Chceme Prahu bezpečnější-článek primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, otištěný v Listech hl. m. Prahy, čísle březen 2006

Společným úsilím Magistrátu hlavního města Prahy, Dopravního podniku, Policie ČR a Městské policie Praha se ke konci loňského roku podařilo významně omezit kriminalitu v centru, zejména v okolí Václavského náměstí. Rozsáhlá akce přinesla následující výsledky: 43 zadržených kapsářů, 15 drogových dealerů a 116 prostitutek.

Chceme Prahu bezpečnější

 

 

 

Listy hlavního města Prahy | 1.3.2006 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: MUDr. Pavel BéM

Všichni, kdo žijeme v Praze, včetně těch, kteří ji jen navštíví, se v metropoli chceme cítit bezpečně. Nechceme se smířit s tím, že dealeři nabízejí dětem drogy přímo před školami. Nechceme při cestě tramvají křečovitě svírat peněženku a bedlivě sledovat, zda nám ji někdo zrovna nekrade z tašky. Nechceme po setmění vycházet na ulici se srdcem v krku a obavami v očích. Nechceme, aby nás za rukávy tahali opilci nebo prostitutky s rozmanitou škálou nabídek anebo naopak požadavků. To ale jistě nechtějí obyvatelé žádné světové metropole.
Za nejnebezpečnější hlavní města v Evropě jsou považovány například Atény, Řím anebo Bukurešť. V porovnaní s nimi je na tom Praha velmi dobře. Ale ne zas tak dobře jako Kodaň anebo Stockholm. Přestože v mezinárodním srovnání je tedy hlavní město ČR místem relativně bezpečným, faktem zůstává, že jen loni v něm bylo spácháno 95 731 trestných činů. Jejich objasněnost přitom neroste, v případě drobné pouliční kriminality dokonce klesá. Vedení hlavního města se již před třemi lety rozhodlo tuto situaci změnit a pro bezpečnost v Praze udělat co nejvíc. Jistě se zeptáte: Co to konkrétně je?
Tak tedy: V metropoli působí 1700 strážníků. Ulice hlavního města monitoruje 318 bezpečnostních kamer. Město podporuje i práci Policie ČR. Poskytuje policistům služebny, částečně platí jejich vozový park, výpočetní techniku a sedmi milióny korun ročně přispívá na ubytování čtyř stovek absolventů policejních akademií, kteří jsou přednostně nasazováni do pražských ulic.
Společným úsilím Magistrátu hlavního města Prahy, Dopravního podniku, Policie ČR a Městské policie Praha se ke konci loňského roku podařilo významně omezit kriminalitu v centru, zejména v okolí Václavského náměstí. Rozsáhlá akce přinesla následující výsledky: 43 zadržených kapsářů, 15 drogových dealerů a 116 prostitutek. Celkem bylo zadrženo 70 hledaných osob, vyhoštěno 22 cizinců a na pokutách vybráno 769 400 korun. To, že loni bylo na území hlavního města spácháno o 1612 trestných činů méně než v roce 2003, je nesporně úspěch, nicméně je potřeba pokračovat i letos. Proto jsme již v lednu instalovali 22 nových bezpečnostních kamer, 44 dalších posílilo monitoring dopravy. Na základě pravidelného monitoringu se vedení města společně s policejními složkami rozhodlo posílit policejní hlídky na hlavním nádraží a ve vestibulech metra. Například ve stanici Můstek, kam se přesunula část kapsářů vytlačených z Václavského náměstí.
Veřejný pořádek je naší prioritou. Městskou policii proto posílila stovka nových strážníků a Dopravní podnik hlavního města Prahy desítka revizorů. Městští strážníci mají navíc od 1. ledna 2006 pravomoc podrobovat zkouškám na alkohol řidiče nebo osoby narušující veřejný pořádek. Pokud test prokáže podnapilost, mohou hříšníka odvézt na záchytnou stanici. Od začátku roku platí nový zákon, který mimo jiné zakazuje kouření na zastávkách MHD. Kuřáci, kteří toto pravidlo porušili, již zaplatili na pokutách více než sto tisíc korun. Uděláme všechno pro to, abychom zatím nepříliš uspokojivé závěry policejních statistik zlepšili, a pevně věřím, že se nám to podaří.

O autorovi| MUDr. Pavel BéM, primátor hlavního města Prahy

14. března 2006
14. března 2006