Areál v Letňanech by rád konkuroval světu

Právo - 14.8.2001
Proti koncepci pražského výstavnictví, kterou na svém červnovém jednání přijali pražští zastupitelé, se ohrazuje akciová společnost Pražský výstavní areál (PVA), se kterou mělo město původně jinou dohodu.

Společnost PVA byla založena v prosinci 1997 hlavním městem (11 procent akcií) a ABF (89 procent akcií) na základě výběrového řízení. "V původní dohodě z roku 1997 se předpokládalo, že město uzavře Kongresové centrum Praha a Strahov pro výstavnictví a v Holešovicích umožní dělat výstavy jenom do 10 000 metrů čtverečních," řekl Právu generální ředitel PVA Jan Fibiger s tím, že větší výstavy, které v Holešovicích znamenaly postavení stanových konstrukcí, se přesunou do Letňan. "Tyto podmínky nebyly městem splněny," dodává. V roce 1998 byl v souladu s požadavkem města realizován pilotní projekt PVA, který spočíval ve výstavbě lehkých konstrukcí ocelových, plastových a textilních. "Měli jsme představu, že první etapa nového kamenného výstaviště bude hotova v roce 2001. Jelikož startovací etapa stála 400 miliónů korun, realizace další výstavby se zatím neuskutečnila," nastínil původní plány Fibiger. "Nebyl splněn jediný termín dohody. I kdyby město dodrželo závazky přesunout výstavní plochy do Letňan, nelze předpokládat, že výnosy budou tak veliké, aby z toho mohlo vyrůst kamenné výstaviště," sdělil Právu radní Igor Němec (ODS), který zpracovával Koncepci rozvoje a integrace výstavnictví, v níž se pro příštích pět až sedm let počítá hlavně s areálem holešovického Výstaviště. Letňanskému výstavišti bude město dávat přednost až v dlouhodobé vizi.

Překvapení pro všechny

Zastupiteli schválená koncepce překvapuje jak akciovou společnost PVA, tak ABF, a.s. a Terinvest, s. r. o., kteří působí v Letňanech. (ABF provozuje v Letňanech startovací etapu výstaviště. V roce 2000 organizovala veletrhy mj. For Arch - mezinárodní stavební veletrh, Pragaflorea - prodejní výstava pro zahrádkáře. Terinvest je druhou nejvýznamnější pražskou veletržní správou. Pořádá mj. veletrhy sportovních potřeb a módy - Sport Prague, veletrh gastronomické techniky a kuchyní - Gastro Forum - pozn. autora). "Kapacitou ani kvalitou Výstaviště Holešovice nepostačuje pro pořádání komerčních výstav. Už u akcí středně velkých je problém s dopravním zatížením v okolí Holešovic. Také vznikají problémy s polyfunkčností areálu, hlavně ruší souběh s Matějskou poutí a neustálé konflikty při umísťování mobilních hal," řekl Právu generální ředitel Terinvestu s.r.o. Jiří Šviga. Dodal, že toto byly hlavní důvody, proč společnost Terinvest, s.r.o., která přes rok působila v Holešovicích, přesídlila do Letňan.

Konkurence prý škodí

Představitelé společností působících v Letňanech se domnívají, že konkurenční boj mezi dvěma výstavišti areálu v Letňanech uškodí. "Vystavovatelé si říkají, že organizátoři jdou do Letňan, které město nechce. Vznikají u nich pochybnosti a my tím přicházíme o statisících na tržbě," argumentuje Fibiger. Podle něj by organizátoři měli mezi sebou spolupracovat a konkurovat by si měli vystavovatelé. "Problém je v tom, že v Holešovicích sídlí společnost Incheba, která představuje 20 - 25 procent pražského trhu," konstatuje Fibiger. Ředitel pražské Incheby Jaroslav Čepek se však možné spolupráci s PVA nebrání. "Jestliže nám ABF předloží materiál, který bude uchopitelný a najdeme nějaké společné body, tak budeme spolupracovat." tvrdí Čepek. Generální ředitelka ABF Miloslava Veselá ale argumentuje, že již v březnu tohoto roku Inchebu žádala formou dopisu o možnou dohodu mezi PVA a VP, která by směřovala k rychlému rozvoji projektu PVA. "Ze strany Incheby to však bylo bez jakékoli reakce," dodala Veselá. "Firmou ABF jsme osloveni byli. Ale v příliš obecné rovině. Nepadlo tam žádné jasné pojmenování problematiky a společných bodů," konstatuje Čepek. Ohledně této problematiky proběhne koncem srpna jednání za účasti radního Igora Němce, ABF a Inchebou Praha. "Je možné, že ABF má připraveno něco, co my ještě neznáme. Takže nemůžu dopředu říci, jak se budeme chovat. Jestliže předloží nějakou platformu, která bude pro Inchebu zajímavá, spolupráce se zúčastníme," míní Čepek.

Proč zrovna v Letňanech?

Generální ředitel PVA však stále zastává názor, že pokud má být Praha veletržním městem, měla by mít pouze jedno výstaviště - v Letňanech. Proč zrovna v Letňanech? "Výstaviště je situováno v severní části Prahy při městském rychlostním okruhu a zaústění dálnice D8 z Drážďan do Berlína. Navíc my jsme schopni nabídnout již dnes čtyřikrát více výstavní plochy než Holešovice," tvrdí Fibiger. V současné době se v Letňanech vystavuje na ploše 23 000 - 70 000 metrů čtverečních. (For Arch - 70 000 m 2) Zatímco Holešovice představují pouze 15 000 metrů čtverečních. Cílová výhledová velikost areálu v Letňanech je navržena na 117 000 m 2 kryté výstavní plochy v sedmi halách a 72 000 m 2 volné výstavní plochy. Podle Fibigera by se tak Praha mohla zařadit mezi centra světového výstavnictví. "Etapizace je naplánovaná tak, že v okamžiku, kdy bude v Letňanech jednoznačně stabilizovaná koncová stanice metra C, začneme s výstavbou kamenného výstaviště," uvedl Fibiger. Zásadním problémem jsou však finance.Pro realizaci další etapy je potřeba kapitál v hodnotě 700 - 900 miliónů korun, tvrdí Fibiger. Domnívá se, že velkou překážkou pro PVA v oblasti financí je dlouhodobý nájem areálu holešovického Výstaviště Inchebě. To podle něj komplikuje další jednání s vážnými zájemci o vstup do PVA, a.s. A jak se k otázce financování staví město? "Můžeme nabídnout pozemky, pomoci vystavit radiály, stanice metra, ale peníze? Ty město nemá," řekl Právu Němec.

Redakce IN
Výstavnictví je vysoce konkurenční obor, což článek ve vyjádření zainteresovaných firem ilustruje naprosto přesně. Pokud jde o pozici města, to v této chvíli ponechalo zainteresovaným prostor k dohodě aniž by do "hry" přímo vstupovalo...Což vyjádřilo právě schválenou koncepcí výstavnictví. Přitom ovšem Praha zachovala klíčovou podporou rozvoje areálu v Letňanech, kterou je ze strany Prahy probíhající výstavba metra na sever. Spolu s dalšími dopravními investicemi to postupně vytváří podmínky pro rozvoj velkého výstavního areálu, aniž by v této chvíli vznikala nutnost zajišťovat jeho provozovateli naprostou exkluzivitu nějakými administrativními kroky. Praha také už od počátku zvolila cestu, která nepočítá s finančními investicemi města do výstavního areálu v Letňanech a další jeho vývoj bude proto zřejmě zcela logicky především věcí trhu a ochoty investorů sem vložit peníze. A času. Takže čím dříve jednotlivé velké firmy zajišťující výstavy a veletrhy pochopí, že se musejí dohodnout na komerčním základě a přestanou hledat "umělou podporu", tím dříve se může diskuse, znovu oživená převzetím Výstaviště v Holešovicích Inchebou, vrátit na rozumnou rovinu.
14. srpna 2001
14. srpna 2001