Audit Opencard prokázal, že vynaložené náklady neodpovídají současnému stavu projektu

Hloubkový audit projektu Univerzální karty Pražana Opencard konstatuje, že město si objednalo a zaplatilo za služby, které dosud nefungují a systém negeneruje žádné příjmy. Vynaložené náklady tak neodpovídají současnému stavu projektu. Celkové náklady ke konci června tohoto roku činily 888 milionů korun. Audit provedlo konsorcium společností NEXIA AP a A.T. Kearney ve spolupráci s firmou KVADOS.

  • 3 minuty čtení

 

Hloubkový audit projektu Univerzální karty Pražana Opencard konstatuje, že město si objednalo a zaplatilo za služby, které dosud nefungují a systém negeneruje žádné příjmy. Vynaložené náklady tak neodpovídají současnému stavu projektu. Celkové náklady ke konci června tohoto roku činily 888 milionů korun. Audit provedlo konsorcium společností NEXIA AP a A.T. Kearney ve spolupráci s firmou KVADOS.

 

„Tento audit je prvním komplexním pohledem na věc, neboť řeší rovněž technickou stránku projektu a efektivitu vynaložených nákladů. Musím prohlásit, že audit považuje Opencard za velký problém, který hodlám neprodleně řešit. Zjednodušeně řečeno náklady jsou nepřiměřené současné funkcionalitě karty,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, který zpracování forenzního auditu zadal.

Za klíčové podle auditorů je třeba považovat nezprovoznění funkcionality zázemí elektronické peněženky a zúčtovacího centra. „Projekt byl chybně koncepčně připraven. Některé uzavřené kontrakty byly nevýhodné a generovaly vyšší náklady, než jaké bylo možné docílit v otevřené soutěži vzájemně si konkurujících firem. Audit rovněž prokázal, že některé poradenské služby neměly pozitivní přínos pro přípravu a realizaci projektu,“ řekl zástupce společnosti Nexia AP Valdemar Linek.

Z auditu vyplývá, že příčina stávajícího stavu projektu je ve dvou klíčových věcech. Jednak v od samého počátku chybné koncepci, zadání a nevýhodně uzavřených smlouvách, a na druhé straně v tom, že projekt nebyl dostatečně řízen jak na úrovni města, tak Dopravního podniku. „Interně se zodpovědnost sbíhá k odboru informatiky a já osobně dohlédnu na to, aby byly ze závěrů auditu vyvozeny konkrétní personální důsledky,“ řekl Blažek.

Záměr na vytvoření karty vznikl v letech 2004, 2005. Reálně byl projekt spuštěn v roce 2006. V roce 2007 přešel odbor informatiky do gesce prvního náměstka primátora. V tomtéž roce proběhlo zprovoznění tzv. Servisního kartového centra a byly spuštěny doprovodné služby – parkovné, knihovna, přístup na městský portál. Hlavním problémem byl v té době nízký počet vydaných karet. Proto vznikla strategie nasazení karet v Dopravním podniku, čímž stoupl počet uživatelů až ke 400 tisícům. Zároveň byly zpracovány studie od firem Accenture a Deloitte, které konstatovaly, že náklady jsou na odpovídající výši. Náměstek primátora Rudolf Blažek přesto kvůli nárůstu nákladů hlavně na straně Dopravního podniku nejprve zmrazil rozvoj projektu a následně v létě tohoto roku zadal vypracovat hloubkový, tzv. forenzní, audit.

Podle doporučení auditora je nejprve nutné eliminovat důsledky nevýhodných smluv, stanovit novou strategii, revidovat plán projektu Opencard a rozhodnout ve výběrovém řízení o novém partnerovi pro provoz Pražského centra karetních služeb. „Závěry auditu mne přesvědčily, že tak rozsáhlý projekt musí řídit projektový tým a mít odbornou oponenturu a dohled. Orgány města totiž byly, a to zejména odborem informatiky, od samého počátku uváděny v omyl nereálnými a účelovými informacemi o stavu projektu. Nyní je třeba co nejdříve dostat projekt do stavu, kde měl být již řadu měsíců, tedy pod provozní a rozvojovou kontrolu města. Z hlediska finančních prostředků musí okamžitě začít platit, že žádná koruna nebude investovaná bez vazby na jasný výsledek a termín,“ uzavřel Rudolf Blažek.


Přílohy:


 

 

V Praze 24. 11. 2009

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.


 

 

27. listopadu 2009
27. listopadu 2009