Tomáš Roubal / Worstseller - pozvánka na výstavu
Tomáš Roubal / Worstseller
25. 4. – 25. 5. 2014
Galerie hlavního města Prahy
Colloredo-Mansfeldský palác
Karlova ulice 189/2, Praha 1
Kurátorka výstavy: Monika Doležalová
Přizvaný kurátor: Nik Timková
V posledních několika letech se mnoho debatuje o tom, zda je móda uměním. Často se modnímu designu vyčítá především jeho pokrytectví za to, že výsledné oblečení respektive módní kreace unifikují a tím potlačují originalitu osobnosti.
Na druhé straně je móda považována za něco jako statement nošený na vlastním těle. To vše zmiňujeme snad proto, že prostory start up-u budou okupovat vesty
s výšivkami a videoklip, v němž účinkují, od malířky Kláry Vystrčilové; nikoliv obrazy nebo plastiky.
Techniku vyšívání Klára začala používat na plátna místo tahu štětce. V letech 2012/2013 vznikla ucelená série Black Lights, s níž se autorka dostala do finále Ceny kritiky za mladou malbu. V létě loňského roku nastala u Kláry důležitá proměna v pracovním postupu – posun od vyšívání na plátno k vyšívání na vestu a bundu. Ostatně již od střední školy se ve volném čase věnuje návrhu a šití komplikovaných střihů.
Počátečním zdrojem inspirace bylo zmodernizování tradice ručního vyšívání z jejího rodného slováckého regionu a práce módních návrhářů, jako např. Alexandera McQueena. Z hlediska příběhu jsou výšivky podobenstvím o intimitě dnešní doby, mezilidských vztahů, gayů a lesbiček a konečný kus oděvu má blízko k bohatě zdobeným liturgickým rouchům. „Přední strana obleku znázorňuje okázalost a velikost víry, výšivka na zadní straně je pak oddanost a snaha přibližit se člověku zobrazením lidských figur,“ popisuje svá díla Klára.
Důležitou součástí instalace na výstavě Alone in Babylon je vzrušující, erozitující a tajemně dráždivý videoklip pro amerického hudebníka DropXLife, producenta projektu The Weekend, kde se na podkladě Klářiných vest střetává dívčí nevinnost a erotické fantazie.
Klára Vystrčilová (* 1990 Uherské Hradiště) je studentkou pátého ročníku Ateliéru malby pod vedením Vladimíra Skrepla na pražské AVU.
Jako kurátora doplňující výstavy jsem se rozhodla oslovit Nik Timkovou (* 1986, Košice), která se věnuje současnému umění v různých formách. S Prahou ji spojuje hlavně spolupráce v kolektivu A.M.180 anebo na festivalu Creepy Teepee, pro který ve spolupráci s Jakubem Hoškem (pod projektem Gothic Disneyland) vytváří vizuál.
V roce 2011 diplomovala na Central Saint Martins College of Arts and Design
v Londýně a momentálně působí v rámci postgraduálního programu na
Royal Institute of Art ve Stockholmu. S intermediální nuancí se Nik věnuje objektu, koláži, instalaci a kolaborativní tvorbě. V rovině teoretického výzkumu a v kurátorském projektu Cut Club# (* 2013) se pak dlouhodobě zajímá o přesah mezi současným uměním a oděvem. Z této tematické spřízněnosti obou autorek (tj. zájem o oděvní objekt) byla Nik vyzvána ke kurátorskému dialogu s Klárou. Hostem části výstavy pod vedením Nik Timkové, situované v prostřední místnostni, se stal švédský designer nábytku Pål Rodenius. Společné s ním Nik vytvořila pro Start up site-specific instalaci.
V rámci výstavy Alone in Babylon se jedná o první prezentaci autorů v prostředí veřejnoprávní kulturní instituce v České republice.
Monika Doležalová
Svou úlohu na výstavě Alone in Babylon vnímám jako jakési tekuté tvoření, kde naivně roztržité procesy umělce a kurátora řídí materiál a zrychlují jej na nedbalé formy tvorby. Výsledkem je jakási sterilní svůdnost objektů a instalace jako odpověď na Klářinu erotizující vizuálnost. Latex, beton, osvěžovače, bílé designové sedimenty, ready-made dezert umělé nostalgie. Prostřednictvím svých objektů a v kreativní kurátorské spolupráci se švédským designérem nábytku Pålem Rodeniusem, jehož práce mezi divákem, designovým objektem a prostorem posiluje prostorové i tělesné vědomí instalace, se pokouším najít způsob, jak zprostředkovat zážitek lucidních a smyslových součástí výstavy.
Nik Timková
Kurátorka: Monika Doležalová
Přizvaný kurátor: Nik Timková
Grafické řešení: Zdeněk Kvasnica
Redakce textů: Marta Nožková
Oddělení instalace a produkce výstav, vedoucí: Diana Brabcová
Oddělení propagace výstav, vedoucí: Miroslav Koláček
Partner projektu: Skupina ČEZ
Mediální partneři: Artmap, Art+Antiques, A2, Metropolis, Radio Classic, Český rozhlas Vltava, Literární noviny, Artikl, Hyperinzerce, Pražský deník, Kulturissimo, Radio 1, Vice
Kontakty: Kristýna Kočová, +420 725 818 721, +420 224 826 391, pr@ghmp.cz, kristyna.kocova@ghmp.cz
Další informace: www.ghmp.cz, https://www.facebook.com/startupghmp
Komentovaná prohlídka s Klárou Vystrčilovou a kurátory: úterý 20. 5. v 17.00 hod