Chci z Prahy bezpečné město-článek primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, uveřejněný dne 3.1. 2007 v deníku MF DNES

Mladá fronta DNES mi dala úkol: „Co chci v roce 2007 dokázat?“ Pochopitelně čtenáře nezajímá, zda se budu ráno otužovat patnáctiminutovou studenou sprchou a zda přestanu sladit čaj.

Chci z Prahy bezpečné město

 

 

 

Mladá fronta DNES | rubrika: Pražské fórum | strana: 5 | autor: PAVEL BÉM

CO PRO MĚSTO UDĚLÁM? Redakce MF DNES oslovila tři pražské „manažery“ - primátora Pavla Béma, který řídí město, ředitele zoologické zahrady Petra Fejka a šéfa Dopravního podniku Tomáše Jílka, aby napsali, čeho by měla Praha v roce 2007 dosáhnout.

Mladá fronta DNES mi dala úkol: „Co chci v roce 2007 dokázat?“ Pochopitelně čtenáře nezajímá, zda se budu ráno otužovat patnáctiminutovou studenou sprchou a zda přestanu sladit čaj.
Pražané chtějí vědět, co udělám pro město, ve kterém žijeme a za které s pomocí svých kolegů ještě čtyři roky ponesu odpovědnost.
Vzhledem k tomu, že jsem měl zvolit jen jednu oblast, ve které mám v úmyslu dosáhnout změn k lepšímu, bylo rozhodování nelehké. Leč nijak dlouhé.
Co pro sebe a pro svou rodinu považuji za naprosto nejdůležitější?
Nezabije nás občasné postávání v kolonách aut, mačkání se v tramvajích a metru, fronta na úřadě.
Jsem si ale zcela jistý, že nás velmi rychle zabije někdo, kdo se rozhodne, že nemůže být bez kabelky mé ženy nebo mého mobilního telefonu. Možná ne tak rychle jako vystřelovací nůž, ale přesto i tak dost spolehlivě zabijí mé děti drogy, které jim někdo bude cpát pod nos.
Nejde samozřejmě jen o tak fatální záležitosti, jako je vražda, ale o kriminalitu jako takovou, včetně té drobné. Jinými slovy - za jednu z největších priorit, kde je nutné dosáhnout dalšího zlepšení, považuji bezpečnost v hlavním městě.

Žádná krádež není malicherná

Podle statistiky počet oznámených kriminálních deliktů klesá, ale na druhou stranu vím, že řada lidí bagatelní trestné činy (kapesní krádeže, ukradená autorádia) nehlásí.
Z části proto, že je unavuje dlouhý proces, zčásti proto, že se - a bohužel právem - domnívají, že jim oznámení na policii stejně nepomůže a jejich ztráty nevrátí. Objasněnost drobné kriminality je stále zoufale nízká.
Je proto nutné poslat do ulic více policistů, ale i co nejvíce zjednodušit úřední postupy. Tak, aby pro každého z nás nebylo noční můrou, co by mělo být naprostou samozřejmostí: hlásit se o svá práva.

Více policistů, více kamer

Počet strážníků v ulicích se letos zdvojnásobí. Budou mimo jiné hlídat před školami, na místech, kde jsou časté nehody a tak dále.
V průběhu loňského roku jsme instalovali 49 nových bezpečnostních kamer, 48 dalších posílilo monitoring dopravy. Kamerový systém budeme nadále rozšiřovat a zkvalitňovat. Bude mimochodem schopen sám automaticky upozorňovat na podezřelé chování.
Na velkých pražských křižovatkách budeme průběžně zavádět moderní elektronická řízení, která pomohou zajistit jak plynulejší dopravu, tak i větší bezpečnost na frekventovaných místech.
Rozhodli jsme se také, že budeme průběžně zveřejňovat vývoj kriminality v Praze. Veřejnost tak dostane možnost větší kontroly nad tím, co se v jejím hlavním městě děje, a také nad tím, jak jsou si s tím kompetentní složky schopny poradit.

3. ledna 2007
3. ledna 2007