TISKOVÁ ZPRÁVA: Cena Karla Čapka v rukou Jiřího Stránského

Ocenění v oblasti literatury

Cenu Karla Čapka převzal včera vpodvečer v Brožíkově síni Staroměstské radnice spisovatel a dlouholetý prezident Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Stránský. Ceremoniálu byl přítomen také pražský primátor Pavel Bém, pod jehož záštitou se akce tradičně koná.

Vyhlášení a předání Ceny Karla Čapka, která je udělována každý sudý rok, se dále zúčastnil náměstek primátora Jan Bürgermeister, starosta MČ Praha 1 Vladimír Vihan a exprezident Václav Havel.

„Slova knihy nás vždy vzruší, ale důležité je, aby nás také změnila,“ zahájil Konfuciovým citátem primátor Bém. „Je pro mě potěšením hostit slavnostní vyhlášení Ceny Karla Čapka, tentokrát potěšením o to větším, že v letošním roce je tato prestižní cena udělována člověku, jehož osobně znám, hluboce si ho vážím a považuji ho za ztělesnění boje za osobní svobodu a důstojnost.“

Letošním laureátem se stal spisovatel, scénárista a od roku 1992 prezident Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Stránský. Dle výroku poroty byla cena Stránskému udělena především za jeho scénáristické a publicistické úsilí o zachování historické paměti a trvalé prosazování demokratických hodnot.

Večerem provázel Ivan Klíma. Cenu vyhlásil Jan Lukeš, předseda poroty, která letos zasedala ve složení: Václav Daněk, Josef Hrubý, Petr Kovařík a Pavel Šrut. Po gratulacích oceněnému Jiřímu Stránskému následovalo laudatio z pera Jana Lukeše, rovněž jím přednesené.

Cenu Karla Čapka založilo v roce 1994 české centrum Mezinárodního PEN klubu a Společnost přátel PEN klubu. Cena, určená pro autory, "kteří nějak výrazně a srozumitelně přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny", se uděluje vždy v sudém roce. Prvními laureáty byli v roce 1994 Günter Grass a Philip Roth. V roce 1996 obdržel ocenění Arnošt Lustig, v roce 1998 Jiří Kratochvil, v roce 2000 Josef Topol, v roce 2002 Ludvík Vaculík, v roce 2004 Ladislav Smoček.

České centrum Mezinárodního PEN klubu je součástí samostatných světových společenství PEN s ústředím v Londýně. Dnes má již 143 center ve 121 zemích celého světa. Cílem jejich snažení je zejména - podle Mezinárodní Charty - svoboda vyjadřování, svoboda slova a svobodný život člověka. O to se snaží již od samého vzniku v roce 1922. Český PEN (založený Karlem Čapkem v roce 1925) má dnes 218 členů, vesměs významných autorů, a s jedenáctičlenným prezidiem pracuje ve výborech. Nejvýznamnější je výbor pro vězněné spisovatele, který zveřejňuje případy utiskování slovesných tvůrců a žádá jejich vlády o osvobození.

Cena Karla Čapka je bronzová plastika rozvírací knihy, uvnitř s oboustranným reliéfem portrétu Karla Čapka, dílo akademického sochaře Vladimíra Preclíka. Cena je spojena s finanční částkou ve výši 150 tisíc korun.

 

V Praze  25. 1. 2006

_____________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem.

13. března 2006
13. března 2006