Češi mezi Vídní a Prahou

Výstavu se stejným názvem dnes v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici slavnostně zahájil pražský primátor Jan Kasl. Její uspořádání financoval pražský magistrát, na přípravě se podílel Archiv hl.m. Prahy, Divadelní ústav Praha, ale i čeští krajané z Vídně a další. Osobními památkami přispěli i Pražané. Expozice ukazuje vývoj života české vídeňské menšiny od předminulého století až po dnešek. Jak poznamenal jeden z rakouských organizátorů prof. Karl Vocelka, v době první světové války např. tvořili Češi ve Vídni nejpočetnější národnostní menšinu, která tehdy žila vlastním svébytným životem. Byly zde sportovní spolky – Sokol i Orel, silná byla i česká vídeňská organizace sociálních demokratů. Pracovali tu čeští politici všech barev, ale i podnikatelé. „Vývoji života Čechů v rakouské metropoli jsou postupně v historickém sledu věnovány jednotlivé výstavní sály,“ konstatovala spoluautorka výstavy, Rakušanka Vlasta Valešová. V současnosti se však česká menšina již integrovala do rakouského prostředí. Primátor Kasl při zahájení výstavy vyjádřil přesvědčení, že není daleko doba, kdy v rámci Evropské unie budou čeští lidé znovu dokazovat ve Vídni, že mají skutečně zlaté ruce a rakouští podnikatelé v Praze založí své prosperující firmy. Výstava v Clam-Gallasově paláci potrvá do konce března roku 2002.

Přílohy:
PC190019.jpg (F 1 - Šéf Archivu hl. m. Prahy Václav Ledvinka si rád připil s primátorem Janem Kaslem a s rakouskými přáteli na dobrý výsledek dlouhodobého úsilí i další spolupráci.)
PC190006.jpg (F 2 - Vídeňští spolutvůrci výstavy V. Valešová a K.Vocelka vřele děkovali pražskému primátorovi na všestrannou pomoc a spolupráci.)
PC190007.jpg (Zahájení výstavy přilákalo mnoho příznivců dobrých vztahů mezi Prahou a Vídní.)
19. prosince 2001
19. prosince 2001