TISKOVÁ ZPRÁVA: Nový lampář slíbil plynové osvětlení až na hrad

Historické jádro Prahy osvětluje nových 182 plynových lamp. Příjemné, teplé světlo se nově rozlévá v Železné ulici. Plynové osvětlení je dokončeno také v části ulic Hlavsova, Jilská a Karlova, na Malém náměstí, v části Staroměstského námětí, Uhelného trhu a v ulici Rytířské. Při slavnostním rozsvěcení uvidí dnes večer Pražané i návštěvníci města přímo na ulici před Stavovským divadlem ceremoniál přijímání nového člena do Cechu lampářů.

 

a132x.jpg

 

Nový lampář nebude říkat svůj slib o podpoře plynového osvětlení nadarmo, právě  budování plynových lamp v historické části metropole je v jeho kompetenci. Než však obdrží certifikát čestného člena Cechu lampářů, bude muset bez chyby rozsvítit a zhasnout hned tři lampy. Na tom by možná nebylo nic těžkého, kdyby to nebyla obyčejná lampářská tyč, ale ceremoniální hůl dlouhá přes čtyři metry. Trochu jsem trénoval,“ podotkl s úsměvem náměstek pražského primátora Pavel Klega. Právě on si totiž dnes složením zkoušky vyslouží místo mezi pražskými lampáři. „Atmosféru přívětivého, romantického světla plynových lamp v historických pražských uličkách, které jsou častým námětem pouličních malířů, mám rád. Myslím, že do nich elektrické světlo nepatří. Plynové světlo je na pohled mnohem příjemnější než sodíkové výbojky především proto, že se svým spektrem blíží světlu dennímu. Rozvoj plynového osvětlení v centru Prahy je jedním z mých osobních cílů v době, kdy mohu ve své funkci pomoci,“ vysvětlil novopečený lampář, který se podpoře návratu plynových lamp do historické zástavby věnuje již několik let.

 

a73x.jpg     a60x.jpg     a50x.jpg   

 

Plynové světlo v dalších ulicích

Obnovovat specifickou atmosféru plynového osvětlení připomínajícího noblesní Prahu poloviny 19. století začalo město ve vybraných oblastech již v roce 2002. Od té doby staré pražské uličky znovu osvětlilo 309 luceren. Naposledy se punčošky nových lamp rozzářily o Velikonocích v ulicích Železná a Rytířská a před Stavovským divadlem. „Tato druhá etapa stála městský rozpočet téměř 30 milionů korun, ale výsledek stojí za to. Osadili jsme celkem 70 sloupů, z toho 13 tříramenných a 57 dvouramenných. Dohromady to představuje 182 nových svítidel, přes tisíc plynových punčošek a téměř 1 800 metrů plynového potrubí,“ upřesnil náměstek Klega.

Provádění zemních prací v samém historickém centru Prahy je velmi náročné, zejména množstvím podzemních inženýrských sítí, ztíženými dopravními podmínkami, minimálním nebo žádným zařízením staveniště, nutností zachovat zásobování obchodů, provoz předzahrádek, odvoz komunálního odpadu atd. „Snažili jsme se o co nejkratší a nejcitlivější dopravní omezení při nutných výkopových pracích. Samostatným fenoménem této části města je také množství návštěvníků a turistů. Je třeba dbát o bezpečnost, ale i volný pohyb kolemjdoucích. Například v prostoru před orlojem na Staroměstském náměstí jsme museli práce v každou celou hodinu zcela přerušit,“ poodhalil stavitelské oříšky Pavel Klega.

 

a41x.jpg

 

Budoucnost - lampy až k hradu

V následujících letech se budou plynové lucerny objevovat po Královské cestě  do Karlovy ulice a dále přes Karlův most až výhledově na Pražský hrad. „Naším úkolem je nyní zjistit, zda bude možné vést plynové potrubí také vnitřkem Karlova mostu. Na místě je maximální opatrnost a citlivý přístup, bezpečnost památky bude mít přednost. Letos bychom rádi také začali rekonstruovat další osmiramenný plynový kandelábr na Loretánském náměstí. Lucerny uvažujeme vrátit i na Ovocný trh,“ vypočítal záměry města Klega. 

Historické jádro Prahy se snahou o návrat luceren připojilo ke starobylým a významným evropským metropolím. Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v  provozu je v západní části Berlína, téměř  40 tisíc. Plyn ale využívají k osvětlení i další německá města, např. Düsseldorf, Drážďany, či Lipsko. „Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Pozadu nezůstávají britská města York a Horsham, ale ani irský Dublin. Plynové lampy svítí  v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku či Strasbourgu ve Francii i v polském Krakově,“ dodal viceprezident Cechu lampářů Jan Žákovec.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Bohatá historie plynových luceren

Za počátek plynového osvětlení je považován poslední den roku 1813, kdy se na  Westminsterském mostě v Londýně rozžaly první plynové lampy.

V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny.  Na 200 luceren poprvé osvítilo např. Celetnou ulici, Staroměstské náměstí, Jezuitskou ulici (dnešní Karlova), Mostní nám. (dnes Křížovnické), ulici Na příkopě, Koňský trh (Václavské nám.) či Uršulinskou ulici (dnes Národní třída). Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech.

Po nástupu elektrické energie začal svítiplyn na přelomu 19. a 20. století pomalu vyklízet své pozice, a to i z domácností, obchodů, hostinců či kaváren.

V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. V průběhu doby se ale názory na osvětlení opět změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie. Proto se dnes plynové světlo vrací do života Pražanů.       

 

Cech lampářů

Cech lampářů České republiky byl obnoven v roce 2004. Jeho hlavním cílem je vytvářet podmínky pro prohlubování profesní cti, tradic a úrovně lampářů a sjednotit aktivity v oblasti plynového osvětlení. V současné době řeší Cech především otázky legislativní, neboť problematika plynových lamp díky dlouhé přestávce není právně ošetřena. S myšlenkou založení Cechu lampářů přišli příznivci plynového světla z plynáren a firem, zabývajících se použitím plynu. Nová, dnes v Praze používaná technologie plynového osvětlení, pochází právě z dílny zakladatelů cechu.  

 

 

V Praze 12. dubna 2007

 

___________________________________________________________________________________
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.

13. dubna 2007
13. dubna 2007