Soutěž pro žáky a studenty pražských základních a středních škol

Pražské památkové rezervace zábavně-naučné soutěže mapy Pražské památkové rezervace

 

ORGANIZÁTOŘI  SOUTĚŽE

Soutěž je organizována ve spolupráci odboru památkové péče a odboru školství MHMP. Organizaci zajišťují pracovníci uvedených odborů.

 

KDO  MŮŽE  SOUTĚŽIT

Soutěž je vypsána ve třech věkových kategoriích:

1. mladší žáci - do 5. ročníku základní školy

2. starší žáci - do 9. ročníku ZŠ a odpovídajícího ročníku víceletých středních škol

3. studenti - studenti středních škol do věku 19 let

 

PRAVIDLA  SOUTĚŽE

Soutěž „Praha plná památek“ má dvě kola. Soutěží se v týmech, každý řešitelský tým může být skupina žáků z jedné školy (min. 3 žáci, max. 1 třída).

Do soutěže může každá škola v každé kategorii přihlásit pouze jeden soubor prací (hlavní práci + doplňkovou práci). Soubor bude hodnocen zásadně jako celek.

Pokud bude ve škole v jedné kategorii zpracováno více souborů prací různými řešitelskými týmy (případně týmž týmem), škola vybere postupující soubor ve svém nezávisle organizovaném školním kole.

 

PŘIHLÁŠENÍ  DO  SOUTĚŽE

Přihlásit se lze IHNED, a to prostřednictvím e-mailu (petra.vinarova@cityofprague.cz), telefonu (236 00 29 87) či faxu (236 00 70 26), kde stačí uvést název školy, adresu školy a kategorii (případně kategorie), ve které se bude v 1. kole škola prezentovat soutěžní prací (vítězný soubor hlavní a doplňkové části soutěžní práce vybraný ve školním kole v příslušné kategorii).

 

PRVNÍ  KOLO

Pro každou kategorii je vypsán seznam 15 - 24 pražských památek. Úkolem řešitelského týmu je zpracovat k jedné libovolně zvolené památce ze seznamu pro danou kategorii soubor dvou prací:

a) Hlavní část soutěžní práce – řešitelský tým vytvoří originální průvodce ke zvolené památce. Průvodce by měl být zaměřen na danou věkovou kategorii a může být např. knižní, obrazový, fotografický, filmový, internetový atd. Fantazii a nápadům se meze nekladou!!!

b) Doplňková část soutěžní práce - libovolný propagační či upomínkový předmět, případně upoutávka aj., ke stejné památce, k níž se vztahuje hlavní část. Může se jednat např. o vlaječku, tričko, malovaný hrneček, puzzle, pohlednice, plakát, videospot atd. I zde je ponechán prostor pro fantazii, nápaditost a originalitu!!!

 

Soutěžní práce pro 1. kolo odevzdejte do 25. listopadu 2004 na adresu odboru památkové péče MHMP, k rukám sl. Petry Vinařové, Staroměstské nám. 4, 110 01 Praha 1.

 

Odborná porota na základě hodnocení těchto soutěžních prací vybere účastníky finále (viz níže).

 

FINÁLE

Finále bude organizováno pro každou kategorii zvlášť, a to formou krátkého kvizu. Jeden blok finále bude včetně vyhlášení vítězů trvat cca 60 minut.

Kviz bude obsahovat 3 kola otázek a úkolů vztahujících se k pražským památkám a historii:

1. kolo – rychlotest, v němž jsou každému družstvu postupně položeny tři otázky.

2. kolo – všechna družstva shodně odpovídají na 5 úkolů, odpovědi zapisují v daném časovém limitu.

3. kolo – každé družstvo postupně poznává 4 obrázky, které si volí ze čtvercové sítě.

 

Do finále postoupí na základě hodnocení souborů prací odevzdaných v 1. kole čtyři nejlepší školy v každé kategorii. Školu bude reprezentovat v historickém kvizu tříčlenné družstvo (měli by v něm být zastoupeni členové vítězného řešitelského týmu z prvního kola, není to však podmínkou). Každé družstvo mohou doprovodit diváci ze školy v počtu jedné třídy (cca 25 žáků) a přispět tak k vytvoření potřebné soutěžní atmosféry.

 

Finále se odehraje v reprezentativních prostorách Clam-Gallasova paláce dne 19.1.2005 (zástupci škol postupujících do finále budou pozváni na určenou hodinu dle jednotlivých kategorií).

 

DALŠÍ  INFORMACE

Podrobná pravidla i výsledky soutěže budou zveřejněny na internetových stránkách MHMP na adrese www.praha-mesto.cz - Magistrát – Informace z odborů – Odbor školství - Soutěže

Na finálové dopoledne budou přizvána média (včetně televize).

V případě jakýchkoli nejasností či dotazů kontaktujte členy realizačního týmu.

 

 

Realizační tým soutěže:

Mgr. Petra Vinařová – odbor památkové péče MHMP

     petra.vinařová@cityofprague.cz, tel 236 00 29 87

Mgr. Tomáš Ledvinka – odbor školství MHMP

Lenka Kálalová – odbor školství MHMP

    lenka.kalalova@cityofprague.cz, tel. 236 00 52 68

Mgr. Iva Pospíchalová – odbor školství MHMP

    iva.pospichalova@cityofprague.cz, tel. 236 00 52 69

 

 

 

Památky k výběru pro jednotlivé kategorie  

 

Mladší žáci (žáci do 5. ročníku základní školy)

1.  Královský letohrádek

2.  Kostel Panny Marie Vítězné

3.  Staroměstská radnice a orloj

4.  Prašná brána a Jindřišská věž

5.  Nové zámecké schody a Staré zámecké schody

6.  Nerudova ulice – domovní znamení

7.  Zahrady a parky na Malé Straně

8.  Zahrady a parky na Starém a Novém Městě

9.   Náprstkovo muzeum

10. Obecní dům

11. Pražské rotundy (kaple sv. Kříže v ul. Karoliny Světlé, rotunda sv. Longina Na Rybníčku,  rotunda sv. Martina na Vyšehradě)

12. Petřínská rozhledna

13. Sochy Karlova mostu a Bruncvík

14. Pomníky a sochy osobností (pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí, socha sv. Václava na Václavském náměstí, pomník Františka I. na Smetanově nábřeží, pomník Františka Palackého a pomník Karla IV. u Karlova mostu)

15. Kašny a fontány (Wimmerova kašna na Uhelném trhu, Alegorie Vltavy na Mariánském náměstí, Čechie s Labem a Vltavou na rampě Národního muzea, fontána u Královského letohrádku)

 

 

Starší žáci (žáci do 9. ročníku ZŠ a odpovídajícího ročníku víceletých středních škol)

1. Loreta

2. Kostel Panny Marie Vítězné

3. Kostel Panny Marie Pod řetězem (maltézský)

4. Náprstkovo muzeum

5. Vila Amerika – Michnův letohrádek (Ke Karlovu)

6. Dům U černé Matky boží

7. Mánes

8. Rudolfinum

9. Nový Svět

10. Zahrady a parky na Malé Straně

11. Zahrady a parky na Starém a Novém městě

12. Židovské město (+ Jubilejní synagoga)

13. Pražské rotundy (kaple sv. Kříže v ul. Karoliny Světlé, rotunda sv. Longina Na Rybníčku,  rotunda sv. Martina na Vyšehradě)

14. Brány a opevnění (Leopoldova a Táborská brána na Vyšehradě a Bruská brána)

15. Mosty (Železniční, Palackého, Jiráskův, Legií, Mánesův, Čechův, Štefánikův – bez  Karlova mostu)

16. Masarykovo nádraží

17. Hlavní nádraží

18. Pražské pasáže

20. Pražské ostrovy (Žofín, Kampa, Střelecký…)

21. Mlýny a věže na Vltavě

22. Sochy a sousoší na levém břehu Vltavy (statue Panny Marie na Hradčanském náměstí, sousoší sv. Jana Nepomuckého na Pohořelci, statue Nejsvětější trojice na horní části Malostranského náměstí, sousoší sv. Jana Křtitele na Maltézském náměstí)

23. Pomníky a sochy osobností (pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí, socha sv. Václava na Václavském náměstí, pomník Františka I. na Smetanově nábřeží, pomník Františka Palackého a pomník Karla IV. u Karlova mostu)

24. Kašny a fontány (Wimmerova kašna na Uhelném trhu, Alegorie Vltavy na Mariánském náměstí, Čechie s Labem a Vltavou na rampě Národního muzea, fontána u Královského letohrádku)

 

 

Studenti (studenti středních škol do věku 19 let)

1.  Strahovský klášter

2.  Klementinum

3.  Ungelt

4.  Hanavský pavilon

5.  Pavilon Expo (Brusel)

6.  Palác Lucerna

7.  Obecní dům

8.  Palác Adria

9.  Budova Magistrátu (Mariánské náměstí 2)

10. Městská knihovna (Mariánské náměstí)

11. Židovské město (+ Jubilejní synagoga)

12. Brány a opevnění (Leopoldova a Táborská brána na Vyšehradě a Bruská brána)

13. Vyšehradský hřbitov

14. Zemská porodnice – Apolinářská

15. Klášter Na Slovanech

16. Mosty (Železniční, Palackého, Jiráskův, Legií, Mánesův, Čechův, Štefánikův – bez  Karlova mostu)

17. Masarykovo nádraží

18. Hlavní nádraží

19. Pražské pasáže

20. Pražské ostrovy (Žofín, Kampa, Střelecký…)

21. Mlýny a věže na Vltavě

22. Sochy a sousoší na levém břehu Vltavy (statue Panny Marie na Hradčanském náměstí, sousoší sv. Jana Nepomuckého na Pohořelci, statue Nejsvětější trojice na horní části Malostranského náměstí, sousoší sv. Jana Křtitele na Maltézském náměstí)

23. Pomníky a sochy osobností (pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí, socha sv. Václava na Václavském náměstí, pomník Františka I. na Smetanově nábřeží, pomník Františka Palackého a pomník Karla IV. u Karlova mostu)

24. Kašny a fontány (Wimmerova kašna na Uhelném trhu, Alegorie Vltavy na Mariánském náměstí, Čechie s Labem a Vltavou na rampě Národního muzea, fontána u Královského letohrádku)

 

Praha plná památek

Soutěž Praha plná památek je zaměřena na seznámení se a bližší poznání . Iniciace této souvisí s vydáním odborem památkové péče MHMP. Vydání mapy je jedním z konkrétních kroků města jak přispět k posílení vědomí Pražanů o unikátním památkovém centru města a jeho hranicích, které bylo pro své mimořádné hodnoty zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako největší městská památková rezervace na světě. Měla by motivovat žáky a studenty pražských základních a středních škol k hlubšímu obeznámení se s jedinečnými stavebními, technickými a přírodními památkami Prahy. Soutěž je dvoukolová, uzávěrka 1. kola proběhne 25.11.2004, finále se uskuteční 19.1.2005.
13. prosince 2004
13. prosince 2004