli však pro rostliny

Navíc zdroj z vodovodního řadu má i svá negativa. Pitná voda v Praze totiž obsahuje dost vysoké množství rozpuštěných minerálů. Co to znamená? Taková voda je sice vhodná pro lidský organismus, nikoli však pro rostliny, kterým doslova škodí.

Úskalím může být i nepředvídatelnost kvality, protože voda z řadu se přivádí z více zdrojů, každý z nich se však liší nejen v množství minerálů, ale i v tvrdosti. „Tak dochází k různému působení vody na rostliny. A na základě zkušeností už z chování rostlin v řádu týdnů poznáme změnu zdroje vody, která do botanické zahrady teče,“ uvádí dál Bohumil Černý.

Nevyčerpatelný zdroj

Je tedy více než jasné, že pro Botanickou zahradu hlavního města Prahy je koncepce čerpání závlahové vody klíčová. A vltavský zdroj infiltračních studní bude takřka nevyčerpatelný a jeho uvedení do provozu se v rozvoji zahrady stane důležitým milníkem. Dostatek vody tak přinese návštěvníkům pohled na dosud nevystavené sbírky, zahrnuje v sobě také vlastní potenciál krásně zelených expozic.

Kde se bude nová čerpací stanice budovat? Podle vedoucího stavebního oddělení Botanické zahrady hlavního města Prahy Václava Jůzka to bude v prostoru u bývalé Trojské lávky. „Výstavba vodovodu bude probíhat v celkové délce cca 860 metrů a uvažovaný profil potrubí je 140 milimetrů. Součástí celé akce je i vybudování vodojemu o celkovém objemu 70 metrů krychlových, který bude umístěn na náhorní plošině areálu botanické zahrady u stávající rozhledny. Na tento přívodní vodovod bude napojen i areál Trojského zámku a jeho zahrady,“ dodal Václav Jůzko s tím, že vody z Vltavy by se zahrada měla dočkat v průběhu roku 2020.