Budeme připlácet na opravu Karlova mostu?

Haló noviny - 28.7.2001
Stavební povolení na rozsáhlou rekonstrukci Karlova mostu, který je jednou z obdivovaných pražských dominant, vydaly příslušné úřady již v roce 1997. Částku čtyři sta miliónů korun, za něž je možné obnovit tuto jedinečnou architektonickou památku, nemá však k dispozici radnice hlavního města ani stát, v němž byly po převratu zašantročeny stovky miliard. Pražský primátor Jan Kasl přišel teď proto s myšlenkou uspořádání veřejné sbírky, prý podobné té, kterou se v devatenáctém století financovala výstavba Národního divadla. Jenomže si asi neuvědomil, že na počátku století jednadvacátého je přece jenom jiná situace, a hlavně podstatně rozdílný postoj řadového českého občana k domácím poměrům. Tomu dnes taková akce nemůže připadat jinak než jako drzá, protože má v živé paměti (desetiletí není tak dlouhá doba), kolik peněz již doslova prohýřil pražský magistrát, aniž by kohokoli z odpovědných dostihla ruka zákona. Vzkážou-li lidé nyní panu Kaslovi a jeho radním, aby si šli potřebné peníze vybrat k těm, kteří jich mají nezaslouženě plné žoky, nemělo by to nikoho udivovat. Žijeme ve státě, který ve snaze zalíbit se západním "partnerům" zhruba před rokem neváhal investovat téměř tři miliardy do modernizace a rozšíření bývalého pražského Paláce kultury a přeměnil jej v "Kongresové centrum", luxusní natolik, aby v něm mohl zasedat Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Oproti původním ujištěním, že hlavní město i stát na tomto podniku vydělají, vylézají na povrch jen tristní fakta: společnost KCP, pověřená řízením objektů, a město Praha nestačí splácet stamiliónové dluhy a údajně i "nově objevené náklady" budou muset být kryty z veřejných prostředků. Čeští daňoví poplatníci se nevyhnou ani splácení další miliardy, na kterou má přijít summit NATO v Praze, chystaný k podzimu 2002. Prozatím více než sto miliónů již byla vláda nucena vložit do soudního sporu, který vede Američan Ronald Lauder s Českou republikou ohledně licence k vysílání televize Nova Vladimíra Železného. A to jde teprve o začátek procesu, jehož vyřešení leží v nedohlednu, zrovna jako náklady, které mohou dosáhnout závratných čísel. Na historický Karlův most prostě nezbývají finance a kvůli zajištění oprav na něm rozezněl pražský primátor starou vlasteneckou strunu. Nežli však řadoví Čechové zjihnou a do nastavených kasiček začnou vyhledávat po kapsách nějakou tu korunu, měli by vyčkat svých multimilionářských spoluobčanů: napřed třeba těch, kteří v Praze prosperují z turistického ruchu, ale i zámožných politiků či současných kulturních a sportovních koryfejů. Příkladem by mohl být vedle bohatého prezidentského páru i sám pan Železný, po němž snad vláda za výlohy s procesem vůbec nebude požadovat náhradu. Velkorysostí by přece měli překypovat především ti, jimž stávající režim umožnil skvělou životní úroveň, při které se nemusejí ohlížet na každou v bytě déle rozsvícenou žárovku, anebo k svačině navíc snědenou housku.
DANIEL STROŽ

Redakce IN
Dělat z opravy Karlova Mostu politiku není zrovna nejšťastnější a rozvíjet diskusi v tomto duchu je asi zbytečné. Proto jen stručně jiný článek z listu Metro, z něhož vyplývá, že ti "bohatí" na opravu přispět chtějí...což je to, po čem autor článku volá.
"...předsedu správní rady Nadačního fondu ochrany památek Martina Švehlu a zeptali se, jakým způsobem fond podpoří připravovanou obnovu Karlova mostu.
- Fond, který založila Česká pojišťovna (ČP) v souvislosti s privatizací První městské banky, uspořádá v září kolokvium odborníků o tom, jakým způsobem by se mela národní památka opravovat. O zahájení první etapy rekonstrukce mostu rozhodli minulý týden pražští radní, k čemu tedy další diskuse?
- Má se sice začít už na jaře příštího roku, přesto však na rozsah nutných prací stále panuji rozdílné názory. Proto chceme k diskusi vyzvat naše odborníky i experty ze zahraničí, kteří mají s opravami podobně starých mostů zkušenosti. Cílem je najít nejlepší možné řešení bez ohledu na potřebu finančních prostředků. Diskuse bude probíhat i na internetových stránkách. Jak získaných informací a závěrů využije nadační fond?
- Fond na opravu mostu neposkytne jen 50 milionů korun, které ČP už pražské radnici slíbila, ale má ambici shromáždit větší prostředky díky publicitě, která na základě diskuse určitě vznikne. Vytvoří se také jasnější názor na objem, čas i nutné finanční prostředky, což jistě ovlivní i ochotu sponzorů přispět na konkrétní cíl.
Kdo bude financovat první etapu prací, o které je už rozhodnuto?
- Patří do ní konstrukce tří oblouků od schodů na Kampu směrem na Malou Stranu podle stavebního povolení, které bylo vydáno před pěti lety. Práce budou financovány z peněz města, státu a z prostředků vybraných při veřejné sbírce. V případě potřeby poskytne nadační fond peníze už v této etapě. Rozhodně chceme spolupracovat s magistrátem i s primátorem Janem Kašlem osobně, o čemž svědčí fakt, že je čestným členem správní rady fondu.
30. července 2001
30. července 2001