TISKOVÁ ZPRÁVA: Revitalizace historického Toulcova dvora byla ukončena

Obnovou historického areálu v Praze - Hostivaři se obyvatelům Prahy zcela otevírá další ze vzácných a unikátních památkových objektů v hlavním městě. Citlivá a rozsáhlá obnova Toulcova dvora vycházela z původního charakteru místa v nivě Botiče i všech objektů, které tento cenný architektonický soubor tvoří.

Toulcův dvůr je mimořádně zachovalou sídlištní památkou evidovanou na seznamu kulturních památek České republiky. Leží na území Městské památkové zóny Hostivař vyhlášené v roce 1993 na území městské části Praha 15.

Nejstarší zmínka o tomto dvoře pochází přesně z 11. června 1362. Původní tvrz patřila do majetku kláštera sázavského, posléze několika dalším majitelům  a v roce 1866 byla zařazena do majetku „obce království Českého“. Své současné pojmenování získal dvůr podle posledního nájemce, pana Františka Toulce. Od 60. let 20. století byl v majetku Státního statku Praha, který zde zřídil velkovýrobnu krmných směsí a také došlo k řadě necitlivých stavebních zásahů, které změnily objekt v podstatě na průmyslové zařízení.

 

Toulcův dvůr

 

K částečné revitalizaci a obnově došlo po roce 1992, kdy byl dvůr rozhodnutím federální vlády ČSFR vyčleněn pro neziskové ekologické výchovné účely a převeden do vlastnictví hl. m. Prahy. Město od počátku vlastnictví do objektu investovalo, neboť tehdy byl objekt ve zcela dezolátním stavu, byly zde špinavé černé skládky a páchnoucí navážky. Nikdo moc nevěřil v možnost záchrany dvora. Od roku 1996 užívá objekt na základě smlouvy o padesátiletém užívání a správě Sdružení Toulcův dvůr. I přes obětavé úsilí dobrovolníků, kteří těmto místům znovu vdechli život, objekty dále chátraly a bez zásadních zásahů se postupem let už neobešly. Aktivity ochránců přírody se prováděly v nevyhovujících podmínkách a mnohé části stavby byly dále v dezolátním stavu. V roce 2007 tedy bylo započato s  celkovými pracemi v rámci projektu Revitalizace Toulcova dvora.

 

Kromě památkové, urbanistické a architektonické hodnoty celého dvora, původně gotické tvrze – sýpky, dvorce, stáje, stodoly a zámečku, je místo vzácné tím, že se v areálu nacházejí vzácné ekosystémy a přírodně zajímavá společenstva (např. mokřad, lužní les, skalní výchoz, javorový les, květnatá louka) a zelené plochy obhospodařované člověkem (sad, pole, eko-zahrada, školka lesních dřevin). Součástí areálu je hospodářský dvůr s chovem koní, s ovcemi, kozami a dalšími domácími zvířaty.

 

Celkové náklady na revitalizaci dosáhly předem plánovaných více než 27 milionů Kč. Na financování se podílelo hlavní město Praha a státní rozpočet, za přispění strukturálních fondů Evropské unie. Prostředky byly využity zejména na sanaci pozůstatků po necitlivé zemědělské výrobě z 20. století, na obnovu krovů napadených škůdci, k obnově prvků původního stavebního charakteru urbanisticky cenných historických staveb, rozšíření zelených ploch a počtu dřevin, k výstavbě dětského hřiště a dalších částí dvora, včetně nového osvětlení a nového řešení inženýrských sítí.

 

Toulcův dvůr počítá, že ho budou využívat jak obyvatelé stávajícího sídliště Košík, blízké staré Hostivaře, ale i nově dokončovaného bytového komplexu Sluneční vršek. S očekávaným zvýšením počtu dětí lze předpokládat zvýšený zájem o bohatou nabídku programů a služeb Toulcova dvora. Toulcův dvůr si jistě oblíbí celé rodiny, dospělí a děti z celého města.

 

„Toulcův dvůr zaujímá v mozaice pražských památek zcela zvláštní místo svou hodnotou a má zásadní urbanistický význam. Já si však vážím především toho, že areál bude dýchat novým smysluplným životem. Především pro nejmenší návštěvníky jsou ve zcela novém a příjemném prostředí připraveny četné možnosti, jak užitečně trávit volný čas. Přitažlivou a zajímavou formou si zde mohou rozšiřovat své vědomosti o zvířatech a přírodě a učit se šetrnému chování k životnímu prostředí i jeho ochraně,“ řekl u příležitosti ukončení revitalizace Toulcova dvora náměstek pražského primátora Ing. Pavel Klega.

 

V Praze 30. 5. 2008

___________________________________________________________________
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.

3. června 2008
3. června 2008