Autovraky z pražských ulic se likvidují mnohem rychleji

Před rokem vstoupila v platnost novela občanského zákoníku (1. října 2005), kterou prosadilo hlavní město Praha. Ta zásadním způsobem změnila situaci v likvidaci autovraků z ulic metropole i ostatních měst. Výsledek? Autovraků podstatně ubylo a navíc obce tím ušetřily nemalé finanční prostředky.

  • 2 minuty čtení

Před rokem vstoupila v platnost novela občanského zákoníku (1. října 2005), kterou prosadilo hlavní město Praha. Ta zásadním způsobem změnila situaci v likvidaci autovraků z ulic metropole i ostatních měst. Výsledek? Autovraků podstatně ubylo a navíc obce tím ušetřily nemalé finanční prostředky.

Hlavním městem prosazená novela občanského zákoníku především zkrátila dřívější lhůtu jednoho roku pro vyzvednutí věci vlastníkem na dobu šesti měsíců. Navíc vlastníkovi ukládá povinnost uhradit obci náklady spojené s opatrováním věci. A co je pro obce velmi důležité, po uplynutí šesti měsíců se věc stává majetkem obce, zatímco podle dřívější normy věc přešla do vlastnictví státu.

„Celý proces likvidace například právě ohyzdných autovraků z pražských ulic se velmi zrychlil. Městu to samozřejmě šetří i peníze,“ řekl Rudolf Blažek, náměstek pražského primátora.

Nalezené autovraky ukládá hlavní město od února 2004 na k tomu zřízené parkoviště v Dubči. Na plochu 12 000 metrů čtverečních se jich sem vejde 1 100. „V současné době jich tu máme 973. Za každý odtah opuštěného automobilu na toto parkoviště platíme v průměru 350 korun. Kdybychom neprosadili novelu zákona, těch aut a jejich vraků bychom tu měli dvojnásobně více,“ míní náměstek Blažek.

Jak probíhá vyhledávání, svoz a likvidace opuštěných vozidel?

  • Vozidlo hlášené obyvateli, strážníkem městské policie, úřadem městské části nebo Policií ČR jako vrak ohledá technik Správy služeb městské policie. Tento technik posoudí podle stanovených kritérií ( zákon 13/1997 Sb.) technickou způsobilost motorového vozidla. Pokud vozidlo splňuje kritéria podle § 19, je označeno jako „Vozidlo technicky nezpůsobilé provozu na pozemních komunikacích“ -  tedy vrak.
  • Když má vozidlo registrační značku, odbor dopravně správních agend MHMP zjistí jeho majitele a ten je následně vyzván k likvidaci vraku. Zároveň je majitel vyzván k likvidaci vraku i prostřednictvím úřední desky úřadu příslušné městské části.
  • Když se majitel vozidla neozve do 2 měsíců a neodstraní vozidlo do 2 měsíců, je odvezeno na odstavné parkoviště do Dubče, kde je po uplynutí lhůty 2 měsíců ekologicky zlikvidováno.
  • V případě, že vozidlo nemá SPZ nebo registrační značku, je informace o jeho nalezení vyvěšena prostřednictvím místně příslušného úřadu na úřední desce. Po 2 měsících zkontroluje technik, zda bylo vozidlo odstraněno. V případě, že ne, je vozidlo odstraněno z komunikace na parkoviště v Dubči. Zde ho odborná firma otevře, aby zjistila identifikační číslo vozidla a případně i jeho majitele. Když se podaří tyto údaje zjistit, je majitel vozidla vyzván k převzetí vozidla a nebo jeho ekologické likvidaci. Když se ale nepodaří identifikovat majitele, provádí se ekologická likvidace ihned. 

 

V Praze 12. 10  2006

 


Oblast právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy Mgr. Rudolfa Blažka

 

  • Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

 

 

Za správnost: Hana Starostová / tel. 236 002 972
12. října 2006
12. října 2006