Bitva na podzimním poli, článek primátora hlavního města Prahy MUDr.Pavla Béma, uveřejněný v Listech hlavního města Prahy dne 27. října 2004.

Ačkoli podzim nabádá k mírné letargii a melancholické náladě, v budovách pražského magistrátu to po celý říjen intenzivně vřelo. Na pořadu jednání byla totiž klíčová bitva letošní politické sezóny na pražské komunální půdě.

Bitva na podzimním poli    
Listy hlavního města Prahy | 27.10.2004 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: MUDr. PAVEL BÉM, Primátor hlavního města Prahy

Ačkoli podzim nabádá k mírné letargii a melancholické náladě, v budovách pražského magistrátu to po celý říjen intenzivně vřelo. Na pořadu jednání byla totiž klíčová bitva letošní politické sezóny na pražské komunální půdě. Ne, nemluvím o volbách do senátu, které ve svém doplňovacím kole zasáhly jen jednu městskou část. Mluvím o nekonečných a velmi složitých jednáních nad rozpočtem hlavního města pro nadcházející rok.
Zatímco stát v čele se sociálně demokratickou vládou během podzimních dnů bezhlavě rozdával policistům či sliboval učitelům, "úspěšně" se dopracoval k pětaosmdesátimiliardovému schodku státního rozpočtu. Hl. město Praha se vydalo opačným směrem - tedy k úsporám. Dodržel jsem tak svůj slib, že se zasadím o zefektivnění a zlevnění práce úřadu i předsevzetí, že již metropoli nebudeme zadlužovat pro další generace.
Navzdory tomu, že je v Praze třeba vybudovat a tedy i financovat, celou řadu zásadních infrastrukturních staveb, jako je městský okruh, transitní vnější okruh, metro na severní terasu města a na letiště a také novou ústřední čističku odpadních vod a faktu, že stát se ke svému hlavnímu městu chová při přerozdělování daní poněkud macešsky, jsme i do dalších let rozhodnuti nastavit financování města do kladných čísel.
Jsem si jist, že jako pomyslný dar k výročí vzniku samostatného Československa, které si jako každoročně připomínáme 28. října, tedy naše stověžatá perla v srdci Evropy dostane rozpočet úsporný v běžných výdajích a kapitálově vyrovnaný. Nevím o vhodnějším daru, který bych mohl odkazu T. G. Masaryka a jeho nejbližších spolupracovníků, kteří za nás onen zápas o vlastní identitu vybojovali, věnovat.
Už sám Masaryk přirovnával svou práci na vzniku samostatného Československa k zápasu demokracie s teokracií, zápasu ideálů občanské svobody, lidské rovnosti, parlamentní demokracie a sebeurčení národů se silami minulosti ztělesňovanými rakouskou a německou říší.
Od památného říjnového vítězství české diplomacie uplynulo 86. let. Ale i dnes musíme svou tehdy nabytou identitu hájit. Není třeba zastírat, že nás čeká tvrdý zápas naše politické i ekonomické postavení v rámci sjednocené Evropy, v jejichž strukturách se musíme snažit vybudovat si silnou pozici. Vysoký státní dluh nám však mnoho zahraničního respektu nepřidává.
Doufám, že s nacházejícími senátními volbami, zvítězí nejen v hlavním městě, ale i v celé České republice pragmatismus a voliči jasně řeknou, že už nechtějí žít na úkor příštích generací. Přijďte k volbám.

8. listopadu 2004
8. listopadu 2004