Výstavní cyklus "Všichni svatí" aneb odkaz myšlenky Karla IV. pro současné výtvarné umění a kulturu

x2016_09_02
  • 1 minuta čtení

Akce – výstavní cyklus „Všichni svatí“, bude realizována 8. 9. – 29. 9. 2016 v objektu Nové galerie, Balbínova 26, Praha 2. Kurátorkou výstavy je Ing. arch. Nina Hedwic, která oslovila významné české umělce, kteří vyplní svými díly na dané téma prostory galerie. Hlavními tématy obrazů a soch je zpodobnění symbolů, postav či skutků svatých, dále např. Poslední soud, královská koruna, most mezi duchovním a duševním světem, univerzita nejvyšších kvalit – duchovní záře nad městem, rozvoj města kolem posvátné řeky, sociální stavby, mytický hrad, víra a symboly Krista.

 „Téma výstavy „Všichni svatí“ vychází z životního postoje Karla IV., který byl přesvědčen, jako v té doběkde kdo, o konci světa a následném posledním soudu, a proto kudy chodil na svých císařských cestáchpo všech zemích císařské koruny, „kradl“ jemněji půjčoval napořád v kostelích, často po nocích, ostatkysvatých, když se dozvěděl, že v nějakém kostele jsou. Jelikož v té době se věřilo, že člověk musí kposlednímu soudu vstoupit celý, tedy se vším všudy ze svého těla a uvědomil si, že svatí v konci dníbudou muset přijít do Prahy pro poslední zbytky svých těl a budou také vyučovat na Universitě do koncevěků, kterou také proto, či mezi jiným pro to, založil... Duchovní výkvět Evropy by se tak stal profesorským sborem."

umělci: Barbar, Císařovský Petr, Čuška Jakub, David Jiří, Eisler Eva, Knap Jan, Kovařík Karel, Kulhavá Martina, Kunc Milan, Linhart Zbyněk, Mainer Martin, Matoušek František, Paučo Samuel, Pištěk Jan, Písařík Petr, Rittstein Lukáš, Róna Jaroslav, Stano Tono, Střížek Antonín, Šárová Jana, Špaňhel Jakub, Štech Adam, Šuhájek Jiří

Výstava je podpořena darem hlavního města Prahy.

Nová galerie
Balbínova 26, Praha 2

Více informací o výstavě: http://www.novagalerie.cz/vsichni-svati/

1. září 2016
1. září 2016