Budoucnost Záchranného bezpečnostního systému Prahy je v ulici 5. května

V ulici 5. května v Praze 4 na Pankráci, v prostorách zdejší Střední a Vyšší zdravotnické školy, celý dnešek probíhá výuková akce pro středoškoláky a žáky 9. tříd základních škol: „Záchranný bezpečnostní systém hlavního města Prahy“. Celý den zde jsou k vidění ukázky činnosti a vybavení Záchranné služby hl. m. Prahy, městské policie i Policie ČR, skupin Červeného kříže, Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. Představila se i Záchranná brigáda kynologů se svými psími pomocníky, přijeli také pracovníci Horské služby z Krkonoš, která se zdravotnickou školou na Pankráci již řadu let spolupracuje. Nechyběla ani vojenská sanitka z posádky v Jincích, jejíž posádka je vycvičena samozřejmě i na záchranu civilistů v nebezpečných situacích.Akce proběhla pod záštitou pražského radního Rudolfa Blažka, odpovídajícího za bezpečí Pražanů, ve spolupráci s odborem krizového řízení Magistrátu hl. m. Prahy. Základním cílem je seznámit mladé lidi s preventivními opatřeními a zabezpečením ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech. Už na tiskové konferenci vyjádřili někteří novináři obavy z událostí, které se mohou stát v průběhu podzimního zasedání NATO v nedalekém Kongresovém paláci. „Všichni naši pedagogové a pracovníci jsou i zdravotníci, záchranáři, v případě potřeby umí v nouzových situacích pomoci zraněným i naši studenti. Máme už zkušenosti z pražského kongresu Mezinárodního měnového fondu,“ odpověděla ředitelka obou zdravotnických škol Antonie Hrdličková.Radní Blažek na místě připomenul: „Tato akce se koná každý rok. Škola je nyní už městská, spadá pod kraj Praha. Spolupracujeme užším způsobem v rámci záchranného systému i finančně. Loni to bylo 130 000 korun. Podporujeme například výjezdní kurz záchranářů mimo Prahu, letos školu podpoříme nejméně stejnou částkou. Uvažujeme, že v rámci jednotného integrovaného záchranného systému bychom mohli podporu zvýšit. Je to sice škola, která vychovává děti, ale mají k tomu i specialisty – horolezce, kteří slaňují a dovedou zachraňovat – a to v Praze, kde je řada výškových budov, je důležité. Ne všude se dostanou hasiči, ne všude lze použít žebříky. A ti specialisté na lanech by pro svůj výcvik měli podporu dostat.“ Účastníci dnešní akce ostatně viděli na vlastní oči, jak se zachraňuje raněný z vysoké střechy, jak správný pes v hromadě nepořádku najde živého člověka, jak se hasí hořící automobil atd. atd.Různých akcí, na nichž se mohou Pražané seznámit s tím, jak město zajišťuje jejich bezpečnost, proběhne do léta ještě celá řada. Příští týden to budou např. na koupališti Džbán v Praze 6 vodní záchranáři, další akce se chystá na pražský ostrov Žofín, a 31.5. ukáží své umění pražské bezpečnostní a záchranné složky na Staroměstském náměstí, připomenul ředitel odboru krizového řízení pražského magistrátu Petr Beran.

Přílohy:
P4290074.jpg (f1 - Důležití lidé pro naše bezpečí - zleva ředitel odboru krizového řízení pražského magistrátu Petr Beran, radní Rudolf Blažek, ředitelka důležitých pražských zdravotních škol Antonie Hrdličková.)
P4290078.jpg (f2 - Mnozí zatím naštěstí netuší, jak to vypadá uvnitř sanitky pražské záchranné služby...)
P4290091.jpg (f3 - Vojenská sanitka je připravena pomáhat i civilistům.)
P4290085.jpg (f4 - Z hořícího domu nás mohou zachránit i tito chlapíci.)
P4290088.jpg (f6 - Čtyřnohý záchranář už tuší, že v té hromadě někdo je. Tušil by, i kdyby šlo o betonovou suť.)
P4290089.jpg (f7 - "Hledej," zavelel záchranář.)
P4290090.jpg (f8 - Figurantka dlouho nečekala a "přežila". Dobrá naděje i pro ty, kterým může na neštěstí spadnout střecha na hlavu doopravdy.)
29. dubna 2002
29. dubna 2002