Bezpečnostní novinky pro letošní turistickou sezónu v Praze

Hlídková skupina Královská cesta, nový okrsek městské policie na Pražském Hradě, prodloužená provozní doba mobilních stanovišť, on-line dohled nad některým rizikovými oblastmi nebo vybavení hlídek fotoaparáty, to jsou některé novinky, které letos chystá pro zajištění turistické sezóny Městská policie hlavního města Prahy. Spolu s osvědčenými mobilními stanovišti a dalšími vyzkoušenými opatřeními se vše spustí od 1. června.

  • 7 minut čtení

 

Hlídková skupina Královská cesta, nový okrsek městské policie na Pražském Hradě, prodloužená provozní doba mobilních stanovišť, on-line dohled nad některým rizikovými oblastmi nebo vybavení hlídek fotoaparáty, to jsou některé novinky, které letos chystá pro zajištění turistické sezóny Městská policie hlavního města Prahy. Spolu s osvědčenými mobilními stanovišti a dalšími vyzkoušenými opatřeními se vše spustí od 1. června.

 

„V loňském roce Praha přivítala přes čtyři milióny návštěvníků, což je o osm procent více než v roce předchozím. Nejvíce turistů přijíždí v letních měsících, od června do září. Bohužel spolu s nimi se do Prahy stahují také kapsáři, podvodníci nebo žebráci. Hlavní město se každoročně snaží během letní turistické sezóny zajistit rozšířenou pomoc městské policie turistům, zejména v centru metropole. Kromě již osvědčených prostředků přicházíme letos s některými novinkami, například s hlídkovou skupinou Královská cesta nebo s prodloužením provozní doby mobilních stanovišť městské policie v centru od deseti do jedné hodiny po půlnoci,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v našem hlavním městě spadá.

První letošní novinkou je ustanovení speciální hlídkové skupiny Královská cesta. Bude provádět denně od 10 do 24 hodin nepřetržitou pochůzkovou službu a zároveň bude mít na starosti mobilní stanoviště městské policie na Staroměstském náměstí. Každou směnu bude zabezpečovat 7 strážníků. „S touto hlídkou se budete moci potkat na trase od ulice Na Můstku přes Melantrichovu, Staroměstské náměstí, Malé náměstí, Karlovu ulici a Karlův Most. Dále bude procházet Mosteckou na Malostranské náměstí a pak Nerudovou ulicí a ulicí Ke Hradu až na Hradčanské náměstí,“ upřesnil náměstek Blažek.

Dalším novým opatřením je úzká spolupráce hlídek v terénu s operátory Městského kamerového systému. Ti se soustředí na nejvíce zatížené trasy a budou vyhledávat projevy pouliční kriminality, jako jsou krádeže odložených věcí, kapesní krádeže nebo podvodná směna peněz. Jakmile operátor zjistí přítomnost již známých osob, které se touto činností zabývají, ihned přesune na místo nejbližší hlídky, které zakročí a případně zajistí, aby se dotyčné osoby z místa stáhly.

Městská policie letos také nově zřizuje 21. okrsek „Pražský Hrad“. Bude obsazen dvěma strážníky, kteří pokryjí celou směnu. Okrskáři budou mít na starosti nejen samotný Hrad, ale také Zámecké schody a Opyš.

Všechny hlídky strážníků v terénu mají nyní k dispozici digitální fotoaparáty k dokumentaci protiprávního jednání nebo způsobených škod.

 

Mobilní stanoviště městské policie

„I letos budou v provozu v minulých letech velmi osvědčená mobilní stanoviště městské policie. Strážníci v nich každým rokem poskytnou informace zhruba padesáti tisícům návštěvníkům hlavního města. V centru to budou již zmíněná stanoviště na Staroměstském a Václavském náměstí, další dvě pak v Praze 5 na náměstí Kinských a na Zlatém kříži - Andělu. Poslední stanoviště budou moci návštěvníci Prahy využít na Vítězném náměstí v Praze 6,“ vysvětlil náměstek Blažek.

Strážníci sloužící na těchto pracovištích se nebudou zaměřovat na počet zjištěných  přestupků, i když vloni jich zde odhalili 641. Hlavním účelem jejich činnosti je zabezpečit nerušený pohyb a klidný pobyt pro turisty. V roce 2007 strážníci na mobilních stanovištích poskytli pomoc 108 osobám a přijali 107 různých oznámení.

Mobilní stanoviště na Staroměstském náměstí, které už tradičně patří mezi nejvytíženější, bude tedy mít prodlouženou provozní dobu od 10 hodin do jedné po půlnoci. Stanoviště se po uplynutí této doby navíc přesune i s hlídkou do nejzatíženějších lokalit Starého Města a bude zde pomáhat při zajišťování veřejného pořádku, zejména z hlediska rušení nočního klidu. „Počítáme s nasazením hlavně v oblasti Novotného lávky, Anenského náměstí a Anenské, Liliové a Náprstkovy ulice,“ informoval ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš.

Stanoviště na Václavském náměstí bude v provozu rovněž od deseti dopoledne do jedné v noci, a to v červnu a září ve dnech pracovního klidu, v červenci a v srpnu pak každodenně. Na obou stanovištích budou brigádnicky vypomáhat jazykově vybavení studenti, v červnu a v září o víkendech, v červenci a srpnu každý den vždy od 10.00 do 21.00 hodin. Spolupráce se studenty se už v minulém roce velmi osvědčila a letos se jich v průběhu turistické sezóny vystřídá na všech stanovištích celkem 26.

Obě mobilní stanoviště městské policie v Praze 5, u Anděla i na náměstí Kinských, mají provozní dobu od 9 do 19 hodin, stanoviště v Praze 6 na Vítězném náměstí pak od 9 do 18 hodin. I zde budou v červenci a v srpnu denně vypomáhat s cizojazyčnou komunikací s turisty studenti.

Další dvě mobilní stanoviště bude městská policie nasazovat podle harmonogramu na územích zbývajících městských částí, kde se dá předpokládat turistický ruch.

Ve vybavení všech mobilních stanovišť městské policie jsou také prostředky pro poskytnutí první pomoci, jako jsou ambuvak nebo defibrilátory, a policisté absolvovali školení v poskytování první pomoci. Dojezdový čas hlídky v centru  by při zdravotních problémech, například při zástavě srdce, měl být kolem dvou a půl minuty.

Kromě toho, že strážníci a studenti budou podávat informace ústně, nechybějí ani informační letáčky v několika světových jazycích, které upozorňují turisty na některé projevy nepoctivosti a pouliční kriminalitu. Jde například o pouliční nepoctivou směnu peněz, kdy podvodníci, rekrutující se převážně z řad Poláků, Rumunů a Bulharů, každý rok „modernizují“ druh bankovek, které vydávají za české koruny. „Protože podvodníkům začínají docházet staré bulharské leva, které až dosud převážně používali, objevily se už vloni například forinty a některé další měny, jejichž bankovky jsou podobné českým korunám. Vždy se však jedná o bankovky, které jsou v ČR nesměnitelné a jejichž nominální hodnota je zanedbatelná,“ upozornil Blažek. I díky Městskému kamerovému systému městská policie postupně získává přehled o vizuální podobě podvodných směnárníků, na které se ihned, když se objeví, soustřeďuje pozornost hlídek. „Tímto cíleným dohledem se nám podařilo snížit počet podvedených osob z několika desítek denně na pár jednotlivců,“ doplnil ředitel Kotrouš. Návštěvníci se z letáků také dozvědí, jaké informace o směnných kurzech musí povinně zveřejnit každá směnárna.

Již třetím rokem bude na mobilních stanovištích k dispozici i voda k napojení psů.

 

Městská hromadná doprava i restaurace pod dohledem

Kromě služby na mobilních stanovištích pokryjí hlídky městské policie všechna místa, kde je v době turistické sezóny nejvyšší návštěvnost a kde také v souvislosti s tím dochází nejčastěji k porušování veřejného pořádku a páchání pouliční kriminality. Strážníci tu budou působit jednak preventivně, jednak při odhalování přestupků a trestné činnosti. Hlídky se soustředí zejména na kapesní krádeže, podvodné pouliční směny peněz a obtěžování turistů žebrajícími osobami či bezdomovci.

Zvýšenou pozornost věnuje městská policie i zajištění bezpečnosti v metru, tramvajích i autobusech městské dopravy. Zde je hlavním problémem rok od roku rostoucí počet kapesních krádeží. Také je nutné chránit cestující před často až agresivním chováním žebrajících osob. Pozornost bude městská policie věnovat i výskytu bezdomovců a nepovolenému stánkovému prodeji v prostorách podzemní dráhy. Nezastaví se ani kontrolní akce v nočních tramvajích, zaměřené na zajištění klidu a veřejného pořádku a na vykazování opilých nebo silně znečištěných osob z přepravy.

Strážníci budou také spolupracovat s majiteli restaurací, protože jiné skupiny výtečníků, zejména z arabsky mluvících zemí, se specializují na krádeže věcí hostů.

Po dobu zvýšeného náporu turistů městská policie posílí o jedno vozidlo hlídku strážníků, kteří zabezpečují tísňovou linku 156. Stejně tak bude po celých 24 hodin ve službě speciální vozidlo určené na převoz podnapilých na záchytnou stanici. Zintenzívní se i služba poříčního útvaru, kde se strážníci zaměří hlavně na dodržování plavební disciplíny malých plavidel, kontrolu pořádku na březích řeky a případnou záchranu lidských životů.

 „Věřím, že se nám podaří připravit pro návštěvníky bezpečné a klidné prostředí, takže na pobyt v Praze budou vzpomínat jen v dobrém a rádi se sem budou vracet,“ uzavřel náměstek Blažek.

 

Příloha: Příloha k TZ-MP-28.5.doc

V  Praze 28.5.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


28. května 2008
28. května 2008