Bestia triumphans opět vycenila zuby

Haló noviny - 13.2.2003
Autor: Miroslav KANTEK
Dnes bude slavnostně vyhlášen laureát ceny Bestia triumphans 2000-2001. Zároveň autor/autoři největší zlotřilosti v oblasti kulturních památek může/mohou převzít jako symbol "vítězství" cihlu ze zdemolovaného nádraží Praha-Těšnov. Pokud ovšem najde/najdou odvahu se slavnostní akce zúčastnit.
Letošní třetí ročník ceny Bestia triumphans (B. T.), která je udělována za "významný přínos" k likvidaci hmotného kulturního dědictví v České republice, má devět kandidátů. Porota, složená ze zástupců občanských iniciativ a nezávislých odborníků, obdržela pro případy z let 2000 a 2001 celkem 23 návrhů, jimiž bylo nominováno 22 případů poškozování kulturního dědictví. Pod některými bestialitami jsou podepsáni také úřednici veřejné správy.
Amorální jednání činitelů
Politické vedení městské části Praha l v čele se starostou a dnes náměstkem primátora pro výstavbu Janem Biirgermeist-rem a Jiřina Knížková, bývalá vedoucí odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy, jsou navrženi za opětovné zmaření stanovení regulačních podmínek v území Petrská - nám. Republiky v Praze l zablokováním projednávání a schválení regulačního plánu Petrská. Knížková byla navržena na základě profesionálního selhání, spočívajícího v nestanovení závazných a omezujících podmínek pro zásahy do komplexu kulturních památek Josefských kasáren, včetně související jízdárny v území Pražské památkové rezervace. Podle navrhovatelů případ svědčí o záměrném amorálním jednání veřejných činitelů ve prospěch krátkodobých komerčních zájmů. Rozklad veřejné správy postoupil již tak daleko, že obecně závazná městská pravidla pro regulaci výstavby jsou z popudu představitelů města účelově upravována tak, aby vyhověla konkrétnímu komerčnímu záměru.
Mezi kandidáty je také přednosta OKU v Českém Krumlově František Mikeš za paralyzování památkové péče ve městě a okrese Český Krumlov a za utajování informací o veřejném zájmu ochrany památek.
Podpora současného ministra
Kvůli novostavbě komerčního centra v brněnském Špalíčku se o cenu B.T. dále "uchází" Intercom, a. s. Firma je navržena za ničení historického jádra města Brna již potřetí, tentokrát za realizaci megalomanského záměru na vybudování obří obchodní pasáže s multikinem a podzemními garážemi. Projekt byl přitom realizován přes opakované otevřené protesty. Politickou podporu stavbě i nezákonným postupům zajistil především náměstek brněnského primátora a nynější ministr dopravy Milan Šimonovský, primátor Petr Duchoň a jeho náměstkyně Jarmila Horová.
Potenciálním nositelem ceny je také kolektiv úředníků veřejné správy kvůli výstavbě městského koupaliště ve znojemském klášteře Louka.
Zlovolné jednání úředníků
Za přestavbu Restaurantu Praha-Expo 58 na administrativní budovu patří k dalším kandidátům ceny B.T. AIlgemeine Inimobilien Verwaltung,
s. r. o., společně s kolektivem úředníků veřejné správy. Podle předkladatelů tento případ poukazuje na nefunkčnost a pomalost systému státní památkové péče, v němž neexistují účinné kontrolní mechanismy. Kauza přitom mohla mít úplně jiný průběh, kdyby ministerstvo kultury už několik let zlovolně nebránilo zavedení mechanismu účasti občanských sdružení ve správních řízeních.
Restituovala, pak zdevastovala
Na cenu B.T. kandiduje také Hana Myslivečková za dlouhodobé zanedbávání údržby a poškozování památky, zámku v Barchově v okrese Hradec Králové. Případ je ukázkou zcela nezodpovědného kořistnického nakládání s restituovaným majetkem. Neschopnost a nezájem alespoň základním způsobem zabezpečit památku před zničením postupně přerostla až v pokus o rozprodávání jejích součástí na materiál.
Dalšími kandidáty jsou Jiří Vondruška a Jaroslava Vondrušková rovněž za dlouhodobé a záměrné poškozování památky Horova mlýna v Klukovicích (Praha 5). Podle předkladatelů jde o případ dlouhodobě a těžko pochopitelné snahy majitelů přivést k zániku cennou památku, kterou si za tím účelem sami zakoupili. Toto jednání však umožňuje nezájem orgánů veřejné správy vymáhat na vlastníkovi plnění jeho povinností ke kulturnímu dědictví.
Také za devastaci památky, barokní sýpky v Lenešicích na Lounsku, by mohla cenu získat Jana Gyuriszová. Ta materiál z dřevěných konstrukcí používala na výrobu nábytku! Odstraněním nosných sloupů se sýpka na jaře 2000 částečně zřítila a od té doby chátrá.
Likvidace za obecní peníze
Adepty na cenu jsou také starosta Velešína Josef Valach a vedoucí referátu životního prostředí na OKU v Českém Krumlově Karel Černý za demolici historicky cenného Kamarýtova domu ve Velešíně. Navrhovatelé považují tuto kauzu za kuriózní, o to však smutnější je případ likvidace památky, neboť byla zorganizována městským zastupitelstvem a placena z městského rozpočtu. Obec za veřejné peníze nezničila jen pozoruhodnou gotickorenesanční stavbu, ale zároveň i rodný dům jednoho z významných národních buditelů, svého nejvýznamnějšího rodáka, po kterém si o několik let dříve pojmenovala náměstí.

Cena Bestia triumphans udělovaná "největšímu likvidátorovi kulturního dědictví v České republice", vznikla při příležitosti 100. výročí pražské asanace a publikace stejnojmenného významného manifestu Viléma Mrštíka. Inspirací se jim stala známá cena "Ropák roku", udílená ekologickými iniciativami, která významně přispěla k popularizaci ochrany přírody a upozorňuje potenciální kandidáty, že by jejich činy mohly vejit ve všeobecnou známost a být veřejně odsouzeny.
Radu ceny Bestia triumphans tvoří 14 občanských sdružení a veřejně prospěšných společností celé ČR, zaměřených na ochranu hmotného kulturního dědictví.
Symbolickou cihlu ze zničeného Těšnovského nádraží v minulých ročnících obdrželi např. vedoucí odboru památkové péče pražského magistrátu Jiřina Knížková a její zástupce Jiří Musálek za povolení stavby kanadského velvyslanectví ve Stromovce, které bylo rozhodnutím státu zrušeno. Pomyslný cejch dostali také lidé, kteří se zasloužili o zničení kovového železničního viaduktu u Ivančic na Bměnsku.
13. února 2003
13. února 2003