Ať pijí, ale za své

Mladá fronta Dnes - 7.7.2001
Opít se do zemdlení a klidně nad sebou ztratit kontrolu může kterýkoliv pijan. Určitě se totiž o jeho bezvládné tělo postará záchytka. Za její služby však většina z nich ani neplatí. Na provoz zařízení musí tedy doplácet nemocnice i město. Jak zareaguje náměstek primátora Otto Kechner, který má tento problém řešit? Pro opilce, kteří na svůj chlast peníze vždy seženou, ale na vystřízlivění již ne, hledá nejvhodnější objekt. Náměstkovo gesto tak jejich opíjení do němoty jen podpoří. Proč si radní nevezmou příklad z evropských metropolí, kde záchytky neexistují?

EDUARD FREISLER eduard.freisler@mfdnes.cz

Redakce IN, Luděk Schreib
Pane Freislere, bez ohledu na to, že osobně považuji Váš postoj k problému za poněkud drsný, bych chtěl připomenout, že nejde ani tak o názor náměstka primátora Kechnera nebo celé městské rady. Některé věci, které Praha dělá, jsou prostě dány zákonem, který městu určuje povinnosti v péči o zdraví obyvatel. A Praha tyto povinnosti plní.
Zda člověk, který na záchytce skončí, nakonec za pobyt zaplatí nebo ne, je trochu jiný problém. Řada lidí svůj účet vyrovná a pokud mají normální domov a příjem, jsou tato položky vymožitelné zákonem...I když rentabilita těchto právních kroků je sporná, ale to platí i o mnoha dalších finančních sankcích. Značná část lidí naopak za záchytku neplatí, protože oficiální příjem nemají a náklady jdou na účet obce. Ale to je obecnější problém, který se stejně tak týká lidí postižených drogovou závislostí atd. A společnost se k takovýmto občanům staví více či méně vstřícně podle stupně svého uvědomění, množství finančních prostředků atd. Svůj názor na to, jak tyto věci řešit, společnost vyjadřuje zákony...Čímž jsme se oklikou vrátili na počátek...
9. července 2001
9. července 2001