Mezinárodní den archeologie 2019

x2019_10_10
  • 1 minuta čtení

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek nebo návštěvy archeologa ve škole. Každopádně aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

V Praze proběhne letošní ročník 19. října v prostorách Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Připraveno je několik stanovišť na nádvoří Karolina a ve Studentském klubu Celetná. Návštěvníci se budou moci seznámit s aktuálními výsledky výzkumů předních vědeckých pracovišť, vyzkoušet repliky archeologických nálezů nebo shlédnout rekonstrukci života v počátcích středověku. Program a další informace naleznete zde.

Organizací MDA archeologové usilují o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízí možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Hlavně je ale MDA oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Poprvé byl slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.

10. října 2019
10. října 2019