Účast na XI. zasedání světového kongresu organizace OWHC sdružující historická města zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO ve městě Sintra

Účastník: Mgr. Barbora Salonová

Termín: 21. listopadu - 26. listopadu 2011

Cíl: Sintra, Portugalsko

Účel: Účast na XI. zasedání světového kongresu organizace OWHC sdružující historická města zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO ve městě Sintra

Komunikace: angličtina, němčina (bez tlumočníka)

 

Úvod:

Světový kongres organizace sdružující historická města zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO (dále jen OWHC) se koná každé dva roky a představuje komunikační základnu pro členská města zastoupená starosty, dalšími politickými činiteli a experty v  oblastech památkové péče a správy historických měst. Organizace se věnuje konkrétním problémům historických měst a nabízí dialog o jejich společném řešení. V roce 2011 se zasedání XI. světového kongresu OWHC věnovalo tématu „Historická města a změna klimatu“. Zvolené téma bylo reakcí na upozornění Mezivládního výboru pro světové kulturní a přírodní dědictví, že změny klimatu by mohly negativně ovlivnit stav mnohých přírodních a kulturních památek. XI. světový kongres OWHC se do této problematiky zapojil svými přednáškami a workshopy. Řešeny zde byly především otázky o změně klimatu, zmírnění klimatického dopadu na historická města a přechod těchto tezí do politiky měst v podobě projektů a zákonných opatření.

 

Časový průběh cesty:

 

pondělí 21. 11. 2011

·         14:25 Odlet z Prahy do Lisabonu (mezipřistání v Budapešti)

·         19:05 Přílet do Lisabonu, odjezd do města Sintra a ubytování v hotelu

 

úterý 22. 11. 2011

·         Registrace účastníků

·         8:30  - 11:00 Přednáška o památkách města Sintra

Město Sintra bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví jako kulturní krajina s městskými prvky. Přednáška představila kulturní výjimečnost tohoto města s prezentací královského paláce „Palácio National de Sintra“, přestaveného paláce do historizujících stylů „Palácio de Pena“, neomanuelského paláce „Quinta da Regaleira“ a pohádkové zahrady s palácem „Monserrate“.

Sintra je městem romantismu. Historizující slohy se významně projevují ve výstavbě paláců a zahradní architektuře, která představuje město jako ráj, jež se v rámci romantismu nostalgicky ohlíží do minulosti. Romantické prostředí historizujících staveb je propojeno s reflexí přírody. V jednotlivých stavebních prvcích jsou využívány symboly vody, vzduchu a okolní přírody. Paláce a okolní zahrady vytvářejí výjimečnou scenérii. Rozsáhlé parky jsou složeny z domácích i exotických dřevin, které podtrhují specifičnost místa.

Problémem města je však udržení historických památek v dobrém stavu. Paláce postavené v historizujícím slohu nejsou odolné proti vlhkému podnebí, které je pro přímořské město Sintra typické. Město Sintra má stanovenu strategii na financování nutných oprav památek. Restaurátorské práce, které paláce udržují v dobrém technickém stavu, jsou financovány z národních dotací a příjmu z cestovního ruchu.

Současně s přednáškou probíhal workshop starostů zastupující členská města organizace OWHC. Starostové či jejich zástupci zde prezentovali své návrhy, jak je možné začlenit správní orgány do řízení podporující ochranu kulturního dědictví.

Účastníci kongresu měli možnost navštívit významné paláce města Sintra.

·         11:00 – 13:00 Návštěva parku a paláce Monserrate

·         15:00 – 17:30 Návštěva Sintra National palace a paláce Quinta de Regaleira

·         19:30 – 21:00 Oficiální zahájení XI. světového kongresu OWHC

·         21:00 – 22:00 Oficiální večeře pro všechny účastníky kongresu

·         22:00 – 23:30 Kulturní večer

 

středa 23. 11. 2011

·         9:00 – 10:30 Climate Change and World Heritage – Impacts, Adaptation and Mitigation in Sintra – Prof. Filipe Duarte Santos

Prof. Filipe Duarte Santos se ve svém příspěvku věnuje tématu vlivu skleníkových plynů na celkové oteplování planety. Průměrná globální teplota se dle jeho závěrů zvýšila o 0,8 °C. Důsledkem klimatických změn je tání ledovců a extrémní změny počasí. Ve svém příspěvku apeloval na to, že cestou ke stabilizaci je snížení koncentrace skleníkových plynů v ovzduší. Společnost musí reagovat na současnou situaci klimatických hrozeb a vytvořit plán systematického nakládání s odpady.

Uvádí, že klimatické změny v budoucnu negativně zasáhnou přírodní a kulturní památky. Zasaženy budou lesy, pobřežní oblasti a tím i cestovní ruch.

Pro město Sintra byla sestavena v letech 2009-2010 případová studie výzkumného centra SIM University v Lisabonu, která uvádí, jak město může reagovat na teplotní změny.

·         11:00 – 13:00 Sustainability and Vulnerabilities of Urban Heritage – what do we know, what do we need to know? – May Cassar

May Cassar ve své přednášce zmínila VI. hodnotící zprávu z roku 2007 Mezivládního panelu pro klimatické změny, v níž je uvedeno, že klimatické změny významným způsobem zasáhnou památky kulturního dědictví.

Následkem klimatických změn je zvýšené riziko záplav, zvýšení hladiny podzemních vod a jejich možné zamoření chemickými látkami v půdě. Změna složení vody může viditelně poškozovat kulturní památky. Zvýšením hladiny podzemních vod hrozí narušení základů budov a může zapříčinit pronikání vlhkosti do porézních stavebních materiálů. Hladina moře představuje riziko vzniku pobřežních záplav a mořská voda může zaplavit archeologicky a historicky významná místa.

May Cassar navrhuje spolupráci urbanistů a památkářů. Podněcuje vytvoření institucionální a technologické platformy, jež bude chránit historická města před změnami klimatu. Věří, že vědecké důkazy a pravidelný monitoring mohou ovlivnit politiku v oblasti ochrany kulturního dědictví v závislosti na změně klimatu.

·         15:00 – 16:30 Regional Meetings

Osmnáct členských měst bylo přestavováno svými starosty či jejich pověřenými zástupci. Ve své desetiminutové řeči starostové prezentovali významnost města a ekologické projekty, které realizují či zamýšlejí realizovat.

Beemster (Holandsko), Bordeaux (Francie), Córdoba (Španělsko), Dubrovnik (Chorvatsko), George Town (Malajsie), Kandy (Srí Lanka), Kazan (Ruská federace), Krakow (Polsko), Kutná Hora (Česká republika), Melaka (Malajsie), Pueblo (Mexiko), Quito (Ekvádor), Safranbolu (Turecko), Sintra (Portugalsko), Tei-Aviv (Izrael), Valparaíso (Chile), Vídeň (Rakousko), Varšava (Polsko).

·         17:30 – 19:00 Candidates for the Board - Host City 2013

Prezentace čtyř kandidátských měst na hostitelské město XII. kongresu OWHC. Své prezentace zde představila města Arequipa (Peru), George Town (Malajsie), Krakow (Polsko) a Oaxaca de Juárez (Mexico).

·         21:00 – 23:00 kulturní večer

 

čtvrtek 24. 11. 2011

·         9:00 – 10:30 Climate-resilient, Climate-friendly World Heritage Cities – Prof. Anthony G. Bigio

 

Prof. Anthony G. Bigio informoval o dokumentu, který byl připraven na žádost generálního sekretariátu OWHC k prezentaci na XI. zasedání světového kongresu organizace OWHC.

Dokument upozorňuje na rizika, kterým historická města mohou čelit v důsledku klimatických změn a přírodních katastrof. Města mají zvážit potenciál pro změnu přístupu k prostředkům pro zmírnění klimatických změn. Studie navrhuje typy pro zvýšení odolnosti měst vůči změně klimatu a snížení emisí. Projekt nabízí zdroje financování projektů, které podpoří adaptaci měst na klimatické změny. Text je přílohou č. I. zprávy ze zahraniční pracovní cesty.

 

·         11:00 – 12:00 The Concept of Climate Change Adaptation, its Relevance for Urban Environments and the Challenges for World Heritage Cities

 

Přednáška se opírala o výzvy na přípravu historických měst v důsledku změny klimatu. Historická města se mají připravit na rizika zvýšení hladiny moří a řek, častější výskyt bouří a monzunů. Historická města mají tedy za úkol provést citlivé úpravy a opatření, která budou tyto hrozby záplav minimalizovat.

Historické objekty jsou změnou klimatu také ohroženy z důvodu použitého materiálu, jenž není odolný proti přílišné vlhkosti. Přednášející navrhuje změnu materiálu v současné výstavbě a použití nového designu, jako je využití zeleně v architektuře.

 

·         15:00 – 17:00 The Case Studies Project: „Historic Cities in Development: Keys for Understanding and Acting“ – Prof. Bruno Delas

Prof. Bruno Delas ve své přednášce představuje projekt „Keys for Understanding and Acting“. Cílem projektu je motivace měst k výměně informací v oblasti urbanismu. Každé členské město je v souladu s touto myšlenkou vyzváno, aby představilo své urbanistické projekty: popisy změn a zásahy do urbanismu daného města. Cílem je respektování kulturního dědictví v rámci projektů rozvoje města a výměna informací v oblasti památkové ochrany. Do projektu již byla zapojena města Lyon, Bordeaux, Córdoba, Zanzibar, Puebla a Sintra.

 

·         17:00 - 19:00 UNESCO Historic Urban Landscape Approach – From Theory to Practice – Prof. Ron van Oers

Mezivládní výbor pro světové kulturní a přírodní dědictví Unesco požádal v roce 2005 ovypracování doporučení s pokyny pro řešení urbanistického problému v historických městech. S podporou dalších organizací zahájilo Centrum světového dědictví dialog o problematice ochrany historických měst. V tématu urbanismus a historická města je všeobecně uznávané Vídeňské memorandum z roku 2005. Od roku 2006 je organizováno pravidelné setkání odborníků, kteří se zabývají problémy historických měst a snaží se označit přístupy a nástroje pro ochranu. V současné době byl předložen konečný návrh na 36. generální konferenci v listopadu 2011 pro řešení tohoto tématu na základě podpory spolupráce. Důležitá je výměna zkušeností a názorů, jež by měla probíhat na všech zúčastněných stranách. OWHC budou hrát klíčovou roli zprostředkovatele dialogu na základě praxe svých členů a v organizaci workshopů.  

·         21:00 – 23:00 kulturní večer

 

pátek 25. 11. 2011

·         Celý den probíhalo generální shromáždění členských měst. Účastni mohli být pouze starostové členských měst a jejich zástupci.

·         Volba hostitelského města pro příští zasedání XII. – vybráno bylo město Oaxaca de Juárez Mexiko

·         Oficiální přijetí dokumentu Climate-resilient, Climatefriendly World Heritage Cities

 


Fotogalerie

16. prosince 2011
16. prosince 2011