Bude hala?

Televize ČT1 - 9.4.2001
Moderátor (Marek Vítek):
Pokud nebude okamžitě zahájeno stavební řízení a jestliže se do října nezačne stavět moderní víceúčelová hala na pražském Hagiboru, přijdeme o pořádání Mistrovství světa v hokeji v roce 2003. Kromě toho, že neuvidíme nejlepší světové hokejisty a pravděpodobně řadu dalších významných sportovních a kulturních akcí, které jsou s novou halou spojeny, čeká nás tak trochu ostuda. O pozadí dvoumiliardové zahraniční investice je následující reportáž.

Český hokej je dnes nejlepší na světě. Po letech marného úsilí jsme ale dosáhli úspěch i v mezinárodní hokejové diplomacii. Získali jsme právo uspořádat světový šampionát, hokejové mistrovství světa v roce 2003. S jedinou podmínkou, že se hokej bude hrát v nové moderní hale, v takové, na které je dnešní hokej zvyklý.

Karel Gut, předseda ČSLH:
Když jsem odjížděl do Petrohradu, byl jsem pozván k panu primátorovi, kde byl přítomen také finský investor, který projevil zájem, že by vystavěli halu v Praze pro toto mistrovství světa 2023. Měli ale především zájem o Maniny. Pan primátor tehdy řekl: "Ne, to není možné, podle územního plánu je jediná šance na Hagiboru, kde je i z roku 1997 v územním plánu s takovouto stavbou počítáno." Ale také mu zdůraznil, že prostě město nemá prostředky, aby té věci pomohlo a že si myslí, že ve stejné situaci bude stát. To znamená, že je to vysloveně záležitost zahraničního investora.

Území zvané Hagibor je rozhodnutím magistrátu jediné místo, kde lze v Praze postavit víceúčelovou sportovní halu. Prostor ležící kousek od strašnického krematoria na Vinohradské ulici v Praze 10. Do polyfunkční haly by se mělo vejít 16 000 diváků a sloužit by měla nejen hokejistům, atletům a tenistům, ale třeba i pro rockové koncerty. Rozsáhlý pozemek na Hagiboru ale v minulosti zatěžovaly restituční nároky. Do dneška se proto ještě ani jednou nekoplo do země a teprve minulé úterý požádala TJ Bohemians magistrát o územní rozhodnutí ke stavbě haly.

Ladislav Malý, vládní zmocněnec pro výstavbu haly:
K dnešnímu dni mohu říci, že investice za 2-4 miliardy, podle toho, o čem budeme hovořit, o jaké investici na Hagiboru budeme hovořit, že je víceméně ochráněná, že investor by neměl mít problémy s tím začít stavební řízení, protože veškeré poměry kolem pozemků víceméně jsou k dnešnímu dni vyřešeny.

To, co my tady vidíme, tady za vámi, tak by mělo být zlikvidováno?

Richard Šach, generální sekretář TJ Bohemians:
Všechna tato hřiště musí jít pryč, protože to podlehne té výstavbě. Samozřejmě, že náhradou vzniknou nová hřiště, ta by měla být v tomto území.

Čili tady jak parkují auta?

Richard Šach, generální sekretář TJ Bohemians:
Od těch aut dál až tam dozadu do těch břízek by měla vzniknout a pod nimi právě má být kryté parkoviště.

Ladislav Malý, vládní zmocněnec pro výstavbu haly:
Teď už opravdu budou muset zainteresovaní funkcionáři hovořit jasnou řečí, "chceme halu, nechceme halu". A já jsem přesvědčen, že ta hala bude sloužit hlavně hlavnímu městu Praze a jejím obyvatelům, nejenom tomu mistrovství světa, a tak v tuto chvíli očekávám vstřícné stanovisko, hlavně od funkcionářů pražské radnice.

V tuhle chvíli je ale hokejové mistrovství v Praze možná definitivně ohroženo, a to sporem pražské radnice a finského investora. Praha totiž výstavbu moderní haly podmiňuje ještě stavbou nového vestibulu na stanici metra Želivského. Cena haly - 1,5 miliardy korun a cena vestibulu, dalších 700 milionů navíc. Do placení další stavby se ale investorovi nechce.

Rafael Karpíšek, zástupce investora- Multiaréna:
My jsme celou dokumentaci, celý projekt zpracovávali podle schváleného územního plánu, čili věděli jsme o tom, že výstavba víceúčelové haly na Hagiboru je podmíněná realizací druhého vestibulu stanice metra Želivského, takže aby nám naše řízení nebylo zastaveno, tak jsme ten projekt objednali v Metroprojektu, zaplatili. Pochopitelně tato podmínka je nesmírně tvrdá, protože zaprvé se jedná o plnohodnotný vestibul metra třípatrový, kde má být technické zázemí, sociální zařízení, obchody, všechno možné, a ta investice je tak vysoká, že ekonomika investora by ji určitě nevydržela.

Tomáš Tomášek, hlavní projektant projektu Metroprojekt:
My jsme přesvědčeni, že tak, jak je vestibul navržený, že v menším rozsahu zřejmě nejde navrhnout. Jedná se o plnění bezpečnostních hledisek, provozních hledisek, aby se lidé cítili dobře při průchodu vestibulem, aby to nebyla jenom roura.

Zdeněk Kovářík, ODS, pražský radní:
Pokud by to byla skutečně ta původní představa toho, co vlastně je napojením a co je také požadavkem z hlediska územního plánu, tak se zase pohybujeme zhruba něco pod polovičkou této částky, spíš někde v úrovni 300 milionů.

Rafael Karpíšek, zástupce investora- Multiaréna:
Výstavba takovýchto víceúčelových hal v Evropě byla vždycky spojená s tím, že město nebo stát dal pozemek pro výstavbu takovéhoto objektu za symbolickou cenu. V Praze pochopitelně tato situace nebyla, čili jsme jí museli řešit, čili si myslíme, že ta Praha je přece jenom trošku specifická v tomto ohledu.

V čem si myslíte, že ta specifika Prahy jsou vyvolána?

Rafael Karpíšek, zástupce investora- Multiaréna:
Buď ten magistrát neměl příslušný pozemek, nebo pozemek, kde by se dala tato hala postavit, nebo nebyla nějakým způsobem ani vstřícnost vytvořit investorovi podmínky takové, aby ta hala mohla být úspěšně dokončena.

Jan Kasl, ODS, pražský primátor:
Tady stát jednoznačně neplní svoji funkci a my nemůžeme jen tak proto, že bychom si přáli, a skutečně bychom si všichni přáli mít tady hokejové mistrovství, tak místo třeba jiné potřebné stavby nevybudovat kanalizaci tam, kde na ni čekají 100 let.

Ladislav Malý, vládní zmocněnec pro výstavbu haly:
Když jsme se seznámili s plány, a to bylo poměrně v krátké době, před měsícem, tak jsme zjistili, že to není východ z metra, který by nějakým způsobem sloužil hale, ale že to je plnohodnotný vestibul, který má čtyři východy, tři patra, obchody, a to všechno chce v podstatě pražská radnice, aby zainvestoval investor haly. To si myslím, že je poměrně složitá investice. Já bych si dovolil to nazvat, že to je poměrně nemorální.

Místo rychlého rozjezdu následoval pozvolný kolaps. Podmínka výstavby vestibulu možná utopí veškeré naděje českých hokejových fanoušků. Na neschopnost Čechů postavit novou moderní halu přitom čeká zástup dalších zájemců, kteří se o pořadatelství perou. Favoritem je především lotyšská Riga. Do Prahy přijel předseda hokejové federace a řekl několik jasných srozumitelných a nekompromisních vět. Do chaosu a vzájemného obviňování působila Faselova jasná slova jako blesk. Z hodiny na hodinu pod hrozbou celosvětové ostudy dostala výstavba určitý směr.

René Fasel, prezident Mezinárodní hokejové federace:
Kvůli blížícímu se termínu chceme teď vědět, jestli novou arénu postavíte, nebo ne. A pokud nejste připraveni ji postavit, někteří členové federace požadují přehodnotit nominaci Čechů, coby pořadatelů světového šampionátu a může se stát, že Mistrovství světa v hokeji v roce 2003 zorganizuje někdo jiný.

V kauze Hagibor možná paradoxně nehraje hlavní roli pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2003. Na veřejnosti se totiž objevily spekulace, že jde hlavně o to, kdo v Praze získá dominantní postavení v možností pořádání koncertů, sportovních podniků a jiných akcí. Metropole má v současnosti jen jednu halu Paegas Arénu. Nová moderní hala rovná se nová konkurence. Ze stávající královny Paegas Arény by tak zbyl jen pomník zašlé slávy.

Michael Hvížďala, US, člen pražského zastupitelstva:
Jedná se mi o to, že před léty byla sportovní hala pronajata HC Spartě Praha, jedná se mi o to, že tento hokejový klub byl posléze zprivatizován známým českým podnikatelem Antonínem Charouzem. Jedná se mi o to, že pan Antonín Charouz neustále tuto halu provozuje za pár korun ročně a jedná se mi o to, že se tady tři roky jedná o tom, že se má na Hagiboru postavit hala, ale nikdo teď nebude vědět, jestli hala je skutečně v zájmu hlavního města, aby stála.

Antonín Charouz, podnikatel, člen dozorčí rady HC Sparta Praha:
Z hlediska města by měl být zájem, abychom my dávali nadále ty peníze, který dáváme do Paegas Arény.

Čili pro vás v tuto chvíli Paegas Aréna je věc, do které vy investujete a ne z které máte zisk?

Antonín Charouz, podnikatel, člen dozorčí rady HC Sparta Praha:
Samozřejmě. Jestli si myslíte, že z Paegas Arény má Sparta zisk, tak je to v řádu asi tak 30 milionů mínus.
Tady všichni říkají, že my jsme proti hale. To není pravda.

A kdo to říká?

Antonín Charouz, podnikatel, člen dozorčí rady HC Sparta Praha:
Třeba vy.

Takže vy to slyšíte ode mě, nebo už jste to slyšel?

Antonín Charouz, podnikatel, člen dozorčí rady HC Sparta Praha:
Já to slyším pořád, čtu to v novinách. Pan Gut to říká, že Charouz to nechce. Já za prvé na to nemám jakýkoliv vliv a za druhé já každému říkám: "My máme smlouvu s městem."

Jan Kasl, ODS, pražský primátor:
Teorie o spiknutí, aby nebyla nová hala, tomu nevěřte. Zřejmě si spočítali ty vstupy na tak vysokou částku, že teď došli k názoru, že město musí zaplatit všechno kolem, aby oni vůbec mohli tu halu postavit. Tak ať neplatí TJ Bohemians, ať neplatí vybudování nových sportovišť, ať neplatí to či ono. Ale to je bohužel problém, který my neovlivníme, který prostě já neumím řešit.

Michael Hvížďala, US, člen pražského zastupitelstva:
Žádám o to, abychom zase nehráli takovou tu klasickou českou uličku, že jsme se bohužel nedomluvili, tak to mistrovství pořádat nemůžeme.

Myslíte si, že v roce 2003 bude mít Praha mistrovství světa v nové hale?

Karel Gut, předseda ČSLH:
Já už myslím, že už jsem jeden z mála, který tomu právě věří, protože bylo dohodnuto, že jestliže se to počátkem dubna zažádá o územní rozhodnutí, takže je to věc, která se dá zvládnout.

Myslíte, že v roce 2003 na těchto pozemcích, kde teď jsme, bude stát hokejová hala a bude se tam hrát mistrovství světa?

Richard Šach, generální sekretář TJ Bohemians:
Podle mě je to už téměř pět minut po dvanácté, ale když všichni napřou síly, tak to ještě lze. Máme březen, ještě by to stále šlo. Ale jak se to potáhne další měsíce a měsíce, tak už je to špatný.

Jak myslíte, že to dopadne?

Richard Šach, generální sekretář TJ Bohemians:
Já jsem optimista, dobře.

Rafael Karpíšek, zástupce investora- Multiaréna:
Časový plán je sice stísněný, ale nicméně realistický a myslíme si, že za určité součinnosti a podpory jak vlády, tak města a hokejového svazu ta hala tady v roce 2003 bude stát a mistrovství světa se uskuteční.
10. dubna 2001
10. dubna 2001