Praktické informace

157157235-4275165022498712-1133758347790926803-n (1)

Jak se do Prahy dostat 

Autem 

Jako hlavní město České republiky je Praha srdcem dálničního systému a rychlostních silnic vedoucí všemi směry, k metropoli míří dálnice D1, D4, D5, D6, D7, D8, D10 a D11. 

Přináší to s sebou nejen dobrou úroveň cestování, v době dopravní špičky ale také kolony. Proto je před cestou do Prahy dobré podívat se na aktuální dopravní situaci – například zde

Návštěvníkům se nedoporučuje zajíždět do centra, kde je jen velmi málo parkovacích míst, výhodnější je nechat vůz na parkovištích P+R v okrajových částech města a dále pokračovat městskou hromadnou dopravou.  

Vlakem 

Praha má dvě mezinárodní nádraží: Wilsonovo (hlavní) v blízkosti Václavského náměstí a v Holešovicích. S centrem a společně navzájem jsou spojeny metrem - trasou C. 

Menší nádraží mají význam pro regionální přepravu. Masarykovo nádraží v blízkosti autobusového nádraží Florenc je nejstarší železniční stanicí a zachycuje spoje ze severu a východu, nádraží Smíchov pak zajišťuje spojení ve směru na Plzeň a Písek. Nádraží ve Vršovicích, Libni a Vysočanech slouží především pro systém linek příměstských a městských osobních vlaků.  

Další informace na stránkách Českých drah a Pražské integrované dopravy

Autobusem 

Autobusy, které nejsou zahrnuty v systému městské hromadné dopravy, spojují českou metropoli s mnoha místy v České republice, pravidelné linky také s řadou měst v Evropě. Nejdůležitějším autobusovým nádražím v Praze je Florenc, nachází se v centru města nad přestupní stanicí metra tras B a C. 

Letadlem 

Letiště Václava Havla Praha (mezinárodní zkratka PRG) má tři terminály, z nichž Terminál 1 slouží především pro mezikontinentální lety, Terminál 2 pro přepravu mezi Schengenským prostorem a Terminál 3 je určen speciálům a soukromé dopravě.  

Do centra města, ležícího cca 18 km od letiště, se lze dostat pohodlně městskou hromadnou dopravou - autobusovou linkou 119 (Terminál 1/Terminál 2 - Nádraží Veleslavín) s přestupem na metro A nebo linkou 100 (Terminál 1/Terminál 2 – Zličín) s přestupem na metro B.  

Individuální dopravu zajišťují také vozy taxi parkující před příletovými halami.  

Parkování na letišti je možné krátkodobě před Terminálem 1 a 2 (15 minut zdarma). Letiště nabízí i dlouhodobé možnosti parkování.  

Více informací na stránkách Letiště Václava Havla Praha

Jak se po Praze pohybovat 

Systém veřejné dopravy umožňuje pohodlnou cestu po městě i za jeho hranice. Můžete využít metro, tramvaj, autobus, železnici, ale i lanovku nebo přívoz. 

Podrobnosti o cenách jízdného, jízdní řády a další informace jsou k dispozici na stránkách Pražské integrované dopravy a Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s.  

Při delším pobytu doporučujeme pořídit si turistickou kartu Prague Visitor Pass, která zahrnuje vstup do více než 50 historických památek, muzeí, galerií a dalších atraktivních míst zdarma nebo s výhodnou slevou. Můžete cestovat zdarma po Praze městskou hromadnou dopravou, využít ji na prohlídky města s průvodcem, projížďku historickou tramvají či plavbu po Vltavě...  Kartu zakoupíte přes web nebo v turistických informačních centrech. 

Kde se v Praze ubytovat? 

Praha nabízí opravdu velké množství hotelů, penzionů a apartmánů různých kategorií. Při výběru ubytování si přijde na své opravdu každý, ať už budete chtít lepší hotel, nebo vám postačí příjemný rodinný penzion či ubytování přes airbnb.  

Záleží asi na tom, jestli chcete být v centru blízko všem památkám a připlatit si, nebo postačí ubytování na dosah městské hromadné dopravy za průměrnou cenu.  

V Praze je několik tisícovek možností ubytování, takže i kdybyste přijeli naslepo, tak opravdu kdekoli a kdykoli nějaké ubytování seženete. Řadu tipů najdete zde

Kam na jídlo?  

Praha je také městem tisícovek úžasných kaváren, čajoven, barů, restaurací a dalších gastro podniků – pro orientaci se můžete podívat na stránky Prague City Tourism. S výběrem pomohou také specializované internetové vyhledavače, které nabízejí nejen informace o jednotlivých podnicích, ale také třeba hodnocení návštěvníků. 

Zvláštní příležitostí, kam zajít nejen na jídlo, ale i ochutnat různé speciality a také víno či pivo, jsou gastronomické akce a festivaly, jejich aktuální přehled je k dispozici zde.  

Přejeme příjemný pobyt v Praze.

Fotogalerie

31. ledna 2024
19. února 2024