Bém: Před velkou vodou se ubráníme-rozhovor s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem, otištěný dne 5.4. 2006 v deníku Aha!

Město má podle primátora Pavla Béma ze všech evropských zemí nejlepší systém ochrany před povodněmi. Přesto letošní záplavy, které v Praze dosáhly hranic »pouze« dvouleté vody a naplno neprověřily všechna protipovodňová opatření, budou Pražany stát desítky milionů korun.

Bém: Před velkou vodou se ubráníme

 

 

 

Aha! | 5.4.2006 | rubrika: Praha | strana: 6 | autor: Jitka EISENHAMMEROVÁ

PRAHA - Město má podle primátora Pavla Béma ze všech evropských zemí nejlepší systém ochrany před povodněmi. Přesto letošní záplavy, které v Praze dosáhly hranic »pouze« dvouleté vody a naplno neprověřily všechna protipovodňová opatření, budou Pražany stát desítky milionů korun.

* Prahou prošla v březnu dvouletá povodeň. Víte už, jaké škody městu vznikly?

Bylo postiženo osm oblastí, Troja, Sedlec, Lahovice, Lahovičky, Radotín, Malá Chuchle, Modřany a Zbraslav. Poškozeno bylo několik soukromých domů a částečně také majetek města, zejména inženýrské sítě a komunikace. Rozsah škod společně s náklady na montáž, demontáž a údržbu zábran odhaduju maximálně na desítky milionů korun, což je sice hodně, ale vzhledem ke škodám, které působí povodeň jinde, je to číslo velmi zanedbatelné.

* Letošní záplavy byly prvním testem protipovodňových zábran za 2,5 miliardy korun. Intenzitou se ale nedají srovnat s rokem 2002. Myslíte, že systém zábran město skutečně ochrání před pětisetletou povodní?

Jsem o tom přesvědčen. Povodně byly testem pouze v organizační rovině, třeba v rychlosti instalace zábran, ve vlastní organizaci krizového řízení města, v ostraze protipovodňových opatření, ale nikoli ve funkci protipovodňové ochrany. Přesto nemám pochyb, že kombinace pevných zemních staveb a mobilních hrází by obstála i při pětisetleté vodě. Investici do ochrany metropole považuji za nutnou. Do budoucna ušetří městu peníze.

* Z jakých prostředků byly zábrany financovány?

Stály 2,5 miliardy korun a sedm milionů přispěl stát prostřednictvím ministerstva zemědělství. Skoro vše tedy zaplatilo město.

* Jak vnímáte kritiku premiéra Jiřího Paroubka na adresu ústeckého primátora Petra Gandalovič, který podle něj podcenil rizika povodně, když neinvestoval do systému protipovodňové ochrany?

Je zajímavé udělat si analýzu toho, jak stát přispěl na protipovodňovou ochranu v ostatních krajích. Podle čísel je jasné, že do Ústí nedal ani korunu. I v dalších krajích zanedbal svoji odpovědnost, když do protipovodňové ochrany skoro neinvestoval. A to navzdory dvěma katastrofálním zkušenostem s velkou vodou v roce 1997 a v roce 2002.

* Reakci ústeckého starosty Petra Gandaloviče, který premiérovo jednání označil za hyenismus, se tedy nedivíte.

Myslím, že kritika státu je v tomto případě oprávněná. Ale načasování této polemiky v době, kdy Labe kulminuje a tisíce lidí se chystají na evakuaci, je krajně nevhodné.

* Z pohledu premiéra, který bude kandidovat ve volbách právě v Ústeckém kraji, to bylo načasované dobře?

Myslím, že touto cestou se volby vyhrát nedají. Kdyby si vzal holinky a šel pomoci evakuovat obyvatele Ústí, tak bych to byl schopen z hlediska předvolební taktiky pochopit. Ale tohle jsem skutečně nepochopil.

* Premiér by vám mohl vyčíst, že jste byl v době povodní na svatbě Petra Muka.

Nezúčastnil jsem se žádných svatebních oslav. Na svatbu jsem v sobotu odjížděl po zasedání krizového štábu a po blahopřání novomanželům se opět na zasedání krizového štábu vracel.

Foto popis| Pavel Bém před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí.

5. dubna 2006
5. dubna 2006