Oslavy 20. výročí zapsání historického centra Prahy na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

4. prosince tohoto roku uplyne 20 let od zápisu historického centra Prahy na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

  • 3 minuty čtení
x2012_11_27

Výročí této významné události, která znamenala potvrzení výjimečnosti historického centra Prahy v celosvětovém měřítku a zvýšení prestiže města, doprovází řada odborných, kulturních i společenských akcí.

Hlavní oslavy pro občany a návštěvníky města se uskuteční ve dnech 30.11. – 2.12.2012 (pátek – neděle). Na tyto dny připravuje Hlavní město Praha (Magistrát hl. m. Prahy – Kancelář památky světového dědictví v odboru Kancelář ředitele magistrátu) ve spolupráci s Pražskou informační službou - Den otevřených dveří významných pražských památek na území Pražské památkové rezervace - paláců, věží, sakrálních i různých ostatních staveb.

Do tohoto Dne otevřených dveří se zapojila celá řada institucí – např. Správa pražského hradu, Národní divadlo, Národní kulturní památka Vyšehrad, Národní galerie, Židovské muzeum, církve a církevní řády. V rámci víkendu 1. a 2. prosince bude celá řada památek otevřena alespoň na několik hodin zcela zdarma nebo za snížené vstupné, v některých z nich jsou i připraveny speciální komentované prohlídky pro návštěvníky. Jakýmsi „bonbónkem“ je možnost prohlídky exteriérů věže původního pražského opevnění ve dvoře objektu Policie ČR v Bartolomějské ulici 314/4.

Seznam objektů zpřístupněných v rámci této akce naleznete na hlavní stránce portálu hlavního města Prahy www.praha.eu a na webu Pražské informační služby www.praguewelcome.cz nebo www.prg20unesco.cz.

Hlavní město Praha samozřejmě velice vítá vstřícnost všech institucí, které se připojily k oslavám zápisu historického centra Prahy na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO formou Dne otevřených dveří, a přeje Pražanům i návštěvníkům města nevšední a významný kulturní zážitek. Oslavami tohoto významného výročí chce Praha rovněž ukázat, že je pro ni čest být hlavním městem země mimořádně bohaté na památky, z nichž 12 bylo v posledních 20 letech zapsáno na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Specifickou součástí oslav využívající nová média je vizuální interaktivní kampaň formou soutěžní webové prezentace na portálu www.mojepraha20let.cz. Tato prezentace bude spuštěna 4. prosince a bude kontinuálně mediálně podporována na internetu po dobu šesti měsíců. Do akce jsou také začleněny nejoblíbenější světové sociální sítě Facebook, Twitter a Pinterest. Jde se o fotografickou soutěž, kdy každý návštěvník portálu bude mít příležitost se zaregistrovat a nahrávat na web dvojice fotografií Prahy – před dvaceti lety a dnes. Zadáním adresy místa pořízení budou fotografie lokalizovány a vznikne tak unikátní mapa Prahy, která všem návštěvníkům webu poskytne možnost se „procházet“ po Praze minulé i současné. Do prezentace je integrována technologie Google Maps, která umožňuje libovolně přibližovat, oddalovat a posouvat mapu Prahy, do níž budou zakresleny ikony v místech, k nimž účastníci soutěže nahráli fotografie. Vedle tohoto interaktivního způsobu prohlížení nahraných fotografií bude pro konzervativnější návštěvníky k dispozici i klasická fotogalerie s řadou náhledových fotografií umístěných na jednotlivých stránkách. Návštěvníci portálu www.mojepraha20let.cz mohou rovněž hlasovat pro fotografie, které se jim nejvíce líbí. Pro autory tří vítězných fotografií jsou připraveny zajímavé ceny.

Výstava nazvaná „Sloh se nepíše, na sloh se kouká“ je k vidění v Infocentru Útvaru rozvoje hlavního města Prahy v hlavní budově Magistrátu hlavního města Prahy ve Škodově paláci (Jungmannova 29/35, Praha 1) do 11.1.2013. Na příkladech všech 12 českých a moravských památek UNESCO jsou předvedeny charakteristické znaky jednotlivých stavebních slohů. Výstavu laskavě zapůjčilo sdružení České dědictví UNESCOhttp://www.unesco-czech.cz/.

27. listopadu 2012
27. listopadu 2012