Obnova památkově chráněné věci

Postup vyřízení věci dle § 11, § 14 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů

V souvislosti s nabytím plné účinnosti zákona č. 283/2021 Sb., stavebního zákona, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“), a v souladu s Přílohou č. 1 nařízení ředitele Magistrátu hl. m. Prahy č. 1/2024 k úkolům odborů Magistrátu hl. m. Prahy a zvláštních organizačních jednotek Magistrátu hl. m. Prahy při výkonu státní správy v přenesené působnosti je ode dne 1. 7. 2024 odbor územního rozvoje odborem zajišťujícím vydávání koordinovaných závazných stanovisek za Magistrát hl. m. Prahy podle § 176 stavebního zákona.

Pokud je řízení u stavebního úřadu zahájeno po 1. 7. 2024 (včetně) je povinností Magistrátu hl. m. Prahy v případě dotčení více veřejných zájmů (které chrání odbor bezpečnosti, odbor ochrany prostředí a odbor památkové péče) vydat jako podklad pro toto řízení koordinované závazné stanovisko. V případě, že se předložený záměr týká pouze jediného veřejného zájmu, vydá samostatně závazné stanovisko pouze odbor Magistrátu hl. m. Prahy, který daný veřejný zájem chrání.

Koordinované závazné stanovisko nezahrnuje závazné stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru na životní prostředí podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a jednotné environmentální stanovisko podle zákona o jednotném environmentálním stanovisku, vydává-li se současně jako závazné stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru na životní prostředí podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Koordinované závazné stanovisko je platné 5 let od jeho vydání.

Prosíme žadatele, aby podávali jedinou žádost o závazné stanovisko dotčeného orgánu spolu s jedinou kompletní dokumentací přednostně datovou schránkou a adresovali ji přímo odboru územního rozvoje, který zajistí koordinaci mezi dotčenými odbory.

Žádost obsahuje kromě obecných náležitostí dle § 37 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, ve znění pozdějších předpisů, dokumentaci, identifikační údaje o záměru a popřípadě další náležitosti podle jiných právních předpisů.  

Pokud je předmětem žádosti záměr, pro který je novým stavebním zákonem vyžadováno zpracování dokumentace projektantem, musí být tato dokumentace zpracována vždy v elektronické podobě a vložena prostřednictvím portálu stavebníka do evidence elektronických dokumentací. Do 30. 6. 2027 lze namísto projektové dokumentace zpracované podle stavebního zákona předložit dokumentaci zpracovanou podle zákona č. 183/2006 Sb. a jeho prováděcích předpisů. Taková dokumentace může být předložena pouze tehdy, pokud práce na ní započaly za účinnosti tohoto zákona, tj. v případě vyhrazených staveb do 31. 12. 2023 a v případě ostatních staveb do 30. 6. 2024. Tuto skutečnost je nutné správnímu orgánu doložit např. tím, že zpracovatel dokumentace uvede období zahájení prací v rámci průvodní zprávy.

Upozorňujeme, že tento postup se netýká žádostí o závazné stanovisko, které má být podkladem pro řízení u stavebního úřadu, které bylo zahájeno do 30. 6. 2024 (včetně), neboť v tomto případě postupuje dotčený orgán podle dosavadních právních předpisů (účinných do 30. 6. 2024). Tyto žádosti nepodávejte prostřednictvím portálu stavebníka a adresujte je přímo na jednotlivé odbory Magistrátu hl. m. Prahy, které samostatně vydají jednotlivá závazná stanoviska z hlediska své působnosti. Skutečnost, že bylo do 30. 6. 2024 zahájeno řízení u stavebního úřadu, doporučujeme doložit spolu s žádostí o závazné stanovisko (postačí kopie podání stavebnímu úřadu s podacím razítkem).


Předmětem posouzení jsou všechny zásahy a záměry, ke kterým je na základě příslušných ustanovení zvláštních právních předpisů vyžadováno závazné stanovisko dotčeného orgánu státní správy, nebo kde povinnost vyžádat si rozhodnutí stanoví zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů (restaurování movité kulturní památky, úprava dřevin apod.)

V případě kulturní památky (movité, nemovité) může o závazné stanovisko a rozhodnutí žádat výlučně její vlastník. V případě nemovitostí, které nejsou kulturní památkou, ale jsou v památkové rezervaci, památkové zóně, ochranném pásmu může o závazné stanovisko a rozhodnutí žádat vlastník, správce, uživatel.

Na základě písemné žádosti a po předchozím vyjádření odborné organizace státní památkové péče (Národní památkový ústav) vydá MHMP OPP závazné stanovisko nebo rozhodnutí.

Závazné stanovisko MHMP OPP je závazným podkladem pro rozhodnutí příslušného správního orgánu ve věci samé. V případě, že následně není dána pravomoc jiného správního orgánu ve věci rozhodnout, vydává MHMP OPP správní rozhodnutí.


Formuláře, náležitosti, doklady

Vzor žádosti o vydání závazného stanoviska a rozhodnutí MHMP OPP
Žádost o závazné stanovisko  a rozhodnutí MHMP OPP - KP a NKP dle § 14 odst. 1 (formulář) icon_word.gif
Žádost o závazné stanovisko a rozhodnutí MHMP OPP - dle § 14 odst. 2 (formulář) icon_word.gif

Žádost nemusí být podána na připraveném formuláři, musí však obsahovat:

  • identifikaci nemovitosti nebo movité kulturní památky
  • identifikaci žadatele
  • platný doklad o vlastnictví movité kulturní památky, nemovité kulturní památky nebo nemovitosti neevidované v katastru nemovitostí (tento doklad může být nahrazen čestným prohlášením dle § 44a odst. 1 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči)
  • kvalifikovaná plná moc s uvedením rozsahu zmocnění pro zástupce žadatele v případě jeho zastupování Plná moc k zastupování vlastníka nemovistosti (formulář) icon_word.gif
  • doklady o projektu (projektová dokumentace)
  • v konkrétních případech i stavebněhistorický průzkum (netýká se nemovitostí v ochranném pásmu)
  • lze doporučit barevnou fotodokumentaci stávajícího stavu
  • u movitých kulturních památek dále návrh restaurátorského zásahu

Lhůty k vyřízení

30 dní, ve zvlášť složitých případech 60 dní (§ 71, § 149 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů)

Záležitost vyřizuje odbor památkové péče MHMP, oddělení státní správy památkové péče.

Adresa pracoviště OPP: Jungmannova 29/35, 110 01  Praha 1
Telefon - sekretariát: 236 00 2334
Telefon – spisovna odboru: 236 002 034, 236 002 081, 236 003 220, 236 002 192

 


Forma vyřízení na  MHMP

Žádost se všemi výše uvedenými náležitostmi musí být adresována MHMP OPP. Podána může být prostřednictvím pošty, veřejné datové sítě do datové schránky MHMP a osobně v hlavní podatelně Magistrátu hl. města Prahy ve dvoraně MHMP. Podání lze učinit i v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem (k takovému podání musí ten, kdo jej činí, uvést poskytovatele certifikačních služeb, který jeho certifikát vydal a vede jeho evidenci, nebo musí certifikát připojit k podání) a taktéž písemně nebo ústně do protokolu.

Adresa: Mariánské nám. 2, 110 01  Praha 1
Pracoviště: Jungmannova 29/35, 110 01  Praha 1

ID datové schránky: 48ia97h


Oblasti působnosti odborných referentů na území Prahy


Příručky a odborné materiály pro vlastníky památek a objektů v památkově chráněných územích:

Umístění fotovoltaických systémů v památkově chráněných územích hlavního města Prahy

Umístění restaurační zahrádky v památkově chráněném území

Umístění firemního označení, reklamního a informačního zařízení v památkově chráněném území hlavního města Prahy

Možnosti a rozsah zásahů do střešního pláště

Možnosti a rozsah zásahů do krovů

Základní zásady pro realizaci zásahů - prosvětlování prostorů

Požadavky na antigraffiti nátěry pro použití na památkově chráněných objektech

Zásady ochrany městského interiéru / veřejného prostoru


Národní památkový ústav v hl. m. Praze:

  • adresa: Praha 1, Staré Město, čp. 356, Na Perštýně 12, PSČ 110 00;
  • tel: 234 653 111;
  • fax: 234 653 119

Komentář k pravomocem NPÚ a MHMP-OPP stanovených v zákonech č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, a dalších platných právních předpisech


Seznam restaurátorů s povolením Ministerstva kultury k restaurování kulturních památek

  • je dostupný zde

Souhlas vlastníka objektu s označením kulturní památky


Vzor oplachtování lešení objektu

26. května 2023
1. listopadu 2024