TISKOVÁ ZPRÁVA: Centrum Prahy osvětlí další plynové lampy

Přívětivé romantické světlo plynových lamp připomínající noblesní Prahu poloviny 19. století se v pondělí 11. prosince vrátilo do dalších míst Starého Města - na část Staroměstské a Malé náměstí a do částí ulic Karlova a Jilská.  Obnovovat specifickou atmosféru plynového osvětlení ve vybraných oblastech centra metropole a dokreslovat tak zdejší dobovou architekturu, pro kterou je tato část Prahy vedena jako světové kulturní dědictví, se hlavní město rozhodlo již v roce 2002. Od té doby staré pražské uličky znovu osvětlilo 196 luceren a v následujících měsících přibude dalších 59 sloupů a 18 ramen.

 

Melantrichova - plynové lampy

 

„Obnovu plynového osvětlení jsme již dříve provedli v ulicích Celetná, Michalská, Melantrichova a Vejvodova a na části Uhelného trhu a Staroměstského náměstí. Na Hradčanské náměstí jsme navíc vrátili unikátní osmiramennou plynovou lampu. Od 23. října pracujeme na druhé etapě plynofikace veřejného osvětlení, která bude dokončena v dubnu 2007,“ uvedl náměstek primátora Pavel Klega, který v pondělí odpoledne slavnostně rozsvítil první lampy z druhé etapy na Malém náměstí. Do zkušebního provozu byly zároveň uvedeny lucerny v další části Staroměstského náměstí a v částech ulic Karlova a Jilská. Do konce dubna se plynové lampy vrátí také do Rytířské, Železné, Hlavsovy ulice a do části Uhelného trhu. Na Starém Městě se tak vytvoří uzavřená oblast s plynovým osvětlením. „V následujících letech budeme postupně pokračovat po Královské cestě  do Karlovy ulice, přes Karlův most až výhledově na Pražský hrad. Příští rok by se měl rekonstruovat také další osmiramenný plynový kandelábr na Loretánském náměstí. Historické pražské uličky mají kouzlo samy o sobě, návrat plynových lamp vdechne jejich osobité atmosféře teplo a romantiku starých časů - tak časté náměty pouličních malířů,“ podotkl Pavel Klega.

Historické jádro Prahy se snahou o návrat luceren připojilo ke starobylým a významným evropským metropolím. Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v  provozu je v západní části Berlína, téměř  40 tisíc. Plyn ale využívají k osvětlení i další německá města, např. Düsseldorf, Drážďany, či Lipsko. „Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Pozadu nezůstávají britská města York a Horsham, ale ani irský Dublin. Plynové lampy svítí  v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku či Strasbourgu ve Francii i v polském Krakově,“ dodal viceprezident Cechu lampářů Jan Žákovec.


 

 

 

 

 

 

 

Bohatá historie plynových luceren

Za počátek plynového osvětlení je považován poslední den roku 1813, kdy se na  Westminsterském mostě v Londýně rozžaly první plynové lampy.

Lampař - plynové lampy V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny.  Na 200 luceren poprvé osvítilo např. Celetnou ulici, Staroměstské náměstí, Jezuitskou ulici (dnešní Karlova), Mostní nám. (dnes Křížovnické), ulici Na příkopě, Koňský trh (Václavské nám.) či Uršulinskou ulici (dnes Národní třída). Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech.

Po nástupu elektrické energie začal svítiplyn na přelomu 19. a 20. století pomalu vyklízet své pozice, a to i z domácností, obchodů, hostinců či kaváren.

 

 

Zámecké schody - plynové lampy V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo Karlův most - plynové lampy pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. V průběhu doby se ale názory na osvětlení opět změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie. Plynové světlo je navíc  mnohem příjemnější než sodíkové výbojky, především proto, že je svým spektrem bližší světlu dennímu,“ uzavřel náměstek Pavel Klega.

 

 

 

Fotografie z http://www.zemniplyn.cz/lampy/.

 

 

V Praze 11.12.2006

 

 

___________________________________________________________________________________

 

Bc. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za majetek města

Do funkce zvolen 30.11.2006, dříve radní hl. m. Prahy.
3. ledna 2007
3. ledna 2007