Cesta na pohotovost bude delší

Mladá fronta Dnes - 25.3.2003
Podtitulek: TÉMA: Hlavní město chce od příštího roku zachovat osm ze sedmnácti ordinací
Autor: (ver)
Dospělí si budou moci vybrat z osmi pohotovostí. O děti se postarají nemocnice. Záchranka už bude vozit jen akutní případy. Vše ještě musí schválit rada.
Praha - Je víkend nebo noc a vy máte pocit, že je vám hodně špatně. Máte tři možnosti - jet do nemocnice, zavolat záchrannou službu nebo zavolat či navštívit lékařskou službu první pomoci - tedy pohotovost. Dosud byla minimálně jedna v každém městském obvodu. To by však mělo být od příštího roku jinak. Zdravotní výbor totiž schválil návrh radní pro zdravotnictví Hany Halové, který počítá se zachováním pouhých osmi ze sedmnácti pohotovostí pro dospělé. "Některé pohotovosti nebyly využívány téměř vůbec, jiné naopak lidé zneužívali. Každopádně jejich provoz nebyl příliš hospodárný," uvedla Halová.

Pohotovost stála 60 milionů
Město nad nimi nemělo žádnou kontrolu. Spravovaly je totiž městské části, které za ně ročně utratily celkem kolem šedesáti milionů korun. Podle nového zákona od letošního roku spadá tato pravomoc pod hlavní město. To se rozhodlo systém zefektivnit. "Pohotovosti pro dospělé zůstanou na osmi místech, ty pro děti převezmou fakultní nemocnice," řekla Halová. Nemocnice ostatně hodně případů dostávaly na starost i dosud. "Pokud má pacient závažný problém, pošlou ho z pohotovosti stejně k nám, protože mu nepomůžou. S převzetím lékařské služby první pomoci pro děti však souhlasím, ta k nám patří," řekl ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Se snížením počtu pohotovostí však podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze vzroste i počet výjezdů sanitek. "Už nyní nás lidé zneužívají i v případě, když jim nic není. Zkušenosti z ostatních míst republiky ukazují, že nyní se to ještě zhorší. Ti, kteří byli zvyklí zajít si na pohotovost u svého bydliště, budou teď volat nás," řekl Schwarz. K tomu by přispěl i fakt, že patrně ne všechna nová střediska lékařské pohotovosti budou otevřena nonstop, jak tomu bylo dosud. Část z nich bude možná sloužit jen do půlnoci, kdy chodí nejvíce nemocných. Magistrát také chce, aby dopravu zraněných, nemocných a rodiček zajišťovali soukromí dopravci. Případy pacientů, kteří jsou ohroženi na životě, by zajišťovala pražská záchranka. K celé reorganizaci se musí ještě vyjádřit městské části, rada a zastupitelstvo.

Co vy na to?
Jaký máte postoj k rušení pohotovostí? Chcete se o názory podělit s ostatními čtenáři? Můžete je psát na adresu MF PRAHA DNES, Senovážná 4, Praha 1. Názory lze zaslat také e-mailem na adresu: redpha@mafra.cz
26. března 2003
26. března 2003