TISKOVÁ ZPRÁVA: Cenu Petra Parléře 2006 z rukou primátora Pavla Béma převzal Zbyněk Ryška

Udělení Ceny Petra Parléře je každoročním vyvrcholením architektonické soutěže o nejoriginálnější řešení veřejných prostranství a budov ve veřejné správě. Letos architektonická soutěž přinesla rekordní počet 24 studií, z nichž Hodnotitelská rada ocenila Cenou Petra Parléře návrh na úpravu náměstí Svobody v Přerově Ing. arch. Zbyňka Ryšky. Ocenění dnes odpoledne vítěz 4. ročníku soutěže převzal z rukou pražského primátora Pavla Béma, který soutěži propůjčil záštitu.

 

Společnost Petra Parléře

 

„V okamžiku, kdy se Praha stala metropolí středověké římské říše a předním evropským velkoměstem, vtiskl právě Petr Parléř rezidenčnímu městu  Karla IV. jeho vrcholně gotickou slohovou tvář tím, že vytvořil jeho hlavní a dodnes nejcennější architektonické dominanty. Především díky Parléřově stavební, kamenické a sochařské huti Praha přestala být periferním místem a stala se naopak centrem, odkud vycházely umělecké impulzy ovlivňující zásadním způsobem nejen celé české prostředí, ale také metropole okolních zemí,“ uvedl při předávání cenění primátor Pavel Bém. „Proto je dobře, že se k odkazu této vynikající osobnosti naší kulturní historie hlásí její dnešní následovníci v profesi architektury, stejně dobré je, že se k Parléřovu odkazu hlásí také dnešní česká města. S ohledem na to, kde vznikla a dodnes se nachází většina stěžejních děl Petra Parléře, je samozřejmý i podíl města Prahy na soutěži a udělení záštity primátora.“

Výzvu k účasti v soutěži obdrželo v letošním roce 252 českých měst, z nichž 30 předložilo své náměty na úpravu veřejných prostranství a budov ve veřejné správě. Předmětem architektonické soutěže se stalo 10 námětů:

 

  • Lipník nad Bečvou - Řešení úpravy západního křídla zámku s návazností na zámecký park, případně i areál bývalé piaristické koleje
  • Jablunkov - Uzavření prostoru Mariánského náměstí
  • Jihlava - Úprava městského prostranství na hranici vnitřního středověkého města v místě bývalé židovské synagogy – Park Gustava Mahlera
  • Horažďovice - Revitalizace Mírového náměstí
  • Kostelec nad Orlicí - Řešení centra města
  • Karlovy Vary - Úprava prostoru Dolního nádraží
  • Přerov - Úpravy náměstí Svobody
  • Prachatice - Řešení prostoru mezi ulicemi Jánská a Ševčíkova
  • Český Krumlov - Řešení úprav části historického území Jelení zahrady
  • Třešť - Úprava nábřeží vodního toku v městské památkové zóně

 

Architektonická soutěž přinesla v letošním roce rekordní počet 24 studií, z nichž Hodnotitelská rada ocenila Cenou Petra Parléře návrh na úpravu náměstí Svobody v Přerově Ing. arch. Zbyňka Ryšky, Cenou Hochtief CZ (prostor pro život) návrh na úpravu nábřeží vodního toku v památkové zóně města Třešť architektů Ludvíka Křenka a Kataríny Luciakové a Cenou Staveb silnic a železnic za přínos k rozvoji architektury měst návrh na revitalizaci Mírového náměstí v Horažďovicích Martina Kožnara a Petra Koláře. Zvláštní prémii města Jihlavy za návrh na úpravu prostranství parku Gustava Mahlera získali Ing. Vít Doležel a Ing. arch. Martin Laštovička. K tomu předseda Hodnotitelské rady Akad. arch. Petr Kovář podotkl: „Je velmi prospěšné a záslužné hledat cesty k revitalizaci veřejných prostor měst, při respektování paměti místa. Klást přitom důraz na fyzické prostředí jako na proměnlivou položku a hledat ty viditelné vlastnosti, které mají vztah k atributům identity města, přizpůsobují se praktickým potřebám, rozvíjejí se v nových souvislostech, s novými významy a novou poezií. A to se v řadě hodnocených architektonických studií stalo“.

 

Všechny architektonické studie, ať již oceněné nebo neoceněné, budou zdarma předány městům k dalšímu využití. V den konání slavnostního ceremoniálu budou všechny posuzované architektonické studie k vidění v rámci doprovodné výstavy v rezidenci pražského primátora v Městské knihovně v Praze. Vítězné studie je možné shlédnout na www.cenapp.cz.

 

V Praze 25. 1. 2007

 

___________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.

7. února 2007
7. února 2007