Další doprovodné akce k výstavě

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA

V průběhu výstavy proběhne promítání pěti dokumentárních filmů hlavního města Prahy. První tři dokumenty jsou z cyklu věnovanému Pražské památkové rezervaci – první zachycuje pražské přemyslovské hrady (Vyšehrad a Pražský hrad), následuje dokument o Karlově mostě a Malé straně a třetí z cyklu je díl o Hradčanech a Petřínu. Další dokument, který vznikl za podpory hl. m. Prahy, vypovídá o restaurování korunovačního kříže Karla IV. Poslední filmový dokument se věnuje opravám Karlova mostu a popisuje mj. i technické řešení opravy a údržby mostu.

 

29. března 2006 budou otevřeny rekonstruované gotické sklepy na Vyšehradě v rámci stálé expozice v opraveném podzemním prostoru tzv. gotickém sklepě. Tato výstava představí různé podoby Vyšehradu (např. Vyšehrad mýtický, sídlo panovníků, sídlo kapituly, pevnost, hřbitov, vyšehradské podhradí atd.) a jeho místo v českých dějinách i českém národním povědomí. Každé z témat bude zpracováno a dokumentováno prostřednictvím obrazového materiálu na panelech a doplněno originálními exponáty z majetku různých institucí (Vyšehradská kapitula, Archeologický ústav atp.)

V březnu 2006 se v Praze uskuteční mezinárodní kongres ASTA (americká asociace cestovních agentur) a účastníci kongresu budou mít možnost v případě svého zájmu navštívit výstavu Karla IV.

 

Hlavní město Praha od začátku roku 2006 propaguje výstavu Karla IV. na mezinárodních veletrzích cestovního ruchu přímo na svém reprezentačním stánku a také na webových stránkách Kultura v hlavním městě Praze, které budou spuštěny koncem února 2006.

 

Průvodci Pražské informační služby jsou od začátku roku 2006 průběžně informováni a vzděláváni v tématech spojených s životem a dílem Karla IV. Návštěvníkům Prahy poskytují také kompletní informace o výstavě na Pražském hradě.

 

NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR

Výstava "Lucemburkové a svatý Václav"

Termín konání: 3. 3. 2006 - 20. 4. 2006

V uměleckých kopiích a v digitální podobě bude představen Pařížský zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky a Velislavova Bible. Prezentace obou rukopisů je zaměřena na legendu o sv. Václavu.

Výstavu doprovodí reprodukce svatováclavského schodištního cyklu z Karlštejna a nástěnných maleb v Černochově. V souvislosti s výstavou bude vydáno DVD a rozšířená publikace o Dalimilově kronice.

Více informací: www.nk.cz

 

ARCHIV HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Výstava „Praha Lucemburská“ pořádaná společně s Muzeem hlavního města Prahy.

Termín konání: 4. 4. 2006 – 4. 6. 2006

Místo konání: Clam-Gallasův palác.

Výstava představí kulturu denního života a roli umění v pražských městech. Bude zaměřena na prezentaci pražských měst, na recepci dvorského umění v tomto prostředí, na užité umění, hmotnou kulturu a kulturu každodenního života v období 1310-1410 (1437). K výstavě bude vydán katalog.

Více informací: www.ahmp.cz

 

NÁRODNÍ ARCHIV

Výstava „Doba vlády Karla IV. a jeho rodiny ve vybraných archivních dokumentech“ pořádána ve spolupráci se Státním okresním archivem v Jihlavě.
Termín konání: 20. 4. 2006 – 21. 5. 2006.
Místo konání: výstavní sál Národního archivu v Archivním areálu v Praze 4 – Chodovci.

Výstava, složená ze dvou částí, bude zaměřena převážně na období vlády Karla IV. a Václava IV., přičemž první části bude dominovat soubor listin z archivního fondu "Archiv České koruny" a dva iluminované rukopisy - Gelnhausenův kodex a opis Zbraslavské kroniky ze Státního okresního archivu v Jihlavě. Ve druhé  části budou prezentovány prostřednictvím kreseb, plánů, grafických listů a historických fotografií čtyři významné stavby lucemburského období - katedrála sv. Víta v Praze, hrad Karlštejn, chór chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně a Vlašský dvůr v Kutné hoře. Výstavu doprovodí cyklus přednášek a barevný česko-anglický katalog.

Více informací: www.nacr.cz

 

NÁRODNÍ MUZEUM

Výstava „Tři vzácné rukopisy z doby Karla IV.“.
Termín konání: 9. 5. 2006 – 12. 5. 2006
Místo konání: Pantheon Národního muzea.

Výstava představí tři rukopisy z majetku Národního muzea – Liber viaticus, Orationale Arnesti a Missale Pragense, které nejsou běžně zapůjčovány na výstavy a podléhají zvláštnímu režimu ochrany. Výstavu zahájí přednáška Dr. H. Hlaváčkové, zahájení výstavy bude spojeno také se zahájením odborné vědecké konference. Výstavu doprovodí digitální obrazy vystavených rukopisů.

Více informací: www.nm.cz

 

NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE - Klášter sv. Anežky České

Výstava „Francouzské gotické umění z Metropolitního muzea v New Yorku v Národní galerii v Praze v klášteře sv. Anežky České“

Termín konání: 1. 11. 2005 - 21. 5. 2006.

V rámci stálé expozice českého středověkého umění budou představena čtyři zapůjčená díla francouzského umění 13. a 14. století. Krátký komentář k výstavě - 15.2., 15.3., 12.4., 17.5. 2006

Komentované prohlídky ke stálé expozici: Mistr Theodorik – dvorní malíř Karla IV. (12.3.2006), Malířství doby Karla IV. (23.4.2006), Sochařství doby Karla IV. (14.5.2006), Umění doby Václava IV. (21.5.2006)

Cizojazyčné komentované prohlídky: Les trésors de la peinture et sculpture gothique tchèque (ne 26.2.2006), Kunstchätze der gotischen Malerei und Bildhauerei in Böhmen (ne 19.3.2006), Treasures of Czech Gothic Painting and Sculpture (so 25.3.2006)

Ateliér pro děti

Více informací: www.ngprague.cz

 

ŽIDOVSKÉ MUZEUM

Odborné přednášky PhDr. Alexandra Putíka.

"Pražští Židé v době vlády Lucemburků"
20.března 2006 v 18.00 v přednáškovém sále Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, Maiselova 15, Praha 1

"Pražský pogrom roku 1389 ze židovského a křesťanského pohledu"
26. dubna 2006 v 17.00 v malém sále Městské knihovny, Mariánské nám.1,

Praha 1
Přednáška v rámci cyklu Lidové university MK ve spolupráci se ŽMP ke 100.letému výročí založení Židovského muzea v Praze

Více informací: www.jewishmuseum.cz

 

HRAD TOČNÍK

Stálou expozicí hradu jsou modely základních typů českých hradů do konce lucemburské doby. Dále kamenná galerie znaků zemí, kterým vládl Václav IV.

Didaktické akce: každý víkend proběhne připomínka lucemburských časů, která bude věnována určitému okruhu dvorských dobových činností. Okruhy: Katovské umění, Dvorská etiketa s tanci a rytířská klání, Kuchyně a lazebnictví.

Více informací: www.tocnik.com

 

HRAD KARLŠTEJN

V roce 2006 bude II. návštěvní okruh včetně kaple sv. Kříže otevřen o měsíc dříve, již od 1. června.  Rezervace míst nutná.

Nové vydání souborů pohlednic vybraných obrazů Mistra Theodorika

Více informací: www.hradkarlstejn.cz

 

HRAD KŘIVOKLÁT

V sezoně 2006 otevřen od 1. dubna. Nová sezóna bude zahájena slavností s hudebním vystoupením a prezentací výstavy „Karel IV. – císař z Boží milosti“.

Během dubna a května se uskuteční denně několik prohlídek zaměřených na umění doby Lucemburků na Křivoklátě.

V květnu bude otevírací doba prodloužena do 17.00 hodin.

Více informací: www.krivoklat.cz

24. února 2006
24. února 2006