Akce Kulíšek – oblečení pro charitu

Známou nerudovskou otázku „Kam s ním“ si řada lidí pokládá při otevření svých skříní a pohledu na staré nepotřebné šatstvo. Mnoho z nich v souvislosti s tím napadá myšlenka, že je škoda oblečení, boty, kabelky nebo třeba hračky jen tak vyhodit, a láme si hlavu s jejich dalším využitím. Proto Magistrát hlavního města společně s Divadlem Na zábradlí chtějí realizovat projekt sběrných kontejnerů.

  • 2 minuty čtení

Známou nerudovskou otázku „Kam s ním“ si řada lidí pokládá při otevření svých skříní a pohledu na staré nepotřebné šatstvo. Mnoho z nich v souvislosti s tím napadá myšlenka, že je škoda oblečení, boty, kabelky nebo třeba hračky jen tak vyhodit, a láme si hlavu s jejich dalším využitím. Proto Magistrát hlavního města společně s Divadlem Na zábradlí chtějí realizovat projekt sběrných kontejnerů.

 

Akce Kulíšek„Technická správa komunikací nám přislíbila vyčlenit přibližně třicet míst pro umístění kontejnerů, kam by lidé mohli tyto věci dávat. Ty by se měli poté třídit a využívat k potřebám nejrůznějších charitativních organizací,“ vysvětluje radní pro sociální oblast Jiří Janeček, který nad celou akcí s názvem „Kulíšek“ převzal záštitu.

O tuto podporu ho požádalo vedení Divadla Na zábradlí, které se rozhodlo nabídnout svou pomoc při realizaci sběrných kontejnerů pro tento druh komunálního odpadu. „Naše společnost se k odpadové kultuře teprve vychovává, ale dle průzkumu a statistik jsme v relativně krátké době obsadili přední místo v třídění odpadu v Evropské unii,“ doplňuje jeden z iniciátorů herec Petr Čtvrtníček.

Akce KulíšekPodle něj už v současné době existuje projekt, který se jmenuje POTEX-Použitý textil. Kontejnery jsou označeny a chráněny před vandalismem a jsou umístěny hlavně u supermarketů Hypernova, která jako první zareagovala na tento problém po vzoru evropského modelu. „O tyto kontejnery se stará profesionální firma, která je musí vyrobit, umístit, pravidelně vybírat, odborně vytřídit na speciálním pracovišti, platit skladové prostory a zaměstnance,“ popisuje herec Čtvrtníček.

Podobný princip by měl být využíván i pro provozování nově instalovaných kontejnerů ve spolupráci s hlavním městem Prahou. „Podle kvality vybraného materiálu se určí, která část půjde na likvidaci a která ještě dobře poslouží svému původnímu účelu,“ dodává radní Janeček. Podle něj se textil buď bude recyklovat, nebo se po roztřídění nabídne charitativním organizacím k dalšímu využití.

Tento projekt navíc v sobě kloubí jak ekologický sběr zbytkového textilu, tak faktickou a konkrétní pomoc. V součinnosti s hlavním městem dostává projekt nový formát, jehož výtěžek půjde hlavně na Nadaci Jedličkova ústavu. „Pražský magistrát tak prokázal, že dokáže reagovat rychle a racionálně. Děkujeme všem zúčastněným i všem občanům za vysoce mravní postoj,“ konstatoval herec Čtvrtníček.

 

 

V Praze 22.6. 2007

 

 

 

 

Za správnost: Dobiáš / tel. 236 00 4403


 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

22.6.2007 | Jiří Kuneš | Přečteno: 4 x

 

22. června 2007
22. června 2007