Světový den vody se koná jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Tato tradice sahá do roku 1993, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů 22. březen vyhlášen Světovým dnem vody. Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody. Ten letošní je zaměřen na důležitost přírody pro vodu.

Zdarma do Muzea pražského vodárenství

I v České republice se svátek vody každoročně připomíná řadou akcí. Tak třeba 17. a 18. března se v rámci oslav Světového dne vody pro veřejnost zcela zdarma otevřou brány Muzea pražského vodárenství.

Zájemci tak budou mít možnost prohlédnout si třeba vodovodní potrubí z antického období nebo část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. Zároveň uvidí skrz skleněnou stěnu i do filtrace a tak zjistí, jak se voda čistí, nebo si mimo jiné vyzkouší funkční modely čerpacích strojů Vltavských vodáren.

Na přednášku egyptologa Miroslava Bárty

V sobotu 17. března zároveň v Muzeu pražského vodárenství proběhne přednáška egyptologa Miroslava Bárty na téma: Voda – zlato současnosti. Miroslav Bárta vede od roku 2011 výzkum archeologické lokality Abúsir v Egyptě a od roku 2013 je ředitelem Českého egyptologického ústavu.

Den otevřených dveří v Českém hydrometeorologickém ústavu

24. března zve u příležitosti Světového dne vody a Světového meteorologického dne na Den otevřených dveří i Český hydrometeorologický ústav. V hlavním městě se veřejnosti od devíti hodin ráno do dvou odpoledne otevře pracoviště v Praze-Komořany a v Praze-Libuši.

Zájemci se seznámí se staniční sítí hydrologických a klimatologických stanic, pracovníci poboček předvedou také praktické ukázky přístrojů. Mimo jiné bude připravena i ukázka historické přístrojové techniky.

Na prohlídku Staré čistírny odpadních vod

Pozadu nezůstává ani Stará čistírna odpadních vod v Bubenči. V rámci oslav se veřejnost může těšit na prohlídky areálu, kde se v historické budově dozví třeba původní proces mechanického čištění. Pro každou prohlídku, které jsou naplánované po dvaceti minutách, bude spuštěn parní stroj z roku 1903, jenž je dodnes dochovaný v původní a funkční podobě. Prohlídky pak ukončí plavba v podzemní usazovací nádrži na prámu a průchod obtokovou stokou.

Odvážlivci také můžou vystoupat na komín, zkrátka nepřijdou ani nejmenší návštěvníci, pro které je na pozemku Staré čistírny připravena výuková hra, poznat můžou i chemickou laboratoř a pokusy nejen z vody. No a samozřejmě nesmí chybět ani oblíbené malování na obličej a výtvarná dílna pod vedením zkušeného lektora.

Velký vodní večer s UNICEF

Do letošních oslav Světového dne vody se zapojí i UNICEF – dětský fond OSN. A to tak, že v pátek 23. března proběhne od 18.00 hodin v pražském Klubu Lávka charitativní Velký vodní večer. Vystoupí na něm například vyslanci dobré vůle UNICEF Jitka Čvančarová a Patrik Eliáš, spisovatelka Barbara Nesvadbová, herec Josef Dvořák, básník Anatol Svahilec či zpěvačka Věra Martinová, nebo duo Martha & Tena Elefteriadu.

Připravena je i soutěž o hodnotné ceny. Výtěžek z akce půjde na zajištění pitné vody pro děti v postižených oblastech.