Bývalé penziony pro seniory se začínají zaplňovat

Nové bydlení dostane od města 21 seniorů v bývalých penzionech pro seniory. Rozhodla o tom dnes Rada hlavního města Prahy na základě podkladů bytového odboru, který nové nájemníky vybral podle přesně stanovených pravidel. „Jsou to lidé nad 65 let, které zejména deregulace nájemného příliš finančně zatížila nebo jim hrozilo, že u nich komplikace mohou brzy nastat,“ popsal radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

  • 2 minuty čtení

 

/Zpráva z 22. jednání Rady hl. m. Prahy 3.6. 2008 /

 

Nové bydlení dostane od města 21 seniorů v bývalých penzionech pro seniory. Rozhodla o tom dnes Rada hlavního města Prahy na základě podkladů bytového odboru, který nové nájemníky vybral podle přesně stanovených pravidel. „Jsou to lidé nad 65 let, které zejména deregulace nájemného příliš finančně zatížila nebo jim hrozilo, že u nich komplikace mohou brzy nastat,“ popsal radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

 

Vzhledem k tomu, že kvůli změně zákona o sociálních službách, který penziony pro seniory nezná, musela být tato zařízení transformována na byty. A to i proto, aby v nich mohli bydlet noví lidé. „Přípravou transformace, jejím provedením a právním dořešením vzniklé situace pro stávající klienty se přidělování těchto uvolněných bytů protáhlo,“ vysvětlil radní Janeček s tím, že pracovní skupina má už připraven další seznam nájemníků a celkem by jich mohlo být takto schváleno v červnu přibližně padesát.

Žadatelé musí splňovat věkovou hranici 65 let, mít trvalé bydliště na území hlavního města Prahy, pravidelný měsíční příjem ve výši minimálně 6 000 Kč a problematickou bytovou situaci – absenci možnosti bydlení - např. nucené vystěhování, současné bydlení nevyhovuje potřebám a možnostem žadatele - velikost bytu, bariéry, vysoké finanční náklady na bydlení. „Důležitou roli při hodnocení hraje také osamělost těchto lidí,“ upřesnil radní Janeček.

Nájemní smlouva se sjednává na dobu určitou 2 roky, se smluvním automatickým obnovováním po 1 roce v následujících 7 letech, podmíněným řádným plněním všech smluvních ujednání nájemcem. „To znamená, že nájemce, který bude dodržovat všechna ujednání v nájemní smlouvě a plnit řádně povinnosti z nich vyplývající, bude moci na základě této nájemní smlouvy užívat byt 9 let, pokud v průběhu tohoto období neukončí nájem bytu z vlastní vůle, bude mu smlouva znovu prodloužena. Je to stejná smlouva, kterou podepisují stávající klienti bývalých penzionů. Pevně věřím, že jim tímto umožníme prožít důstojné stáří,“ dodal radní Janeček.

 

 

V Praze 3.6.2008

Za správnost: Veronika Urbanová / tel. 236 00 4401

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

 

3. června 2008
3. června 2008