TISKOVÁ ZPRÁVA: Poselství příštím generacím v pilíři Karlova mostu

Nerezová roura o průměru 12 centimetrů a 50 centimetrů dlouhá naplněná dokumenty a předměty typickými pro dnešní dobu se ode dneška stane součástí pilíře č. 9 Karlova mostu. Uložil jí tam náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister jako poselství příštím generacím.

 

karluv most

 

„ Končí oprava dvou pilířů Karlova mostu, ke které bylo nutné přistoupit po povodni, která Prahu postihla v roce 2002. Řekli jsme si, že když už jsme se prokopali tak hluboko do minulosti, bylo by hezké, kdybychom těm, kteří budou kopat po nás, nechali svědectví o dnešní době“, řekl Jan Bürgermeister

 

Schránka, která byla pečlivě uzavřena speciálním lepidlem, obsahuje měděnou destičku se znakem Prahy a dnešním datem, mapu Prahy, dokumenty o prezidentovi republiky, primátorovi a zastupitelích Prahy, film o Praze na DVD, současné bankovky a mince, nedělní noviny, jízdenku MHD, divadelní program a další předměty charakterizující dnešní dobu.

 

 

 

Pamětní listiny a další předměty, ukládané zpravidla do kovových schránek (truhliček, krabiček  či válcových pouzder-tubusů) jsou již od 19. stol. čas od času objevovány při stavebních opravách v makovicích pražských věží, v oltářích kostelů, v podstavcích pomníků, v základních kamenech budov a také v pilířích některých pražských mostů; k posledním z těchto nálezů patří např. schránka s těžce poškozenou listinou z Jungmannova pomníku, nález z Jindřišské věže  nebo relikviář z makovice jižní věže katedrály sv. Víta.

 

Některé z těchto nálezů, zejména pokud byly vážně poškozeny vlhkostí, nebyly již vráceny na původní místo (tam je nahradily kopie a nové dokumenty), nýbrž uloženy do Archivu hl. města Prahy.

 

Z památek tohoto druhu, uložených v městském archivu, lze usuzovat, že zvyklost ukládat pamětní listiny a předměty do významných veřejných staveb se v Praze ujal nejpozději  v 16. století (do oltářů se relikvie-ostatky světců a tzv. autentiky-listiny osvědčující pravost těchto ostatků, vkládaly již od 12. stol.).

 

V Archivu hl. města Prahy je uchována mimo jiné jedinečná kolekce pamětních listin vkládaných postupně při jednotlivých opravách do makovice věže Novoměstské radnice; začíná papírovou listinou z roku 1583, další je z roku 1613, následující z 18.stol. atd. až po kaligrafickou listinu ze 70. let 19. stol., uvádějící mocnáře Františka Josefa I. a tehdejšího pražského starostu Emiliána Skramlíka. Kolekce je doplněna několika drobnými ostatky svatých, které měly chránit věž před živelnými pohromami, a také seznamy a cedulkami řemeslníků, kteří prováděli opravu, dobovými  drobnými mincemi apod.

Obdobně je v městském archivu dochována např. pamětní listina z věže chrámu Matky boží před Týnem a tubus i soubor pamětních listin a dobových předmětů z vodárenské věže u Šítkovských mlýnů, obojí ze 17. stol.

 

O případném nalezení pamětních listin v tělese či pilířích Karlova mostu nebo v makovicích některé z mosteckých věží v dřívější době není nic známo.  V Archivu hl. města Prahy je však uložena např. kovová truhlička s pamětní dokumentací, vloženou do tělesa Mánesova mostu v roce 1907 při slavnosti uložení jeho závěrečného kamene. Obsahuje pamětní zápis na pergamenu v ozdobné knižní vazbě a kromě toho též úplnou kolekci tehdejšího pražského českého i německého denního tisku a další dobové doklady.   

 

Více fotografií zde.

 

V Praze 15.5 2005

27. května 2005
27. května 2005